Шахи у хіджабі

Запитання і відповіді про чемпіонат світу в Ірані, який бойкотує Марія Музичук

14:24, 16 січня 2017

Рішення Марічки Музичук бойкотувати наступний чемпіонат світу з шахів викликало багато запитань. Українська шахістка, яка ще рік тому носила титул шахової королеви світу, вирішила не їхати на наступну світову першість до Ірану через обмеження прав жінок. Марічку Музичук обурило те, що всі учасниці чемпіонату світу в Тегерані повинні грати у хіджабах і дотримуватись традицій консервативної мусульманської країни.

У своєму бойкоті українська шахістка виявилась не одна – на чемпіонат світу до Ірану з ідеологічних причин відмовились їхати дві представниці США Назі Паїкідзе та Ірина Круш, а також аргентинська шахістка Кароліна Лухан.

Цікавою у цьому питанні виявилась позиція відомих українських шахісток – сестер Музичук. Старша сестра Анна підписала контракт і погодилась їхати на першість до Ірану, оскільки віддавна мріє стати чемпіонкою світу. У свою чергу, молодша Марія, яка вже ставала чемпіонкою на попередній першості за нокаут-системою, вирішила бойкотувати чемпіонат.

Після заяви Марії Музичук найпопулярнішими виявились запитання - чи дійсно всі шахістки повинні носити хіджаби? наскільки обмеженим буде пересування спортсменок? чи правда, що не можна користуватись спортзалом разом із чоловіками? а чи можна буде шахісткам спілкуватись зі своїми тренерами, якщо вони чоловічої статі?

ZAXID.NET вирішив з’ясувати причини бойкоту першості і знайти відповіді на найбільш дражливі запитання.

Різні позиції сестер Музичук

Мама відомих шахісток Наталя Музичук спочатку з неохотою погоджується говорити у коментарі ZAXID.NET про чемпіонат світу в Ірані. Все ж таки, сім’я Музичук опинилась у непростій ситуацій – Марія виступила з резонансною заявою не їхати на чемпіонат, Анна ж навпаки – погодилась. Наталя Музичук ділиться, що у цій ситуації розуміє позицію обох доньок.

Сестри Марічка та Анна Музичук. Фото: Юрій Дячишин.

«Головна проблема – це для нас нова країна, а ми досі не маємо відповідей на низку питань. Зокрема, ми б дуже хотіли дізнатись, як шахістки повинні працювати зі своїми тренерами? Адже за їхніми законами заборонено, аби чоловік і жінка перебували в одному приміщенні, якщо вони не одружені або не є близькими родичами. А як готуватися конкретно до партій? От Аня приїхала на чемпіонат світу, усе профінансувала – квитки, готель, харчування, роботу тренера. А як з цим тренером працювати?», - говорить Наталя Музичук.

До старту чемпіонату світу в Ірані залишається менше місяця, а учасниці не отримали жодної додаткової інформації щодо правил поведінки та умов проживання під час першості.

«Ми досі не має жодної офіційної інформації від ФІДЕ – як це має виглядати, як себе поводити на змаганнях, як готуватись до партій? Наразі не можемо планувати поїздку тренерів, адже не маємо підтвердження, що Аня з тренером зможуть бачитись під час турніру. Звання чемпіонки світу – це максимум для шахістки, відповідно, кожна хоче підготуватись якнайкраще. А як це зробити без тренера? Виникає дуже багато запитань», - ділиться мама сестер Музичук.

Наразі ситуація із тренерським складом Анну Музичук хвилює найбільше. А от вже доступ до спортзалу чи басейну, можливість самостійно виходити на прогулянку – то вже питання десяте, каже Наталя Музичук. І додає, що невдовзі Аня вирушить до посольства Ірану оформлювати візу, може там щось вдасться дізнатись більше.

«Наскільки мені відомо, мало хто зі знайомих нам шахісток був у захопленні від ідеї проведення чемпіонату світу в Ірані. Щоправда, коли прийшов час підписувати контракти – тут вже кожна вирішувала для себе і пропустити чемпіонат світу наважились не всі. І от як в нас вийшло – одна сестра їде, а інша бойкотує. Я, як мама, розумію позицію обох доньок і обидві вони для мене однаково важливі. Аня підписала контракт, і нехай це для нас абсолютно нова країна з новими правилами, спробуємо виступити на максимум», - підсумовує Наталя Музичук.

