Що буде з дорогою Червоноград – Рава-Руська

Чому польський підрядник «заморозив» ремонт прикордонного автошляху?

13:57, 13 жовтня 2021

Цього ремонту чекали багато років. Порепана, вся у вирвах і геть непроїзна прикордонна дорога Червоноград–Рава-Руська отримала шанс на реновацію в липні цього року. Та через два з лишком місяці після початку робіт польський підрядник раптово заморозив всі роботи і вивіз з об’єкту майже всю спецтехніку. Як так сталося, будемо з’ясовувати сьогодні в форматі програми «Стінка на стінку». Я, Віталій Кубліков, вітаю вас і представляю гостей студії: це Іван Бондар – речник Служби автомобільних доріг Львівщини, та Олександр Клімов – активіст ГО «Дорожній контроль Захід».

І перед тим, як ми перейдемо до обговорення, дуже коротко введу у курс справи наших глядачів. А історія цього великого будівництва тягнеться вже не перший рік. Ще в далекому 2015-му уряди України та Польщі підписали договір про надання польського кредиту на ремонт наших ганебних прикордонних автошляхів. Та навіть після цього ремонтні роботи на дорозі Червоноград–Рава-Руська відкладалися з року в рік, через що мешканці неодноразово пікетували та перекривали рух.

І ось у липні цього року сталось свого роду чудо: на об’єкт заїхала врешті польська підрядна компанія «Дрог-Буд», яка чотири роки тому виграла тендер на ремонт цієї дороги на суму 21 мільйон євро. За цих два місяці поляки провели підготовчі роботи на двох кілометрах у межах села Острів – та зупинили ремонт. Підрядник відмовився продовжувати лагодити шлях на Львівщині через недофінансування: мовляв, через інфляцію ремонт дороги Червоноград–Рава-Руська здорожчав і для завершення всіх ремонтних робіт не вистачає не багато не мало – дев’ять мільйонів євро. Тож додаткову угоду на цю суму скерувала Служба автомобільних доріг до Мінфіну. Ця ж сама компанія, «Дрог-Буд», вже завершила на Львівщині ремонт прикордонної дороги Яворів–Грушів за сім мільйонів кредитних євро, її протяжність – майже 20 кілометрів. На сьогодні дорожники активно ремонтують і прикордонні дороги Смільниця–Хирів та Нижанковичі–Самбір. Що ж пішло не так під час ремонту автошляху Червоноград–Рава-Руська, і чому роботи там призупинено, і чи є шанс їх відновити ще цього року? Почуємо коментар заступника голови Львівської облдержадміністрації Юрія Бучка.

***

Юрій Бучко (заступник голови Львівської облдержадміністрації): «Роботи тимчасово зупинилися у зв’язку з коригуванням проектної документації в частині і збільшення об’ємів, які були виявлені при процесі будівництва, і збільшенням вартості. Збільшення об’ємів – це якщо проект був розроблений вісім років тому, то це, відповідно, якщо ми говоримо, наприклад, про мостову споруду, то вісім років тому вона була в одному стані. Зараз пройшло вісім років – відповідно, стан її погіршився. Тому виникають додаткові роботи.

І, відповідно, проект був розроблений по цінах п’ять років тому, відповідно, коли був підписаний контракт… Ні, контракт був підписаний п’ять років тому по проекту вісім років тому – тому і ціни змінилися, і обладнання, і матеріали. Тому виникла така додаткова необхідність щодо коригування проекту в частині ціни.

Зараз потрібно додатково дев’ять мільйонів євро. Наскільки я розумію, що зараз підписана додаткова угода вже з української сторони і буде найближчим часом надіслана, відповідно, польській стороні, де має бути підписана».

***

Ну, от така трохи заплутана, направду, історія для наших глядачів. Прикордонна дорога – українська, є на балансі Служби автомобільних доріг Львівщини, взялися ремонтувати поляки. Але, як завжди, бракує в нас коштів власне у євровалюті. Давайте розбиратися по черзі. То на якому етапі, власне, щось пішло не так? Іване, до вас адресую питання, оскільки, скажу нашим глядачам, ми запрошували керівника Служби автомобільних доріг, але, вочевидь, будете відповідати ви на наші питання.

