Румунський парламент у середу, 20 вересня, ухвалив декларацію, в якій висловлено надію на дотримання європейських стандартів у сфері захисту прав національних меншин, які проживають в Україні, після прийняття Верховною Радою закону «Про освіту». За прийняття декларації депутати обох палат парламенту проголосували одноголосно.
«Парламент закликає до швидкого врегулювання ситуації, що утворилася, у дусі співпраці й конструктивного діалогу і з дотриманням європейських стандартів у сфері захисту національних меншин, а також положень багатосторонніх і двосторонніх угод, частиною яких є Україна», – йдеться у декларації, яку процитував Укрінформ.
Згідно з документом, румунські парламентарі «із занепокоєнням й особливою увагою» стежать за розвитком подій після прийняття Верховною Радою закону «Про освіту», який, на їхню думку, «обмежує право на освіту рідною мовою для етнічних румун, які проживають в Україні, що викликає глибоке занепокоєння у Румунії».
«Європейські стандарти захисту національних меншин, зокрема, близько 400 тисяч румунів, які проживають в Україні, є фундаментом демократичних перетворень, без якого неможливо просуватися шляхом європейської інтеграції», – додали автори декларації.
Зазначається також, що найближчим часом в Україну прибуде група румунських парламентарів, яка обговорить шляхи врегулювання ситуації з владою України.
«Парламент Румунії підтверджує підтримку європейського курсу України й висловлює надію, що в цьому процесі будуть дотримані всі міжнародні стандарти захисту національних меншин», – підсумовується в документі.
Раніше на ухвалений в Україні новий закон про освіту офіційно відреагував парламент Угорщини. Депутати одноголосно схвалили резолюцію із засудженням цього закону, наголосивши, що він грубо порушує права угорської національної меншини на Закарпатті.
Нагадаємо, 5 вересня Верховна Рада 255 голосами ухвалила закон «Про освіту», який, зокрема, регулює питання використання української мови в галузі освіти.
Зокрема, закон передбачає перехідний період для дітей, які поступили на навчання до 1 вересня 2018 року і зараз вчаться мовами нацменшин, до 1 вересня 2020 року. З 1 вересня наступного року дошкільну й початкову освіту діти можуть здобувати мовою відповідної національної меншини, при цьому паралельно вивчаючи державну.