Журналісти-розслідувачі встановили кількох фігурантів записів, де брат голови Офісу президента Денис Єрмак нібито домовляється про призначення різних людей на державні посади.
Як йдеться у матеріалі програми «Схеми», після самого Дениса Єрмака на записах є дві ключові фігури – його помічник та людина, яка знімала відео.
За твердженнями журналістів, помічника звати Шумський Сергій Зіновійович. Він родом з Червонограда Львівської області. Саме Шумський, як стверджується в матеріалі, складає графік зустрічей та погоджує, хто потрапить на співбесіду. В розмовах чоловік розповідає, що його мета – це отримання грошей.
2 жовтня 2019 року Шумський та Єрмак заснували громадську організацію «Українське бюро національного розвитку». Під час однієї з розмов Шумський нібито каже, що ця ГО потрібна, щоб «не парячись, людей заводити» (попередні зустрічі відбувалися в кафе) і «чисто доброчинні внески на ГО».
Людину, яка знімала відео, за інформацією журналістів-розслідувачів, звати Дмитро Олександрович Штанько. Чоловікові 39 років, він родом із Харкова, закінчив Харківський національний університет внутрішніх справ. Штанько – власник кількох компаній у сфері надання фінансових послуг та у аграрній сфері. Він брав активну участь у перемовинах про кандидатів на голів держпідприємств Національної академії аграрних наук.
Журналісти не змогли сконтактуватися з Дмитром Штаньком, Сергієм Шумським та Денисом Єрмаком.
Депутат Гео Лерос, який 29 березня оприлюднив записи, днем раніше передав їх розслідувачам. Вони кажуть, що йдеться про кілька десятків годин відео, і це, ймовірно, не повний обсяг відзнятого.
На записах, які є у розпорядженні журналістів, не зафіксована передача грошей безпосередньо Денису Єрмаку. Але фігуранти обговорюють, скільки коштуватиме кандидату та чи інша посада, і як розподіляється отриманий прибуток між учасниками схеми, включно з часткою брата теперішнього голови Офісу президента, який на момент зняття відео був помічником президента України Володимира Зеленського і його радником з міжнародних питань.
Розслідувачі також встановили кількох фігурантів записів, які, ймовірно, зустрічались з Єрмаком.
Так, 14 березня брат теперішнього голови Офісу президента проводив співбесіду на голову Тернопільської облдержадміністрації. Чоловіка, який туди приходив, за словами журналістів, звати Руслан Комар-Чорний. На той момент він вже подав свою декларацію як кандидат на посаду. За президентства Віктора Януковича він керував одним із районів Тернопільщини. Зрештою, Зеленський призначив головою ОДА іншу людину. Сам Комар-Чорний не захотів надати коментарів журналістам.
На іншій зустрічі 22 серпня нібито був зафіксований чоловік на ім’я Анатолій Хмільківський, який претендував на роботу в Одеській області. Зокрема, цікавився посадою «зама по економіці» на Одещині. Ймовірно, йшлося про заступника голови Одеської ОДА. Про гроші – як оплату за крісло – на цій зустрічі не йшлося. Хмільківський також не був призначений на цю посаду.
У коментарі журналістам Хмільківський сказав, що «людина на прізвище Єрмак» не пропонувала йому посаду заступника в якійсь області.
Ще один епізод «плівок», який розібрали журналісти, відбувся 5 вересня. Тоді чоловік, який ймовірно є Сергієм Шумським, розповідав, що разом із братом Єрмака був в Ірані, де вони отримали пропозицію від місцевої компанії. Фірма хоче вийти на український ринок і отримувати бюджетні підряди на тендерах з будівництва.
Помічник Єрмака під час розмови сказав, що «Денис виграш тендера забезпечить», а гроші будуть «рвати» на три частини. Також помічник просив співрозмовника придумати схему, як обійти санкції, накладені на Іран.
Нагадаємо, що 29 березня народний депутат від «Слуги народу» Гео Лерос оприлюднив відеозаписи, на яких чоловік, схожий на брата глави ОПУ Андрія Єрмака – Дениса Єрмака – проводить переговори про працевлаштування неназваних осіб на певні посади в органах влади.
Голова Офісу президента Андрій Єрмак в свою чергу заявив, що на оприлюдненому відео дійсно його брат Денис. У зв'язку з поширенням відео Єрмак має намір звернутися із заявою до Служби безпеки України та Державного бюро розслідувань.
Пізніше Гео Лерос з цими записами звернувся в Національне антикорупційне бюро України.