Іван Бондар: Так, оскільки керівник сьогодні у відрядженні, то гостем студії буду сьогодні у вас я. Передусім я би сказав, що, можливо, не в тому ключі будуємо розмову – не «що пішло не так?», а нарешті запрацював цей проект, нарешті ці кошти так званого польського…

Іване, ми б з радістю так говорили, якби ремонт продовжувався. Так, Олександре?

Іван Бондар: Ремонт продовжується, насправді ремонт триває. І сьогодні ведуться дрібні роботи з влаштування дощової каналізації. Справді, більший об’єм цих робіт на сьогодні призупинено у зв’язку з тим, що необхідно затвердити додаткові роботи додатковою угодою – яка на сьогодні вже є погоджена на рівні Державного агентства автомобільних доріг України, також вона вже є погоджена на рівні Міністерства фінансів України. Згідно з усіма правилами і процедурами, це погодження також повинне пройти на рівні бюджетного комітету Верховної Ради України, після цього Верховна Рада України має проголосувати за це погодження. І тільки тоді цю додаткову угоду ми можемо скерувати в Міністерство фінансів Польщі, і тільки після цього ми отримаємо, відповідно, оці додаткові кошти. Такий є порядок, ми не можемо йти проти цього порядку.

Якщо говорити про історію проекту… Ви сказали, що історія цього великого будівництва триває давно. Ні, це не зовсім так. Якщо говорити про «Велике будівництво» як про програму президента (напевно, ви це маєте на увазі)…

У тому випадку не мав це на увазі.

Іван Бондар: …то ця історія розпочинається саме сьогодні. І це є абсолютно позитивний контекст, оскільки дорога, яка не мала ремонту, як мінімум, вже два десятиліття, це точно, вона в критичному стані перебувала. Оскільки це прикордонна зона, дуже активний рух, вантажівки, і цей напрямок дороги був дуже популярний, то нарешті цей ремонт розпочато. І, як сказав заступник голови обласної державної адміністрації, близько восьми років триває це. Проекту – вісім років, тільки тепер нам вдалося.

І коли почалися реальні роботи, ми з’ясували, що бракує грошей.

Іван Бондар: Для того, щоби розпочати цей проект, була пророблена величезна просто робота – і лише на рівні нашої Автомобільної служби доріг, величезна робота пророблена на рівні Міністерства інфраструктури, Державного агентства автомобільних доріг України, і навіть на рівні всього уряду і парламенту, який погоджував зміни до Податкового кодексу для того, аби можна було виконати цей міжнародний контракт. Чого, на жаль, не було зроблено у всі попередні роки, які, по суті, були згаяні.

Спасибі. Отож велика робота зроблена, Олександре, але бракує якихось дев’ять мільйонів на продовження цих робіт. То хто ж зганьбився, на вашу думку, в цьому випадку? І чому поляки поставили питання все ж таки руба і призупинили повністю чи частково свої роботи?

Олександр Клімов: Якщо починати від коментаря Юрія Бучка та як завершив пан Іван, у мене дуже багато з’являється якихось сумнівів. В тим більше, чомусь особисто для мене це все незрозуміло взагалі.

Непереконливо?

Олександр Клімов: Супер – те, що розпочався ремонт. Велика подяка і шана вам, тому що при попередній владі всі п’ять років ремонт не розпочинався, а тут рік – і розпочався. Можливо, тут ще і люди допомогли, які перекривали дорогу, тому що вже хотіли, щоби…

Ну, не раз люди виходили на ці акції протесту.

Олександр Клімов: Суто по Червоноград–Рава-Руській виходили один раз – писали завжди. Дякую, що розпочали…

Цього літа була така масштабна акція.

Олександр Клімов: Цього літа – 5 липня, якщо не помиляюся датою. І все ж таки в той же день і з’явилася інформація – якраз пан Іван мені передзвонив, що ДАБІ дало дозвіл. За тиждень часу техніка…

Це було ще до того, як техніка заїхала, так?

Олександр Клімов: Що саме?

