Стокгольмський арбітраж скасував вимоги «Газпрому» до «Нафтогазу» за умовою «бери або плати»
До теми
Стокгольмський арбітраж повністю задовольнив вимоги «Нафтогазу» до російського «Газпрому» за контрактом на постачання газу в Україну з 2009 року за принципом take or pay («бери або плати»). Про це повідомили агентству «Інтерфакс-Україна» в прес-службі держхолдингу з посиланням на главу НАК Андрія Коболєва.
Суд задовольнив вимогу «Нафтогазу» про перегляд ціни з урахуванням ринкових умов, також повністю скасовано заборону на реекспорт газу.
Згідно з принципом «бери або плати» Україна мала щороку купувати 52 млрд куб. м газу або, навіть не купуючи, оплачувати його вартість Росії.
Також НАК «Нафтогаз України» 31 травня отримав окреме рішення Стокгольмського трибуналу в провадженні проти «Газпрому» за контрактом на поставку газу.
Зустрічні позови «Нафтогазу» і «Газпрому» за контрактом на поставку газу були подані в арбітраж в червні 2014 року, усні слухання були завершені в жовтні 2016 року, а рішення очікується в другому кварталі 2017 року.
Фото — прес-служба «Нафтогазу»
«Головний наш інтерес у цій справі полягає в тому, щоб постачання газу в Україну базувалося на європейських принципах і правилах функціонування ринку газу, як цього вимагає національне законодавство, положення Договору про заснування Енергетичного Співтовариства та Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Єдина компанія, яка агресивно виступає проти цього – «Газпром». Оскільки за таких обставин змінити контракт шляхом переговорів було неможливо, єдина надія - правова позиція арбітрів Стокгольмського арбітражного інституту», – зазначила заступник міністра закордонних справ Олена Зеркаль на сторінці Facebook.
«Їхня позиція з ключових питань виявилася наступною: 1) Умову «бери або плати» (левова частка фінансових вимог «Газпрому») скасовано повністю; 2) заборону реекспорту скасовано повністю; 3) формулу ціни переглянуто; з 2014 року – європейська ціна», – додала вона.
Станом на початок квітня 2017 року, взаємні претензії «Газпрому» і «Нафтогазу» за договором купівлі-продажу газу з урахуванням штрафів і відсотків становили близько 45,7 млрд доларів і 17,9 млрд доларів відповідно.
Фінансові претензії «Нафтогазу» за контрактом включають в себе відшкодування переплати за газ (17,9 млрд доларів), претензії «Газпрому» – неоплачені рахунки в частині спірної ціни за листопад 2013 - травень 2014 рр. (2,9 млрд доларів) і оплата не поставленого газу на вимогу «бери або плати» (42,8 млрд доларів).
Без урахування штрафів і відсотків претензії «Газпрому» на кінець травня 2017 року становлять 34,5 млрд доларів за непоставлений газ на вимогу «бери або плати» і 2,2 млрд доларів в частині спірної ціни в четвертому кварталі 2013 року і другому кварталі 2014 року , а вимоги «Нафтогазу» – 14,1 млрд доларів за переплату за газ, придбаний з 20 травня 2011 року до жовтня 2015 року.
Як повідомляв ZAXID.NET, російський газовий монополіст «Газпром» вимагав від НАК «Нафтогаз України» 5,3 млрд доларів за невідібраний російський газ. Російська сторона вже надіслала рахунок на вказану суму українському регулятору.
Тоді йшлося про мінімальні річні обсяги газу, які Україна, згідно з контрактом від 2009 року (за умовою «бери або плати») між «Газпромом» і «Нафтогазом», не взяла у другому-четвертому кварталі 2016 року.
Україна зобов'язана сплатити його впродовж 10 днів. Окрім того, в разі залучення цієї суми до раніше заявлених у Стокгольмському суді вимог, сума може збільшитися до 37 млрд доларів США, що становить більш ніж половину капіталізації «Газпрому» (61 млрд).