Структури Міністерства оборони України самостійно закуповують запчастини і послуги для ремонту санітарних автомобілів «Богдан-2251». Про це повідомив голова експертної організації StateWatch Гліб Канівський, посилаючись на аналіз тендерів у системі ProZorro. Повідомляється, що всього було укладено чотири контракти на 354 тис. грн, інформує «Економічна правда».
Як повідомляється, перший договір уклали на третій місяць після поставок «Богданів» на склади Міноборони - в липні 2017 року. Документ на 125 тис. грн було підписано між військовою частиною А3193 та ТОВ ВКФ Агро-Стар ЛТД. Через кілька місяців, у листопаді, військові з цієї ж частини купили фільтри для санітарних автомобілів на 150 тис. грн. Постачальником стало ТОВ «Еменсі-Груп».
Уже в лютому поточного року військово-медичні центри Центрального і Західного регіонів замовили технічне обслуговування «Богданів» у зоні АТО. Послуги на 79 тис. грн надав підприємець Одинцов.
Крім того, в кінці лютого Центральне автоуправління Збройних сил України оголосило тендер на 200 тис. грн. Відомство планує закупити масляні і бензинові фільтри.
«Аналоги фільтрів різних виробників будуть розглядатися, в разі якщо вони застосовуються на автомобілях Богдан-2251 (Great Wall сімейства Wingle 5)», – повідомили в управлінні на уточнюючі питання підприємців.
Як інформував ZAXID.NET, в кінці січня в Україні розгорівся скандал з санітарними автомобілями «Богдан», коли волонтери повідомили, що половина поставлених армії машин зламалася, а медики не хочуть використовувати тих, що залишилися, стверджуючи, що вони нестійкі і сильно трясуться при їзді.
У відповідь в Міноборони заявили, що усунуть виявлені в ході експлуатації недоліки, і «Богдани» надійдуть у війська на заміну застарілим зразкам техніки, яка не оновлювалася протягом десятиліть.
Санітарний автомобіль «Богдан 2251» виробляється корпорацією «Богдан Моторс». Розробка авто, як заявлялося, велася разом з спеціалістами Міноборони з урахуванням потреб військових лікарів. Вартість автомобіля складала 32 тис. доларів США за одиницю.