Ну, це ще було до того, як техніка заїхала і бодай щось зробила?

Олександр Клімов: Так, так.

Ну, для людей це було перемогою, сигналом.

Олександр Клімов: Це було перемогою, так. Можливо, і ДАБІ дало би той дозвіл – але якраз так співпало, що в день перекриття дороги ми дізналися.

Ну, суть не в цьому. Це є міжнародний проект, це є показовий проект не тільки для України, а й для Польщі, тому що це дві країни, які уклали між собою договір на виконання якихось певних зобов’язань. Питання тут в іншому. Юрій Бучко сказав, що бракує десять мільйонів. А коли встигли освоїти 20 мільйонів чи 22 мільйони? Ніхто не освоїв. Я зараз просто що хочу сказати? Ми також чули і знаємо, що «Дрог-Буд» виконує роботи в іншому місці.

Іван Бондар: Чотири об’єкти.

Олександр Клімов: Чотири об’єкти. Там уже майже все завершено, там уже деякі, можливо, вже завершені, деякі йдуть на завершення. І тут все кругом так добре, приступила фірма до виконання Червоноград–Рава-Руська. Також пан Юрій Бучко заявив, що фірмі дали авансу два мільйони євро, якщо я не помиляюся…

Так, два мільйони євро авансу.

Олександр Клімов: І встигла освоїти 1,1 мільйона євро.

Іване, як прокоментуєте цю арифметику?

Іван Бондар: Дивіться, арифметика насправді дуже проста, і тут немає жодної загадки. Є понад 50 кілометрів дороги, яку необхідно відремонтувати. Той бюджет, кошторис, який у неї був закладений ще вісім чи п’ять років тому, коли тільки починався проект, – це були одні норми і вимоги, зокрема державні будівельні норми, які на сьогоднішній день, як ви вже знаєте, змінилися. І безпекові фактори, зокрема, які повинні бути забезпечені на цій дорозі, не були враховані в тому кошторисі, коли тільки починали говорити про цей проект.

На сьогоднішній день ми не можемо приступати до виконання робіт, якщо ми не маємо узгодженого кінцевого кошторису. Вартість дороги в цілому, в об’ємі загалом, зросла. І для того, щоби брати на себе відповідальність виконання контракту, ми повинні чітко погодити всі процедури. І ви правильно кажете: це міжнародний контракт. І коли ми говоримо про виконання зобов’язань по міжнародних контрактах сьогодні, то це мусить бути зразкове виконання, і не може бути інакше.

Олександр Клімов: То в мене просто питання. Не освоїли 900 тисяч євро.

Іван Бондар: Ви ж прекрасно, Олександре, знаєте, ви постійно інспектуєте цю дорогу, постійно інспектуєте кількість працівників, ми з вами завжди на зв’язку – маю на увазі Службу автомобільних доріг. Роботи тривають, роботи насправді не зупинялися.

Олександр Клімов: Де?

Іван Бондар: Так, в більшому об’ємі роботи призупинені на сьогодні, техніка переорієнтована на інші об’єкти. Але як тільки ми отримаємо від бюджетного комітету, від Верховної Ради і, що важливо, від Мінфіну Польщі погодження цього додаткового контракту – техніка туди одразу повернеться. Ми розраховуємо такий оптимістичний прогноз, що це відбудеться ще в цьому році. Залежно від того, як дозволятимуть погодні умови, наскільки в нас буде тепла осінь і як довго ми зможемо працювати. Але ті зобов’язання і ті прогнози, які ми озвучували перед тим, – що до кінця 2022 року дорога буде відремонтована, – ми на цьому стоїмо і сьогодні.

Панове, давайте я розкажу, що вартість капремонту одного кілометра прикордонної дороги Червоноград–Рава-Руська – орієнтовно 19 мільйонів гривень. Погодьтесь, кругленька сума. Давайте зафіксуємо з вами цю цифру. І зараз я пропоную почути коментар керівника представництва підрядної організації «Дрог-Буд» в Україні, ним є Валерій П’ятак. Саме так, це екс-заступник голови Львівської облдержадміністрації та голови Львівської облради. По тому повертаємося до дискусії у студії.

