Соціологічна агенція «Fama» на замовлення ZAXID.NET вперше провела дослідження рейтингів партій і потенційних кандидатів на виборах до Львівської ОТГ. Заплановані на 25 жовтня місцеві вибори у Львові вперше пройдуть у форматі «Великого Львова», який тепер включатиме 18 міст і сіл, а загальна кількість виборців зросте з 540 тис. до 570 тис. Окрім того, на прохання ZAXID.NET, соціологи змоделювали результати другого туру виборів мера Львова – голови Львівської ОТГ.
Рейтинги кандидатів на голову Львівської ОТГ
Проведене опитування показує, що на виборах голови ОТГ за Андрія Садового готові проголосувати 35,1% опитаних (показник моделювання електорального вибору в момент опитування *). Удвічі менше голосів має шанс отримати Руслан Кошулинський (15,7%), утричі менше – Олег Синютка (12,2%). Прикметно, що київська компанія Socis, яка поводила аналогічне опитування приблизно у той же час, показала незначну перевагу Синютки над Кошулинським.
Більше одного відсотка голосів мають шанс отримати ще дев'ятеро політиків – Ігор Зінкевич (7,1%), Ігор Васюник (4,1%), Ярослав Рущишин (3,5%), Оксана Юринець (3,3%), Микола Княжицький (2,8%), Дмитро Добродомов (2,5%), Володимир Квурт (2,5%), Володимир Гірняк (1,9%) та Валерій Веремчук (1,1%).
Водночас 22% виборців Львівської ОТГ взагалі не знають, за кого голосувати, а ще 13% не мають наміру йти на вибори.
Соціологи також досліджували, як можуть розподілитися голоси мешканців ОТГ у другому турі голосування за голову ОТГ. Результати свідчать, що у другому турі Садовий перемагає будь-якого із основних суперників. Якщо ж він не братиме участі у виборах, або не пройде у другий тур, то найбільше шансів на перемогу у Руслана Кошулинського.
Так, при сценарії Садовий/Кошулинський у другому турі чинний мер Львова отримує 39,5%, а його суперник – 29,6%. При сценарії Садовий/Синютка він перемагає з результатом 40,2% : 28,3%. Якщо ж у другий тур із Садовим вийде Ігор Зінкевич, то лідера «Варти» може отримати 18,4%. Схожа ситуація виникає і при сценарії Садовий/Рущишин – це 44,2% за першого і 12,5% за другого.
Найбільш непередбачувана ситуація у другому турі буде, якщо там не буде Садового. У випадку, якщо там зустрінуться Руслан Кошулинський та Олег Синютка, то за одного з лідерів ВО «Свобода» проголосують 30,2% виборців, а за екс-голову ЛОДА – 24,7%.
Рейтинги партій у раду Львівської ОТГ
П'ятивідсотковий бар'єр на виборах до ради ОТГ наразі долають п'ять партій. Проходження ще трьох партій – під питанням, оскільки за них наразі готові проголосувати по 4% респондентів.
Найвищий рейтинг на виборах до ради ОТГ має «Європейська солідарність», за яку готові голосувати 37%. За нею ідуть «Самопоміч» (16%), «Голос» (13%), «Свобода» (7%) та Українська Галицька партія (5%). Кожна з цих партій ще має потенціал збільшити свій рейтинг на кілька відсотків, тобто найімовірніше, що вони таки пройдуть до ради.
Шанси провести своїх депутатів у раду Львівської ОТГ мають також «Батьківщина», «Варта» та «Слуга народу», за кожну з яких готові проголосувати по 4% респондентів. Усі інші потенційні учасники виборчих перегонів отримують менше 3%.
Зазначимо, до Львівської ОТГ увійшли 18 населених пунктів. Це міста Львів, Винники, Дубляни, селища Брюховичі та Рудне, а також Грибовицька (Великі Грибовичі, Збиранка, Малі Грибовичі), Грядівська (Гряда, Воля-Гомулецька), Зашківська (Зашків, Завадів, Зарудці), Лисиничівська (Лисиничі, Підбірці), Малехівська та Рясне-Руська (Рясне-Руське, Підрясне) сільські ради.
Місцеві вибори в Україні мають відбутися в останню неділю жовтня цього року.
P. S. Дослідження соціологічної агенції «Fama» (акредитована Соціологічною асоціацією України) проводилося на замовлення ZAXID.NET з 10 по 21 червня 2020 року шляхом дистанційного опитування на основі випадкової однощаблевої вибірки. Основою вибірки була база респондентів, попередньо зрекрутованих face-to-face, на основі багатоступеневої пропорційної стратифікаційної вибірки з квотою на останньому щаблі, що є репрезентативною до повнолітнього населення Львова. Об’єм вибірки дослідження складає 1200 мешканців Львівської ОТГ, віком від 18 років. Теоретична похибка репрезентативності вибірки з довірчою ймовірністю 0,954 не перевищує 2,8% для показників близьких до 50%, не перевищує 2,4% для показників близьких до 25% або 75%, не перевищує 1,7% для показників близьких до 10% або 90%, не перевищує 1,2% для показників близьких до 5% або 95%, не перевищує 0,6% для показників близьких до 1% або 99%.
* В чому суть Методики Диференційованого вимірювання електоральних преференцій?
Група прихильників політичних партій не є однорідною: хтось одностайний у своєму виборі, хтось лише симпатизує, хтось обирає між декількома партіями, а хтось взагалі не знає за кого голосуватиме на виборах. Таким чином, у структурі рейтингу кожної з партій виділено «ядро», «резерв», «потенціал». Ядро рейтингу – мінімальний розмір рейтингу партії чи кандидата, тобто частка виборців, які цілком визначені у своєму виборі і не розглядають альтернатив при ідентифікації своєї електоральної прихильності. Резерв рейтингу – показник електоральної прихильності виборців до партії чи кандидата, який формується із виборів різної міри визначеності респондентів, які, не розглядаючи альтернатив, обирають того чи іншого кандидата. Потенціал рейтингу – максимальний можливий розмір рейтингу партії чи кандидата в даний момент часу, тобто частка виборців, які гіпотетично готові голосувати за вказану політичну силу чи кандидата.
Математична модель розрахунку показника моделювання електорального вибору в момент опитування, враховуючи варіацію електоральних преференцій виборців та рівень і міру їхньої визначеності, формує уніфікований показник, який ілюструє результати виборчих перегонів на гіпотетичних виборах у момент опитування.