Щонайменше дві третини українців зіткнулися принаймні з одним порушенням на виборах, які проводилися з 2014 року, найчастіше вони стосувалися виборчої агітації. Про це йдеться у презентації соцопитування на тему: «Виборчі правопорушення в центрі уваги: хто і чому порушує виборче законодавство?», який провела компанія GfK Ukraine, пише «Укрінформ».
«68% українців зіткнулися принаймні з одним порушенням на виборах, починаючи з 2014 року. Найбільш поширеними видами порушень є пов'язані з виборчою агітацією - їх зазначали 65% респондентів та підкуп виборців - 13% респондентів», - заявила старша дослідниця GfK Ukraine Тетяна Костюченко.
Вона поінформувала, що оскільки підкуп виборців є однією з ключових проблем виборчого процесу в Україні, дане опитування, зокрема, фокусувалося на питанні причин, з яких український виборець був готовий продати свій голос. За її словами, загалом 79% українців заперечують готовність членів своєї сім'ї продавати свій голос, а 6% опитаних зізналися, що особисто готові це зробити. Водночас, на думку дослідників, на практиці відсоток останніх може бути значно вищим, по-перше, через чутливість запитання, а по-друге, через те, що при непрямому підкупі факт продажу голосу може бути завуальованим.
За підсумками всіх компонентів дослідження, причинами продажу голосів є бідність населення, намагання отримати бодай якісь вигоди від кандидата чи партії через розчарування у результатах будь-яких виборів, недостатнє розуміння того, що вважається підкупом виборців, недостатність суспільного осуду тих, хто продає і купує голоси, а також низька поінформованість про випадки притягнення до кримінальної відповідальності за порушення виборчого законодавства та низька готовність повідомляти про порушення, особливо у випадках непрямого підкупу виборців.
Дослідження також засвідчило, що лише 14% українців знають про кримінальну відповідальність для виборців, які продають свої голоси, і лише 18% респондентів чули про випадки притягнення до відповідальності осіб, які порушили виборче законодавство.
Опитування громадської думки щодо виборчих правопорушень було проведено влітку 2017 року на замовлення Ради Європи задля дослідження причин та мотивації, які штовхають громадян України вчиняти дії всупереч виборчому законодавству. Його проводили у всіх регіонах України (окрім АР Крим та районів ОРДЛО).
Нагадаємо, нещодавно повідомлялося, що більш ніж половина українців готові в разі виникнення відповідної загрози відстоювати територіальну цілісність країни зі зброєю в руках. За результатами опитування, проведеного соціологічною групою «Рейтинг», цей показник майже вдвічі більший, порівняно з 2012 роком. Найбільше людей, охочих зі зброєю в руках захищати Україну, на заході та в центрі країни – дві третини жителів. У той же час 52% жителів східних регіонів не готові захищати країну, 26% – готові, 22% – не визначилися. Патріотично налаштованих більше серед чоловіків, україномовних і більш забезпечених, уточнюється у дослідженні.