Анна Музичук, яка має третій рейтинг у списку найсильніших шахісток світу, їде на чемпіонат беззаперечною фавориткою турніру.

Хто проти?

Окрім Марії Музичук на чемпіонат світу з ідеологічних причин відмовились їхати американка грузинського походження Назі Паїкідзе та американка українського походження Ірина Круш. Також про свій бойкот оголосила аргентинка Кароліна Лухан.

Чинна чемпіонка світу з шахів серед жінок Хоу Іфань також ігнорує світову першість, однак з інших причин. Китайська шахістка заявила про відсутність мотивації для участі у чемпіонаті за нокаут-системою, оскільки вже багато разів зустрічалась із учасницями першості і неодноразово демонструвала свою перевагу.

Пояснюючи свою відмову їхати на чемпіонат світу в Іран, американська шахістка Ірина Круш згадала, насамперед, про безпеку. У коментарі сайту Chess News шахістка розповіла наступне:

«Держдепартамент США не радить американкам їхати до Ірану. Цього вже достатньо, аби відчувати себе некомфортно в країні, яка живе за законами шаріату, де свідчення жінки в суді вартують половини чоловічих і так далі. Обов'язковий одяг під час партії можна назвати меншою із проблем, хоча, безумовно, було б незручно в ньому грати. Я високо ціную зусилля Іранської шахової федерації. Також всі шахісти з Ірану, з ким мені доводилося спілкуватися, справили на мене дуже хороше враження. Загалом, не можу сказати, що рішення було таким вже очевидним, але в кінці кінців я просто не бачу сенсу ризикувати».

Американська шахістка Назі Паїкідзе.

У свою чергу, чемпіонка Сполучених Штатів з шахів Назі Паїкідзе пішла ще далі. За її словами, умова грати у хіждабі йде врозріз з одним з пунктів правил ФІДЕ (handbook) про неприпустимість дискримінації за національними, політичними, расовими, соціальним, релігійним або статевими ознаками.

Назі Паїкідзе навіть організувала збір підписів з вимогою змінити місце проведення чемпіонату (або відкласти його, поки не знайдеться інша країна-організатор), або зробити носіння спецодягу на турнірі добровільним і гарантувати відсутність дискримінації за будь-якими ознаками. Шахістка додала, що не має нічого проти мешканців Ірану та їхньої держави, однак не може змиритися з законами, які обмежують її в правах як жінку.

На вимогу американської шахістки та її прихильників ФІДЕ не відреагувала – чемпіонат світу відбудеться в Ірані. Також приклад Назі Паїкідзе не спричинив масштабний бойкот серед учасниць турніру. Для більшості з них участь на чемпіонаті світу виявилась важливішою, аніж незручність носити хіджаб.

Учасниці другого етапу Гран-прі 2016 у Тегерані.

Останньою гучною заявою з цього приводу відзначилась аргентинська шахістка Кароліна Лухан. На її лист до ФІДЕ з проханням перенести світову першість у більш безпечну країну, у Федерації відповіли лиш тим, що участь в турнірі потрібно підтвердити до 4 січня.

«Дезорганізація і байдужість ФІДЕ розчарували мене. Нам навіть не надали потрібної інформації про традиції Ірану, через що ми можемо запросто потрапити до в'язниці, а то і ще гірше», - пояснила свою відмову їхати на чемпіонат світу Кароліна Лухан.

Як насправді виступати в Ірані - досвід українки

Україну під час чемпіонату світу в Ірані представлятимуть п'ять шахісток – Анна Музичук, Наталя Жукова, Анна Ушеніна, Інна Гапоненко та Наталя Букса.

Наталі Жуковій вже доводилось виступати в Ірані. Шахістка була учасницею другого етапу Гран-прі ФІДЕ у Тегерані в лютому 2016 року. Тоді вона разом з іншими учасницями турніру весь час ходила з покритою головою.

Наталя Жукова під час виступів в Тегерані.

Наталя одразу погодилась відповісти на запитання ZAXID.NET щодо її виступів в Ірані й одразу попередила – її позиція кардинально відрізняється від позиції Марії Музичук. На етап Гран-прі шахістка їхала без жодних побоювань. До цього наслухалася від близького друга, який вже встиг побувати в Ірані, про красу та незвичність цієї країни, тому на змагання їхала з хорошим передчуттям.

