Сльози, танці і рекорди

Чим запам’ятався ювілейний ХХ чемпіонат світу з футболу у Бразилії

17:27, 15 липня 2014

Двадцятий в історії світового футболу мундіаль відбувся у 12 містах Бразилії. У боротьбу за право відвезти Кубок світу додому вступило 32 збірні. Загалом участь у мундіалі взяло 736 гравців, які забили разом 171 гол. А світову першість вчетверте в історії виграла збірна Німеччини. Однак це лише цифри, якими виміряти градус емоцій, захоплення, розчарування та куражу на стадіонах просто неможливо.

На кращих полях Бразилії не бракувало напружених моментів, красивих голів, відданих вболівальників. У же той час на вулицях країни тривали масові акції протесту і сутички з поліцією, які однак не перебили смаку справжнього футбольного свята.

Про кращі моменти ЧС-2014, про найбільші перемоги та поразки, про талановитих гравців та несподіваних аутсайдерів, про сльози радості та сльози розчарування читайте в огляді ZAXID.NET.

Кращий гравець – Ліонель Мессі

 Фото: FIFA

Цього року «Золотий м’яч» отримав капітан збірної Аргентини Ліонель Мессі, якого визнали кращим гравцем мундіалю. На рахунку нападника аргентинської збірної - 4 забитих м'ячі і одна результативна передача.

У той вечір на очах мільйонів вболівальників Мессі без особливого ентузіазму приймав нагороду, яка була лише солодкою пігулкою після гіркої поразки у фіналі від збірної Німеччини. Напевне, знаменитий аргентинець із задоволенням поміняв би особистий «Золотий м’яч» на Кубок світу для цілої збірної.

До слова, володарем «Срібного м'яча» став нападник збірної Німеччини Томас Мюллер (5 голів і 3 результативні передачі), а «Бронзового м'яча» отримав півзахисник збірної Нідерландів Ар'єн Роббен із 3 голами і одним асистом на рахунку.

Кращий голкіпер – Мануель Ноєр

 Фото: FIFA

Неперевершеного німецького воротаря Мануеля Нойєра визнали кращим голкіпером ЧС-2014 у Бразилії. Нойєр пропустив всього чотири м'ячі у семи зустрічах, завдяки чому й удостоївся престижної нагороди.

До слова, впродовж мундіалю вболівальники не втомлювалися жартувати, що Ноєр – це дванадцятий гравець збірної Німеччини, оскільки неодноразово відбивав атаки від власних воріт не гірше досвідченого захисника.

Серед інших яскравих голкіперів, гра яких захоплювала глядачів, - аргентинець Серхіо Ромеро, костариканець Кейлор Навас, мексиканець Гільєрмо Очоа та американець Тім Ховард.

Кращий бомбардир – Хамес Родрігес

 Фото: FIFA

Справжнім відкриттям мундіалю став молодий футбольний талант із Колумбії Хамес Родрігес, який здобув титул найкращого бомбардира турніру. На рахунку нападника колумбійської збірної та ФК «Монако» - шість забитих м'ячів.

Після вдалого виступу на мундіалі європейські гранди влаштували справжнє полювання на колумбійське дарування. За останніми повідомленнями, Хамес Родрігес близький до переходу у мадридський «Реал». «Вершкові» готові віддати за колумбійця €85 млн.

Кращий молодий гравець – Поль Погба

 Фото: FIFA

Півзахисник збірної Франції Поль Погба виборов титул кращого молодого гравця чемпіонату світу у 2014 році. 21-річний хавбек провів на чемпіонаті світу п'ять матчів, в яких забив один гол і віддав дві результативні передачі.

Молодий французький футболіст захищає кольори італійського «Ювентуса», в якому й розкрив свій талант перспективного гравця.

Чесна гра – збірна Колумбії

 Фото: FIFA

Збірна Колумбії отримала нагороду FIFA Fair Play Trophy, яку вручають за підсумками турніру команді з найкращим співвідношенням червоних і жовтих карток.

Колумбійці завершили виступи на мундіалі на стадії 1/4 фіналу, перед цим здолавши збірну Уругваю з рахунком 2:0. Для Колумбії цей матч ще до завершення набув статусу історичного - колумбійська національна команда вперше пробилася у чвертьфінал чемпіонату світу.