***

Валерій П’ятак (директор представництва підрядної організації ТзОВ «Дрог-Буд»): «Реально вартістю робіт мала б бути удвічі вищою. Ми збільшили фінансування додаткових робіт на рівні 30%. Ми готові цього року були дійти до Белза. Якщо ми цього року не довиконаємо роботи, які розпочали, то це буде втрачений час та кошти. Якщо не зробимо, то весною ми будемо це все переробляти».

***

Олександре, мені здається, ми не настільки багата країна, щоби переробляти вже якісь зроблені роботи, зокрема ту частину, яка була зроблена в населеному пункті Острів. Що скажете на те, що є така ймовірність?

Олександр Клімов: І те, що є така ймовірність, – це одне. А те, що, на мою думку, оце так станеться – скоріше за все, що так. Я не розумію тут одного: ми всі так володіємо інформацією, також ми з вами в липні місяці були на одному з телеканалів, де ви говорили, що вартість робіт коштує 31 мільйон євро. Так, 31 мільйон – це я вже тоді рахував, що 19 мільйонів гривень получається кілометр. Ми вже тоді знали, що треба дев’ять мільйонів – це було в липні. Липень, серпень, вересень! Фірма зібралася за два з половиною місяці. Що влада чи посадові особи, які відповідальні за цей контракт, робили цей весь час? Тому що зараз ми все скидаємо на те, що «ми погоджували в Мінфіні», «ми робили ті документи», «зараз треба відправити». Я думаю, що тут ще є щось сховане про те, що ми не знаємо.

Іване, що є сховане?

Іван Бондар: Власне так, нічого насправді немає схованого. Ніколи цей процес, якщо ми говоримо про будівництво доріг державного значення, не був таким прозорим, як він є сьогодні. Все абсолютно відкрито – новий стандарт, новий формат роботи «проектуй-будуй». І ви говорите про те, «а що влада робила від самого початку?». Як тільки нова команда приступила до цього об’єкту, то за цей короткий проміжок часу вдалося зробити абсолютно все, включно з проектом. Так, не все вдалося зробити своєчасно. І на сьогодні ми не маємо оцього своєчасного, оскільки це процедура – неможливо було передбачити, що вона займе дещо більше часу, ніж ми прогнозували.

Іване, але погодьтесь: мали багато часу для цього.

Іван Бондар: Абсолютно ні, не погоджуюся тут, що було багато часу.

Перед тим, коли був готовий проект.

Іван Бондар: Багато часу, Віталію, – це ви говорите, якщо враховуєте оті п’ять попередніх років.

Так.

Іван Бондар: Так, це було багато часу. Але, на жаль, ми бачимо, що за оці п’ять попередніх років, коли справді влада мала дуже багато часу, реально не було нічого, абсолютно нічого – проекту не було. На сьогоднішній день за лімітований короткий період часу…

Тобто винна попередня влада, наскільки я розумію?

Іван Бондар: Не будемо говорити про винних і не винних. Говоримо про те, що проект запрацював, техніка працює – не тільки на цьому об’єкті. Так, Червоноград–Рава-Руська – це реально складний об’єкт. Тому що ми говоримо про капітальний проект цієї дороги, а насправді… А ви чудово знаєте, Олександре, в якому стані дорога – фактично це є будівництво з нуля.

Ну, це 53 кілометри, там 11 мостів – це непростий об’єкт.

Іван Бондар: Тринадцять. Так, непростий.

Через 13 населених пунктів проходить ця дорога.

Іван Бондар: Так, вірно. І якщо врахувати, в якому стані, – а це катастрофічний просто стан цієї дороги, вона є абсолютно знищена. То правильно говорить пан Валерій: для того, щоби цей час не був згаяний і ці кошти не були змарновані (чого ми, звісно ж, не можемо допустити), саме тому виконання робіт у більшому обсязі, в більшому масштабі на сьогодні призупинені. Але щойно отримаємо погоджений додатковий контракт, вони одразу будуть відновлені.

