Скільки коштів передбачено на розвиток населених пунктів Львівської громади у 2022 році?

Колонка директора департаменту міської агломерації Львівської міськради Юрія Лукашевського

17:47, 21 січня 2022

Якщо коротко і без зайвих вступів, то на 19 населених пунктів, які увійшли до складу Львівської громади, маємо у бюджеті міста118 млн грн. І це винятково на розвиткові проекти. І ще – у цій цифрі – це проекти, які запланували втілити лише департаменти та управління Львівської міськради та частка у Громадському бюджеті Львова. Тут не враховано витрати, які запланували на громади у наступному році комунальні підприємства, до прикладу «Львівводоканал» чи «Львівсвітло» та частково районні адміністрації. Бо деталізація цих видатків відбувається в перші місяці року. Можна сміливо очікувати, що буде ще плюс кілька мільйонів.

Також тут немає зарплати освітян, медиків, утримання шкіл, садків, бібліотек, народних домів і лікарень, офісів громади, громадського транспорту та соціальні виплат і пільг, бо це інша стрічка у загальному бюджеті, до речі значно більша. Тільки зазначу: у 2021 році Львів профінансував школи доєднаних громад на близько 70 млн грн. Це зарплата вчителям, безкоштовне харчування учнів (якого у селах, до об’єднання не було) опалення, світло, воду, інтернет у школах – одним словом, все потрібне для роботи закладів освіти. Тому можна уявити, про які загалом цифри йде мова.

Тепер давайте з’ясуємо, чи 118 млн грн на розвиток – це багато чи мало?

Щоб дати відповідь на це запитання, необхідно проаналізувати, скільки доходів у році, що минає, принесли громади до міського бюджету. Не буду вантажити зайвими цифрами, але зазначу, що за інформацією фінансистів міської ради, дохідна частина сплачених до бюджету податків від приєднаних громад за 2021 рік становить 2,6% доходів усієї Львівської громади. А коли зіставити ці відсотки із загальною сумою бюджету розвитку, то ми отримаємо орієнтовно 60 млн грн на всі громади – ось реальний еквівалент того доходу, який принесли громади.

118 млн проти 60-ти. Вдвічі більше, ніж мали б розраховувати. Непогано. Правда ж? Впевнений, що ці цифри це найкраща відповідь для скептиків, які періодично в соцмережах розганяють «зраду», мовляв Львів не опікується приєднаними громадами.

На які проекти будуть скеровано кошти?

Загалом у бюджеті передбачено кошти на 57 проектів, які стосуються приєднаних громад, з них 19 в рамках Громадського бюджету Львова. Також заради справедливості зазначу, що для багатьох проектів передбачено лише частину коштів, необхідних для їх реалізації. Загальна потреба є значно більшою, більше 500 млн грн, в тому числі через їх хронічне недофінансування у попередні роки.

Перелічу топ-5, на які передбачено досить значна частка коштів:

  • завершення ремонтів доріг у Винниках, зокрема по вул. Академіка А. Сахарова, вул. Стуса, вул. Лисика, вул. Стрілецька, вул. Тиха – близько 50 млн грн;
  • добудова школи у Брюховичах – 15 млн грн;
  • завершення будівництва народного дому у Великих Грибовичах – 8 млн грн;
  • реконструкція адміністративної будівлі офісу Львівської громади у с. Лисиничі, з створенням групи ДНЗ короткочасного перебування та облаштуванням медіатеки. – 3,4 млн грн;
  • громадський мультиспортивний простір «Центральний парк "Зашків"» (Громадський бюджет Львова) – 3 млн грн.

Нагадаю, що усі ці кошти це є заплановані надходження, в тому числі запозичення. І для виконання такого амбітного бюджету необхідна добра співпраця бізнесу (сплата податків та виконання робіт), виконавчих органів (якісна організація процесу) та депутатського корпусу (своєчасне прийняття рішень, прозорі правила гри). Також мусимо зважати на зовнішні загрози, такі як посилення карантину, можлива агресія Росії. Але це причина ще більше мобілізуватися і рухатися вперед. Тож попереду маємо багато роботи.