Найкращий тренер – Йоахім Льов

 Фото: FIFA

Футбольні експерти розходяться у думках, щодо того, хто ж був кращим серед головних наставників під час чемпіонату світу. Рейтинг очолюють тренер збірної Коста-Ріки Хорхе Луіс Пінто, головний наставник Аргентини Алехандро Сабелья і переможець цьогорічного мундіалю Йоахім Льов.

Варто віддати належне німецькому наставнику, який впродовж проведення мундіалю зумів тримати свою команду в однаковому настрої. Вболівальники можуть дорікнути збірній Німеччини лише грою проти Алжиру, де німці виглядали не надто переконливо. Однак бундестім була найбільш стабільною на мундіалі, попри  те, що на чемпіонат світу не поїхав один із ключових гравців збірної Марко Ройс.

Найкращий гол – Робін ван Персі

 Фото: FIFA

Безсумнівно, що під час проведення мундіалю багато гравців зуміли забити у ворота суперників не менш видовищні голи, ніж Робін ван Персі. Однак удар «рибкою» від голландця став не лише одним із найкраще виконаних голів, а й Інтернет-мемом і навіть монетою.

Аби відзначити успішний удар гравця своєї збірної королівський монетний двір Нідерландів випустить пам'ятну монету із зображенням нападника у момент, коли він забивав гол у ворота збірної Іспанії на чемпіонаті світу з футболу.

До слова, вболівальники і нумізмати заздалегідь викупили близько 80% монет із Ван Персі, який у красивому стрибку головою відправив м'яч у сітку воріт Ікера Касільяса. Зустріч між Нідерландами та Іспанією завершилася з рахунком 5:1.

Попелюшка мундіалю – збірна Коста-Ріки

 Фото: FIFA

Маловідома збірна з Латинської Америки не лише поставила на вуха увесь футбольний світ, а й зуміла до кінця залишитись непереможною. Збірна Нідерландів змогла вибити Коста-Ріку з чвертьфіналу лише за допомогою серії пенальті. Один неточний удар вартував костариканцям путівки в 1/2 фіналу чемпіонату світу.

Попри це збірна Коста-Ріки покидала мундіаль як переможниця, адже у груповому етапі команда не програла жодного матчу, обійшовши збірні Уругваю, Італії та Іспанії. В 1/8 фіналу костариканці перемогли греків, а вже у чвертьфіналі лише в один гол поступилися Нідерландам у серії пенальті.

Скандал чемпіонату – укус і дискваліфікація Суареса

 Фото: FIFA

Третій у професійній кар’єрі талановитого футболіста Луіса Суареса укус на полі коштував збірній Уругваю путівки у чвертьфінал. Вболівальники могли оцінити як уругвайська команда грає зі скандальним «зубастиком» і без нього – Суарес був головною зіркою і потужним мотором своєї збірної.

Нападник збірної Уругваю отримав дев'ять матчів дискваліфікації за те, що під час матчу групового етапу мундіалю в Бразилії вкусив італійського гравця Джорджо Кьєлліні. Також ФІФА заборонила Суаресу брати участь у будь-якій діяльності, яка пов'язана з футболом, протягом чотирьох наступних місяців, що не завадило іспанській «Барелоні» одразу після мундіалю придбати Суареса за €75 млн.

Сльози на полі – Хамес Родрігес

 Фото: FIFA

Напевне мільйони глядачів у світі не змогли стримати емоцій перед екранами телевізорів, коли  у чвертьфіналі збірна Колумбії поступилася бразильцям. Хамес Родіргес, кращий бомбардир мундіалю, не стримував емоцій і щиро плакав через поразку. Цікаво, що колумбійського нападника втішали не соратники зі збірної, а суперники – бразильці Давід Луіс та Марсело.

Сльози Хамеса Родрігеса, який вивів свою збірну до чвертьфіналу, - були сльозами розчарування, але й радості. Адже колумбійці зробили майже неможливе - вони показали справжній футбол і сильний характер, зупинившись всього лиш за два кроки від омріяного трофею, чим вже вписали свої імена в історію світового футболу.

