Громадські активісти із різних організацій Львова вимагають від ГУ Міндоходів відсторонення осіб, причетних до загибелі 32-річної жінки, яка 29 травня викинулась з 10 поверху будівлі податкової, а також виплати компенсації сім’ї загиблої. Більшість із них переконана, що це було самогубство і сталося воно через те, що їй нарахували півмільйонний штраф. Як розповіли активісти, упродовж останніх двох місяців жінці постійно телефонували і вимагали з’явитися у податковій.
«Ми говорили з підприємцями, з якими жінка працювала, спілкувалася і ділилася своїми проблемами. Вони кажуть, що її постійно пресувала Державна податкова інспекція Залізничного району», – розповів голова ГО «Громадський актив Львова» Олексій Дегтяренко.
«Жінка все-таки не стояла на обліку в психіатра, не перебувала на обліку в неврологічному диспансері, народила дитину, займалася підприємницькою діяльністю. Відповідно будемо вважати, що людина була здорова та адекватна. Я думаю, що якщо це було доведення до самогубства, вона недарма вибрала цю будівлю, а не пішла додому це робити», – вважає представник ГО «Варта 700» Наталія Шелестак.
У п'ятницю пообіді представники громадських організацій навідалися у податкову, де у них відбулася зустріч із заступником начальника ГУ Міндоходів Львівщини Денисом Шмигалем.
Версія податкової
Денис Шмигаль заявив активістам, що жодних штрафів загиблій не нараховували і не вимагали від неї грошей. Більше того, за його словами, вона справно платила податки. А до податківців у цей день прийшла з власної ініціативи, щоб задекларувати доходи.
«У нас не було підстав говорити з людиною про штрафи. Вона була добросовісним платником податків та чемно сплачувала 244 гривні щомісяця. Тобто питань про те, що нарахували штраф, чимось погрожували, або щось могли вимагати не можна зараз піднімати», – наголосив Шмигаль.
Денис Шмигаль та охоронець відповідають на запитання громадський активістів. Фото: ZAXID.NET
Він пояснив, що жінка займалася оптовою торгівлею та з січня 2008 року була взята на облік як приватний підприємець. У червні 2013 року їй видали матеріальну довіреність на мешканця Львівщини. Чоловік, на якого видали довіреність, міг вести справи та підписувати всі документи. Після цього, за словами Шмигаля, доходи жінки почали стрімко зростати і за сім місяців минулого року жінка заробила 530 тис. грн.
Податок був сплачений. Проте, як розповів Шмигаль, у цьому році нею не була подана декларація про той дохід, який вона отримала.
28 квітня їй направили стандартний лист з пропозицією 5 травня прийти до податкової та задекларувати доходи. Як уточнив Шмигаль, це стандартна процедура, яку проходять більшість з тих підприємців, які забули, або з інших причин не подали точних декларацій. Однак 5 травня вона не з’явилася у податковій.
«Людина не відреагувала на цей лист, не з’явилася у податковій. Однак 8 травня вона самостійно подала декларацію на суму 464 тис. грн доходу. Відповідно, 20 травня вона сама передзвонила до інспектора. 21 травня з’явилася, але без документів, тому жодних дій неможливо було зробити. 27 травня вона сама передзвонила до інспектора і домовилася, що приїде 29 травня вже з документами і обґрунтує, чому вона подала декларацію на 464 тис. грн, а не на 530 тис. грн.», – розповів Шмигаль.
Вчора, 29 травня, об 11:55 жінка отримала перепустку, зайшла в приміщення, однак у кабінет до інспектора не заходила.
«За словами наших співробітників, жінка стояла близько години біля вікна. О 13:05 працівники почули шум на вулиці. Повизирали у вікна і побачили там тіло людини, яка очевидно випала з високих поверхів», – розповів Шмигаль.
«У підприємця вимагали 5 тис. доларів»
Активісти відповіли на це Шмигалю, що, за їхньою інформацією, жінка з кимось сперечалася в приміщенні для куріння, де в неї вимагали 5 тис. доларів.
«У нас є очевидець. Координати цієї людини ми надамо слідству. Працівники інспекції бачили, як вона з кимось довго розмовляла в курилці. Ми маємо інформацію, що в жінки вимагали велику суму грошей – 5 тис. доларів», – зазначив представник ініціативної групи «Приберемо смотрящих з Львівщини» Сергій Довгун.
Однак, перевірити це важко, бо камер на 10 поверсі немає. За словами начальника охорони ГУ Міндоходів у Львівській області Івана Мальгівського, упродовж дня у будівлі буває 1 - 1,5 тис. людей, тому проконтролювати всіх неможливо.
Громадські активісти. Фото: ZAXID.NET
«Жінка мала перепустку на цей день і могла в будь-який час з 9:00 до 18:00 зайти. Інспектор знала тільки те, що вона має прийти в цей день», – зазначив він.
Іван Мальгівський також спростував слова деяких активістів про те, що загиблу обшукували охоронці ще до прибуття правоохоронців.
«До неї не підходив ніхто, крім працівників райвідділу і медичної служби. Я прибув до неї перший через 5 хвилин після того, як трапилася ця подія. Біля неї була тільки прибиральниця», – розповів Мальгівський.
«Відповісти повинні і високопосадовці, і звичайні інспектори»
На запитання, чи відсторонять від виконання обов'язків осіб, які можуть бути причетні до події, Шмигаль дав непевну відповідь. За його словами, відсторонити керівників відомств Міндоходів можна лише на рівні міністерства. У Львівському управлінні Міндоходів можуть лише розглянути питання про відсторонення інспекторів. Проте такої обіцянки чиновник не дав.
Однак громадські активісти вважають, що відповідати повинні й високопосадовці.
«Нас не влаштовує відсторонення лише інспекторів, тому що ніколи інспектор не діє самостійно. У нього є керівництво і воно знає про кожну викликану до інспектора людину. Також ми вимагаємо від Міндоходів покрити витрати на похорони. Крім того, ми вважаємо, що вони мають допомогти виховувати цих дітей, навіть якщо нашим слідством буде доведено, що це самогубство», – представник ГО «Варта 600» Наталя Шелестак, яка займається підприємницькою діяльністю.
Нагадаємо, 29 травня, під час обідньої перерви, із 10 поверху будинку податкової впала 32-річна жінка, яка загинула на місці. Наразі порушена кримінальна справа за статтею 120 КК (доведення до самогубства).
У жінки залишилася двохмісячна дитина та чоловік.