Новопризначений прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що «воду в окупований Росією Крим потрібно подавати, адже там живуть українці». Після шквалу критики щодо його заяви, прем'єр уточнив, що «уряд України не може подавати воду в Крим до повернення його до складу України».
У четвер, 5 березня, в ефірі програми «Право на владу» на телеканалі «1+1», Шмигаль заявив, що відновлення водопостачання – це питання гуманітарної відповідальності перед людьми, які живуть в Криму.
«Питання подавання води в окупований Крим — це не питання торгівлі з окупантом, це не питання якогось бізнесу, це питання гуманітарної відповідальності перед людьми, які живуть в Криму. Неподача туди води призведе до гуманітарної катастрофи. Там живуть українці, ми не перекриємо воду для українців», — заявив Шмигаль і додав, що «Крим — це Україна», а окупант не може нести відповідальність за українців, які там живуть.
Після шквалу критики, яку викликала його заява, прем'єр уточнив, що уряд України не може подавати воду в Крим до деокупації півострова і повернення його до складу України.
«Позиція залишається незмінною: ми хотіли би подавати воду нашим громадянам, але не можемо і не маємо технічної змоги робити цього до деокупації півострова та повернення його до складу України», — наголосив Шмигаль.
«Уряд не забуває про українців, які живуть на території тимчасово окупованого українського Криму. Ми хочемо допомагати цим людям. Ми хочемо, щоб вони відчували, що ми піклуємося про них. Справді, з технічних причин поділити воду, яка піде людям і воду, яка піде на військові бази неможливо», — пояснив він.
Він також додав, що формат ток-шоу не найкращий, аби обговорювати складні питання.
Пізніше заступниця постійного представника президента України в Автономній республіці Крим Таміла Ташева заявила, що новопризначений прем'єр-міністр України Денис Шмигаль «поки не у контексті Криму», а позиція влади незмінна — жодної води до Криму до повної деокупації півострова.
Окупаційна «влада» Криму також вже відреагувала на заяву прем'єра, порадивши кримчанам не розраховувати на постачання води з материкової частини України. Водночас представник окупаційної «влади» потішився «зміні тональності офіційних осіб, яка поступово йде в бік потепління і нормалізації відносин з Кримом».
Повна версія програми «Право на владу» на телеканалі «1+1»
Про водопостачання в окупований Крим
16 березня 2014 року на території Автономної Республіки Крим провели невизнаний світовою спільнотою референдум про статус півострова. Президент Росії Володимир Путін 18 березня 2014 року оголосив про «включення Криму до складу РФ» — таким чином Росія анексувала український півострів.
Основним джерелом постачання води на момент початку окупації був Північно-Кримський канал. У квітні 2014 російська окупаційна влада відключила насоси, які здійснювали підйом води в районі Красноперекопська (північний Крим), в результаті чого подання води з Північно-Кримського каналу втратило економічний сенс.
Подачу води Північно-Кримським каналом на територію півострова було припинено у травні 2014 року за рішенням Державного агентства водних ресурсів України, потім підтриманого Кабінетом міністрів Арсенія Яценюка.
Тоді окупанти заявили, що «не потребують водопостачання хунти», обґрунтовуючи це тим, що півострів може забезпечуватися водами з Краснодарського краю шляхом їх перекидання через Керченську протоку, або розробляти підземні джерела.
Щорічно запаси води в Криму зменшувалися, а 5 лютого 2020-го, в анексованому Сімферополі питної води залишилося на 90-100 днів. Окупаційна влада заявила, що планує відключити гаряче водопостачання та обмежити постачання холодної води.