Ганьба мундіалю – програш Іспанії

 Фото: FIFA

Гра збірної Іспанії стала справжнім шоком для відданих вболівальників «червоної фурії». Іспанці не змогли вийти з групового етапу, поступившись командам з Нідерландів та Чилі.

Після цього іспанську збірну місцеві вболівальники не зустріли вдома в аеропорту і почали вимагати звільнення дель Боске. У відповідь, головний наставник, який перебуває на своїй посаді з 2008 року, незважаючи на гостру критику, вирішив залишитись зі збірною до проведення Євро-2016.

Нагадаємо, що «червона фурія» до ЧС-2014 у Бразилії перемогла у двох попередніх чемпіонатах Європи,  а також здобула Кубок світу ЧС-2010 у ПАР.

Come back мундіалю – збірна Греції

 Фото: FIFA

На подив усім, греки зуміли вийти з групового етапу турніру, щоправда, лише в останньому колі змагань. Програвши Колумбії та розійшовшись нічиєю з Японією, грецька збірна зуміла переграти команду з Кот д’Івуару. Це дало можливість повернутися грекам у гру і спробувати свої сили в 1/8 фіналу чемпіонату. Однак грецька казка тривала недовго, і вже у наступному матчі з Коста-Рікою греки поступилися у серії пенальті.

Цікаво, що після закінчення свого виступу на мундіалі, гравці грецької збірної звернулися до прем'єр-міністра країни Антоніса Самараса з проханням не виплачувати їм преміальні. Футболісти попросили вкласти ці кошти в розвиток футбольної бази національної команди.

Найяскравіше святкування голів – збірна Колумбії

 Фото: FIFA

Хлопці з Колумбії вслід за своєю зірковою землячкою Шакірою не втомлювалися демонструвати, що гарний танець – це запорука доброго настрою і справжнього командного духу. Те, як танцювали колумбійці, забивши гол, підкорило тисячі вболівальників.

Збірна Колумбії тішила футбольних поціновувачів своєю грою та сильним бажанням до перемоги. Латиноамериканці зупинились всього лиш за кілька кроків до фіналу. Не дивно, що футболістів зустрічали на батьківщині як справжніх героїв. Тисячі вболівальників вийшли на вулиці Боготи, аби привітати своїх героїв після вильоту збірної Колумбії з чвертьфінальної стадії змагань.

Найбільший розгром – збірна Бразилії

 Фото: FIFA

Півфінальний поєдинок під час ЧС-2014 став по-справжньому «чорним днем» в історії бразильського футболу. Бразилія ще жодного разу не отримувала стільки голів у свої ворота під час виступів на чемпіонатах світу, а в той вечір підопічні Сколарі поступилися збірній Німеччині з рахунком 7:1.

Футбольні експерти навперебій намагалися пояснити, що ж сталося з командою того нещасливого дня, - чи це вплинула відсутність на полі Неймара і Тіаго Сілви, чи бразильці впали духом після першого забитого голу. Як би не було, господарям чемпіонату довелося пережити справжню ганьбу і знайти у собі сміливість знову дивитись в очі власним вболівальникам.

Розчарування мундіалю – виліт збірної Італії

 Фото: FIFA

Команда Чезаре Пранделлі вважалася якщо не фаворитом турніру, то принаймні, доволі небезпечним суперником для багатьох збірних. Однак за підсумками групового етапу італійцям доволі швидко довелося купувати квитки додому. Знаменита «Скуадра Адзурра» не змогла обійти скромніші команди з Коста-Ріки та Уругваю.

На рахунку італійців була лише перемога у матчі з англійцями, чого було недостатньо для виходу з групи. Після цього головний наставник збірної Італії Чезаре Пранделлі покинув національну команду і згодом очолив стамбульський «Галатасарай».

Рекорд мундіалю – збірна Німеччини та Мірослав Клозе

 Фото: FIFA

Збірна Німеччини вчетверте у своїй історії здобула найвищу футбольну нагороду світу, ставши найбільш результативною командою усіх часів із 224 голами в активі, а також маючи у своєму складі найбільш результативного бомбардира - Мірослава Клозе, який забив 16 голів.

Збірна Німеччини раніше перемагала на мундіалях у 1954, 1974 і 1990 роках. Цього року вперше в історії чемпіонатів світу європейська збірна стала першою у Південній Америці.

