У кінці березня партія «Слуга народу» заявила, що відмовляється від державного фінансування на 2020 рік і скерує ці кошти на допомогу медикам, які борються з пандемією коронавірусу. Проте на практиці це рішення досі не реалізували через низку законодавчих нюансів.
Як повідомили 3 квітня розслідувачам Bihus.info в Нацагентстві з питань запобігання корупції, заява про відмову від бюджетних коштів до НАЗК, у чиїй компетенції вирішувати такі питання, не надходила. Крім того, згідно з чинним законодавством, партія не може відмовитися від фінансування на рік – держфінансування виділяється на увесь період від виборів до виборів. Тож якщо така заява до НАЗК надійде, держфінансування партії зможуть скасувати не на рік, а на увесь період.
«Можна припустити, що партія вирішила не відмовлятися від отримання грошей, а після надходження спрямувати їх до Стабілізаційного фонду. Однак і ця благородна ідея не може бути втілена відповідно до законодавства, адже державне фінансування можна використати виключно на статутну діяльність політичних партій. Благодійність нею не є», – зазначають журналісти.
Перший заступник голови парламентської фракції «Слуга народу» Олександр Корнієнко в коментарі «Українській правді» підтвердив цю інформацію та сказав, що партія наразі шукає вихід із ситуації.
«Ми проводимо правові консультації з НАЗК. Немає чіткої позиції, чи можна відмовитися на рік. (…) Ми зараз шукаємо правову платформу, щоб це було максимально чесно, відкрито і прозоро, і щоб всі українці бачили, що ми робимо. (…) Для нас важливо, щоб ті гроші, які держава виділяє на наше фінансування в цьому році – а це близько 140 млн грн, – були спрямовані на боротьбу з коронавірусом. Ми знайдемо шлях це зробити не в обхід закону», – сказав він.
Додамо, що згідно з даними НАЗК, у 2020 році державне фінансування отримують п’ять політичних партій – «Слуга народу», «Опозиційна платформа – За життя», «Батьківщина», «Європейська солідарність» та «Голос». На це передбачено 280 млн грн, 140,5 млн з яких – для «Слуги народу».