Але, Іване, це кілька тижнів, це місяць – і ви сказали що, можливо, до кінця цього року. Але далі будуть заморозки. Чи не будуть знову переглядати цей кошторис через цю всю ситуацію?

Іван Бондар: Ні, ні, кошторис не може переглядатися щоквартально – тим паче, коли ми говоримо про такі роботи.

Але пан П’ятак заявляє про те, що якщо зараз це не доробити, доведеться переробляти – а це вже зовсім інші цифри.

Іван Бондар: Так, пан П’ятак чудово знає цикли дорожнього будівництва. І якщо ми говоримо про влаштування основи – ми не можемо влаштовувати основи, не поклавши на неї після цього нижній шар асфальтобетону. Відповідно, щоби дійти до цього циклу, нам потрібно мати повне бачення, повний кошторис, затверджений додатковий контракт.

Панове, у Львові є така практика – зокрема турецька компанія «Онур», яка виконує роботи наперед, ще не отримавши гроші. Я так розумію, що в цьому випадку польська компанія не пішла цим шляхом. Хотів би запитати вас, Олександре – як ви вважаєте, як мають далі рухатися роботи на цьому об’єкті? І що буде впливати на те, чи переживе оця дорога цю зиму?

Олександр Клімов: Я кажу, тут є закопана ще якась цікава річ. Збільшення на дев’ять мільйонів самої суми вартості робіт – це не значить, що збільшаться чи з’являться якісь там нові додаткові роботи, так?

Іван Бондар: Ні, не так.

Олександр Клімов: Значить, це збільшення вартості?

Іван Бондар: Об’єму робіт.

Олександр Клімов: Так-от, буде змінюватися ширина дороги?

Іван Бондар: На деяких ділянках – так.

Олександр Клімов: Ну так, але є ділянки, на яких уже можна приступати. Я думаю, що нічого не перешкоджає робити далі дорогу. Тому що можна освоїти 20 мільйонів, а за цей час робити ці додаткові речі й отримати те додаткове фінансування.

Іван Бондар: Пане Олександре, при всій повазі до вас – але це так не працює. Цикл дорожнього будівництва – він дещо інший.

Олександр Клімов: Значить, тут є щось те, чого ми не знаємо. От і все.

Іван Бондар: Жодної конспірології. І якщо є те, чого, як ви кажете, ми не знаємо, то зараз можна це з’ясувати.

Олександр Клімов: Якщо ми будемо зараз так говорити… По-перше, фірма не освоїла ті кошти, які вона взяла, – вона повернулася і поїхала. Це ви вважаєте дотриманням угод чи не дотриманням? Тоді якого милого, вибачте за слово, фірма приступала до робіт, якщо вона знала, що треба додаткові кошти? На якій підставі? Питання.

Іван Бондар: Пане Олександре, неправильно казати, що компанія кудись розвернулась і поїхала. Компанія «Дрог-Буд» нікуди не розвернулася і не поїхала.

Компанія просто працює на інших об’єктах.

Іван Бондар: Компанія «Дрог-Буд» сьогодні на повній силі, на повній потужності (тій, яка у неї є) працює на тих об’єктах, контракти по яких у неї є.

Олександр Клімов: Вам треба закінчити просто інші об’єкти до цього року, скоріш за все.

Іван Бондар: Ні-ні-ні. Наш амбітний план, який ми декларували на початку року, – станом на сьогодні він уже по суті виконаний. Тобто щось такого, що би нас підганяло на інших об’єктах – цього насправді немає. На об’єкті Червоноград–Рава-Руська уся суть питання на сьогоднішній день – в документах. Тільки ми отримаємо цей додатковий контракт, одразу зможемо виконувати роботи. І це є велика відповідальність насправді. Коли ми говоримо про виконання зобов’язань на міжнародному рівні, тим паче, коли це виконується в рамках програми президента «Велике будівництво», ми повинні дотримуватися норми закону.

Іване, пригадую, що ремонт на прикордонній ділянці Яворів–Грушів – там теж невчасно почався, теж так само цього ремонту чекали довго і багато місяців. І навіть я був свідком того, як трактори діставали польські автомобілі з цієї багнюки. От як ви можете це прокоментувати? За вашими підрахунками, коли ми нарешті вже зможемо не червоніти перед тими самими поляками з нашими прикордонними шляхами?

