Прихильники колишнього президента іспанської Каталонії Карлеса Пучдемона могли співпрацювати з Росією і звертатися до російських спецслужб по допомогу у відділенні автономії від Іспанії. Про це пише американське видання The New York Times із посиланням на матеріали європейської розвідки.
Журналісти видання пишуть про політика та історика Жозепа Льюїса Алая, який був радником Пучдемона, який навесні 2019 року відвідував Москву, аби заручитися підтримкою Кремля у питанні відділення Каталонії від Іспанії.
За даними медіа, Алай зустрічався з чинними представниками спецслужб, а також із колишніми російськими розвідниками, подружжям Оленою Вавіловою та Андрієм Безруковим і колишнім керівництвом контррозвідки ФСБ Олегом Сиромолотовим. Серед контактів радника Пучдемона в Росії також є журналіст Євгеній Примаков. У 2019 році він вів програму «Міжнародний огляд» на телеканалі «Росія-24», а зараз очолює Росспівробітництво, яке, як стверджують західні спецслужби, часто служить прикриттям для російських розвідувальних операцій за кордоном.
Алай і Пучдемон підтвердили факти візитів до Росії, однак переконували, що це були звичайні ділові поїздки для підтримки регулярних контактів з іноземними офіційними особами та журналістами. За словами Алая, інформація про те, що він шукав російської допомоги, це «фантазії, створені Мадридом».
Видання пише, що незалежно від того, знав про це Алай чи ні, багато чиновників, яких він зустрів у Москві, причетні до гібридної війни Кремля проти Заходу. Це багатошарова стратегія, що включає пропаганду і дезінформацію, приховане фінансування політичних рухів, злом і витік інформації, а також «активні заходи», як-от убивства, покликані підірвати стабільність противників Москви.
The New York Times з посиланням на конфіденційні документи спецслужб пише, що для Кремля робота з сепаратистами відповідала стратегії президента Росії Володимира Путіна, який прагнув посіяти розлад на Заході, підтримуючи сепаратистські настрої. При цьому США і Євросоюз відділення регіону від Іспанії не підтримували.
Журналісти також вказують, що їм не відомо про те, чи отримав Алай допомогу від Москви, але зазначає, що незабаром після його поїздки була утворена певна група «Демократичне цунамі», яка взяла активну участь в організації протестів в Каталонії (акції протесту, перекриття доріг, тощо). У її створенні за даними іспанської поліції брав участь Алай.
The New York Times вказує, що чутки про зв’язки російських політиків з Каталонією вперше з’явилися після того, як уряд Пучдемона в жовтні 2017 провів референдум про відокремлення регіону від Іспанії. Явка склала близько 43%, і 90% тих, хто проголосував, виступили за незалежність автономії.
Мадрид не визнав підсумки голосування. Іспанська влада заарештувала багатьох лідерів протесту. Тодішній президент уряду регіону Карлес Пучдемон в кінці жовтня 2017 року втік з Іспанії, щоб уникнути арешту.