Результат мундіалю – 171 гол

 Фото: FIFA

Вболівальники та футбольні експерти не втомлювалися підраховувати голи, яким, здавалося, не буде кінця. Ще на груповому етапі чемпіонату стало відомо, що цей чемпіонат стане одним із найбільш результативних. Хоча ЧС-2014 у Бразилії не переплюнув за голами мундіаль 1998 року у Франції, однак догнав його і зрівняв рахунок.

Загальна кількість голів, яку вдалося реалізувати гравцям під час проведення ЧС-2014 у Бразилії, - 171 гол.

«Прогульники» мундіалю – Марко Ройс, Франк Рібері, Радамель Фалькао

 Фото: SID

Великим розчаруванням для багатьох вболівальників став вимушена відпустка одразу кількох провідних футболістів світу. Через проблеми зі здоров’ям чемпіонат світу в Бразилії пропустили Марко Ройс, Франк Рібері та Радамель Фалькао.

Марко Ройс, півзахисник збірної Німеччини, порвав зв'язки в товариському матчі з Вірменією за тиждень до старту ЧС-2014. А лідер французької команди Франк Рібері не встиг оговтатися від травми спини до початку мундіалю.

У свою чергу зірковий форвард збірної Колумбії Радамель Фалькао досі лікується після отриманої ще в січні травми.

Травма чемпіонату – Неймар

 Фото: FIFA

Нападник збірної Бразилії та іспанської «Барселони» Неймар отримав перелом третього поперекового хребця у чвертьфінальному матчі мундіалю з командою Колумбії. Через це зірковий гравець не зміг допомогти своїй команді у півфінальному протистоянні зі збірною Німеччини, в якому бразильці поступилися з розгромним рахунком 7:1.

Через травму, яку нападник збірної Бразилії Неймар отримав під час чвертьфінального матчу, ФІФА змушена платити клубу «Барселона» щодня €13 972 євро.

За прогнозами лікаря бразильської збірної Хосе Луїса Рунко, на відновлення форварда знадобиться до 45 днів. Таким чином загальна сума виплат каталонському клубу становитиме близько €238 тисяч.

Відставка після поразки – Чезаре Пранделлі і ще 10 тренерів

 Фото: FIFA

За час проведення мундіалю 11 головних тренерів національних збірних покинули свої пости. Хтось пішов сам, когось попросили піти, а хтось, як легендарний Оттмар Хітцфельд, вирішив взагалі завершити кар’єру.

Здебільшого, головні тренери, які пішли у відставку після мундіалю, провели зі збірними 3-4 роки. Тобто спеціалісти прийшли в розташування збірних якраз для підготовки до чемпіонату світу в Бразилії, тому для багатьох з них завершення виступів на мундіалі стало особистою поразкою.

Після виступів на ЧС-2014 розташування своїх збірних покинули такі тренери: Луїс Суарес (Гондурас), Чезаре Пранделлі (Італія), Сафет Сушич (Боснія та Герцеговина), Сабрі Лямуші (Кот д’Івуар), Альберто Дзакероні (Японія), Карлуш Кейруш (Іран), Стівен Кеші (Нігерія), Фернанду Сантуш (Греція), Луї ван Гал (Нідерланди), Оттмар Хітцфельд (Швейцарія), Луїс Феліпе Сколарі (Бразилія).

Найдорожчий чемпіонат світу

 Фото: FIFA

Чемпіонат світу з футболу у Бразилії наразі вважається найдорожчим в історії, адже бразильці витратили понад $11 млрд на організацію світової футбольної першості. Спеціально до проведення ЧС-2014 збудували 7 нових стадіонів, вклали мільярди доларів у розвиток інфраструктури та будівництво готелів, побудували сотні кілометрів нових транспортних розв’язок, магістралей і велодоріжок, а деякі стадіони навіть оснастили фотоелектричними панелями.

Загалом матчі чемпіонату приймали 12 стадіонів у різних містах Бразилії, які відвідали понад три мільйони місцевих вболівальників, а також 600 тисяч іноземних гостей.

До слова, майже кожен матч супроводжувався скандалами з квитками на чорному ринку. Зокрема, у вечір фінального матчу мундіалю спекулянти продавали квитки по $5000.