Іван Бондар: Якщо ми говоримо про дорогу Яворів–Грушів, то вже сьогодні ми нарешті можемо…

Вона вже 100% здана?

Іван Бондар: Вона є 100% зроблена, це чудова нова дорога, абсолютно нового зразка, з усіма (так, як цього вимагають нові будівельні норми) безпековими факторами додатковими. І те, про що ви згадуєте, коли трактори там витягали техніку – так, це та стара історія, на жаль, це було так. Але коли ми говоримо сьогодні про дорогу Яворів–Грушів, про цей об’єкт, то я можу це прокоментувати лише як історію успіху.

Там не було питання з проектом?

Іван Бондар: Були приблизно такі ж питання, як і… Але це менший об’єкт, менший.

Але підрядник не зупинявся, так?

Іван Бондар: Тому що на цьому об’єкті роботи розпочались не в липні 2021 року, як на Червоноград–Рава-Руська, було більше часу. І всі питання по цьому об’єкті були своєчасно залагоджені. Бо Червоноград–Рава-Руська так само – усе залагоджується своєчасно. Однак деякі питання – зокрема коли ми говоримо про те, що нам потрібно погодити документи на рівні уряду однієї країни, парламенту однієї країни й уряду іншої країни. Ну, вибачте, але інколи тут справді з об’єктивних причин трапляються ось такі… Не назвемо це форс-мажором, але з об’єктивних причин затримки в процесі будівництва.

Але панове, вочевидь наші глядачі, які по той бік екрана, зараз задаються питанням: а невже наші підрядники не можуть якісно виконати ті самі роботи? Олександре, невже наші будівельні компанії не можуть зайти на цей самий об’єкт і допомогти?

Олександр Клімов: Бачите, це ж якраз самий проект міжнародний, де однією з вимог був саме польський підрядник. Я з ними погоджуюсь, тому що, можливо…

60% має бути польського продукту, там має працювати їхня техніка і їхні працівники. Як ви це розглядаєте?

Олександр Клімов: Ні, це правильно. Тому що, знаючи нашу в країні корупцію, все можливо – і розкрадання, і так далі. Ну, я не можу сьогодні говорити, тому що прийшла нова влада – можливо, вже цього немає… Але все одно поляки бояться за власні гроші, тому що якщо наш підрядник – відповідно, ніякого контролю над цим не буде.

Я хочу повернутися до попереднього – на рахунок того, як буде, якщо підрядник приступить до робіт, наприклад, протягом тижня-двох. Хоча вони вже стверджували, що за два тижні підрядник з’явиться, а сьогодні пан Іван вже говорив, що підрядник, можливо, ще з’явиться, а можливо й ні. Що я ще хочу сказати?

До кінця року – ми зафіксували.

Іван Бондар: Залежно від погодних умов, поправка на погодні умови.

Олександр Клімов: Так-так, але ми розуміємо, що аби класти асфальт, потрібна відповідна температура повітря.

Іван Бондар: І відсутність опадів.

Олександр Клімов: От. Питання: на сьогоднішній день вже погода не дозволяє цього робити. Тому можна чітко вже казати, що цього року підрядник приступати не буде. Тому що якщо він почне робити основу, то асфальт він просто фізично не зможе класти у зв’язку з відсутністю погодних умов.

Іван Бондар: Можна робити мости, можна продовжувати робити водовідведення.

Олександр Клімов: А як же ж з тим, що вони зрізали? Як же ж з тим, що зараз дощами це все змиється? Те, що вони будуть підсипати, витрачати власні кошти – чи як це потім буде обліковуватися?

Це власне те, що говорив П’ятак, – що доведеться переробляти.