Наталя Жукова одразу відповідає: жодних обмежень, крім відповідного традиціям цієї країни одягу, в учасниць турніру не було. Біля готелю, де мешкали шахістки, був великий парк. Учасниці могли гуляти там без супроводу. Місце, де проводили партії, розташовувалось неподалік готелю, однак організатори пропонували транспорт. Наталя Жукова пригадує, що скористалась транспортом лише тоді, коли дуже сильно запізнювалась, а зазвичай йшла пішки від готелю до місця гри.

Під час етапу Гран-прі в Тегерані. Лютий 2016 року.

«Щодо хіджабу - давайте одразу внесемо ясність. Ми повинні були носити не хіджаб, а просто покривати голову (як будь-яка православна жінка, коли заходить до церкви). Так, з незвички відчувався дискомфорт, але в основному це було пов'язано з температурою в ігровому залі. Незважаючи на те, що це був лютий, в Тегерані було дуже тепло (якщо не помиляюся, + 15 + 20), а в залі погано працювала система кондиціонування. Ось і виходило, що ми кожен день скаржилися, що нам нестерпно спекотно, особливо з покритою головою, ще й не можна було носити одяг з коротким рукавом ... Сподіваюся, цей момент із кондиціонерами в залі врахують», - додає шахістка.

Наталя Жукова ділиться світлинами зі своєї поїздки. Каже, що відчуває ностальгію – Іран їй дуже сподобався. У Тегерані учасницям турніру влаштували екскурсію із супроводом. А так – в магазини, або на прогулянку – шахістки вирушали самі.

Екскурсія Тегереном для шахісток.

«Я їздила на Гран-прі без тренера, але, наприклад, грузинські дівчата, всі були з тренерами і жодних проблем, наскільки я знаю, у них не виникало. Також на турнірі був коментатор і мій друг Євген Мірошниченко, з яким ми вільно могли пити чай вечорами в його або моєму номері», - додає Наталя Жукова.

Щодо спортзалу – дійсно, жінки не могли користуватись тренажерним залом, якщо там був хоча б один чоловік.

«Але було й навпаки. Якщо жінка прийшла в тренажерний зал першою, то чоловіків туди вже не впускали. Організатори спеціально для нас домовилися з готелем про певні години. Нас запитали, коли нам зручно, і так як багато хто любить позайматися спортом після партії, то для нас виділили час, умовно, з 20:00 до 22:00», - пригадує шахістка.

Наталя Жукова під час виступів в Ірані.

Своїх колег, які оголосили бойкот з ідеологічних причин, Наталя Жукова не розуміє. Пригадує, що у 2008 році чемпіонат світу проводили в Нальчику (Кабардино-Балкарія, Росія). І деякі шахістки не хотіли їхати на турнір теж через питання безпеки. Зокрема, не збиралася їхати українська спортсменка Анна Ушеніна, хоча підписала контракт і була в списку учасниць, але в останній момент не сіла в потяг.

Прибувши на місце Наталя Жукова була в захопленні від організації – готель розташовувався у заповідній зоні, а до кожної учасниці приставили супровід. Тоді помічник президента ФІДЕ попросив українську шахістку зателефонувати Анні Ушеніній і розповісти про умови проживання у Нальчику. У результаті, Аня передумала, встигла на початок турніру і успішно пройшла три кола.

«До чого я веду, - продовжує Наталя Жукова, - якщо Марічці заважає косинка на голові - це одне, так, без цього ніяк в Ірані. Але якщо у неї інші причини, то боюся, вона просто погано проінформована ... А щодо обмеження прав жінок в Ірані, то невже ви серйозно думаєте, що бойкот кількох шахісток на щось вплине?! Це як крапля в океані. Я впевнена, що для учасниць чемпіонату світу організатори зроблять все можливе і неможливе, аби ми з задоволенням згадували своє перебування в Ірані».

***

Чемпіонат світу з шахів серед жінок в Тегерані стартує 10 лютого і триватиме до 5 березня. У турнірі візьмуть участь 64 шахістки з різних країн світу. Україну представлятимуть п'ять учасниць, серед яких дві львів’янки – Анна Музичук та Наталя Букса.