Іван Бондар: Не доведеться, оскільки, як ви правильно на початку нашої розмови зазначили, дорога перебуває на балансі Служби автомобільних доріг у Львівській області. І окрім коштів на капітальний ремонт, на будівництво цієї дороги, є ще кошти на експлуатаційне утримання. Тому, враховуючи те, в якому стані ця дорога на сьогоднішній день перебуває, поки ремонтні дороги не завершено, є передбачені кошти на її експлуатаційне утримання. Відповідно, якщо раптом доведеться, як ви кажете, підсипати на якихось ділянках (що ми робили впродовж попередніх років – цю дорогу реально потрібно було постійно підсипати для того, аби там забезпечити проїзд), то це передбачено в рамках експлуатаційного утримання – це перше.

Друге – те, що ви говорите, що зрізали. Та завдяки тому невеликому об’єму робіт, які на сьогодні компанія «Дрог-Буд» виконала на об’єкті Червоноград–Рава-Руська – можна сказати, що там забезпечили проїзд більш-менш такий…

Олександр Клімов: Не заперечую.

Іване, не раз ви згадували про оцей амбітний проект президента – «Велике будівництво».

Іван Бондар: Так, так.

І я впевнений, що в наших глядачів виникає питання: а скільки ж кілометрів шляхів за цей період ми відновили – і маємо фактично європейський проїзд?

Іван Бондар: Є чим похвалитися станом на сьогодні. Коли ми говоримо про дороги Львівщини, а сьогодні ми говоримо про них, – це 1800 кілометрів загальна протяжність. Лише в цьому році ми відремонтували 356 кілометрів, які уже на сьогодні від початку року відремонтовані у вирівнюючому та верхньому шарах. Це рекорд, реально. За всі роки незалежності, а це 30 років, жодного не було року, коли відремонтували таку протяжність доріг на Львівщині державного значення.

Панове, підсумовуючи нашу розмову, хочу почути ваш прогноз з приводу дороги Червоноград–Рава-Руська. Тобто чи ми побачимо будівельну техніку до кінця цього року? Олександре, ваш прогноз.

Олександр Клімов: Я навіть не знаю, що сказати, чесно. І хочеться вірити, що воно буде – але, розуміючи погодні умови… На мою думку, техніка вже не встигне зробити те, що вона могла вже зробити. Тому що саме водовідведення, яке пророблялося до Белза, воно є вже завершене, і оцей тиждень-другий можна було би вже стелити основу і, можливо, десь і класти асфальт. Якраз за цей короткий період часу, поки вирішується оце питання, можна було би зробити великий кусок роботи. Чи вдасться це зробити? Вже не вірю.

Іване, чи доведеться переносити на весну 2022 року?

Іван Бондар: Добра новина для Львівщини на сьогодні полягає в тому, що понад 3,5 мільярда гривень з державного бюджету скеровані на ремонт доріг державного значення на Львівщині у 2021 році. Такого бюджету на дороги державного значення Львівщини не було за всі попередні роки.

Стосовно об’єкту Червоноград – Рава-Руська. Так, це складний об’єкт. Так, це понад 50 кілометрів, 13 мостів і така ж кількість населених пунктів. Але позитивна новина для цього об’єкту полягає в тому, що роботи нарешті розпочато, нарешті є проект, нарешті є погодження на рівні Міністерства фінансів додаткової угоди. Зараз дочекаємося погодження від бюджетного комітету, від парламенту України – і польські колеги зроблять рівно те ж саме. Це процесуальні моменти, треба трішки часу для того, аби їх усі пройти, щоби була витримана буква закону.

Оптимістично, що роботи на автодорозі Червоноград–Рава-Руська обіцяють таки відновити в найближчі тижні, місяці. Звісно, оптимістично – але побачимо, як то кажуть. А що відбувається за лаштунками, так би мовити, оцього «Великого будівництва» прикордоння, ви мали можливість почути від моїх спікерів сьогодні. Як на мене, цікавою видалася ця дискусія. Я дякую за участь Іванові Бондару – речнику Служби автомобільних доріг Львівщини, та Олександру Клімову – активісту ГО «Дорожній контроль Захід». Спасибі.

А це була програма «Стінка на стінку», свої коментарі та зауваження залишайте під випуском на цифрових платформах ZAXID.NET, адже нам важлива і ваша думка. Я кажу вам на все добре і будьте здорові.