Справді єдина державна
Суспільство

Справді єдина державна

Як новий закон про українську мову вплине на наше з вами життя?

Юлія Лавришин, 26 квітня 2019 1778 0

Минув понад рік з моменту, коли у Верховній Раді України зареєстрували законопроект про забезпечення функціонування української мови як державної №5670-д. Увесь цей час його відкладали, ретельно вивчали, виправляли, розглянувши 2000 правок, і врешті 25 квітня ухвалили у другому остаточному читанні.

Після того, як документ підпише голова Верховної ради Андрій Парубій, для його остаточного затвердження залишиться лише підпис президента. Скоріш за все, закон підпише поки що чинний президент Петро Порошенко, адже саме українська мова була однією з основ його передвиборчої кампанії. І хоч Петро Порошенко програв вибори, підтримати цей закон для нього буде справою честі.

ZAXID.NET проаналізував новий закон, що регулює мовну політику в Україні, і вибрав головні аспекти того, як саме він вплине на спілкування українців.

***

Де українську мову застосовуватимуть обов'язково або значно ширше?

Українська мова суттєво розширить своє застосування у сфері обслуговування. Наприклад, у ресторані до клієнтів по замовчуванні повинні звертатись українською і переходити на іншу мову лише в тому разі, якщо клієнт сам попросив. Споживачі отримують право дізнаватися інформацію про продукт також державною мовою. Проте її можна дублювати й іншими мовами. Також державна мова стає обов'язковою у сфері реклами. Ця норма набуває чинності через півтора року.

На телебаченні та у радіомовленні частка української мови буде не меншою, ніж 90% ефірного часу для загальнонаціональних телеканалів та радіостанцій та не меншою ніж 80% для регіональних. Важливо зазначити, що це не стосується запрошених гостей студій та людей, у яких беруть інтерв'ю. Ці квоти розпочнуть діяти через п'ять років.

Також закон зміцнить позиції української мови у сфері культури. Фільми, вироблені в Україні, розповсюджуватимуться та демонструватимуться в Україні державною мовою. Також фільми можуть демонструватися кримськотатарською мовою та мовами інших корінних народів. Проте усі репліки іншими мовами мають бути озвучені чи субтитровані українською. У кінотеатрах допускається до 10% сеансів мовою оригіналу впродовж одного місяця. Усі державні та комунальні театри повинні робити вистави українською мовою. Ця норма набуде чинності через два роки.

Зареєстровані в Україні друковані періодичні видання можна буде видавати іншими мовами, проте наявність української версії стане обов'язковою. Те саме стосується онлайн-ЗМІ та сайтів будь-яких – і приватних, і державних – організацій. Усіх їх закон зобов'яже створити україномовну версію, як повинна бути стартовою. На виконання цієї норми закон надає також два роки.

Усі зареєстровані в Україні видавництва будуть зобов’язані видавати українською мовою не менше 50% назв книжок, виданих протягом року. На виконання цієї норми видавці мають півтора року перехідного періоду.

Використання української мови стане обов'язковим у державних структурах – зокрема у судах, війську, органах державної влади та місцевого самоврядування, освітніх та наукових закладах, лікарнях, у сфері телекомунікаційних послуг. Це поширюватиметься не лише на документообіг, а й на усне мовлення. Тому державні службовці, працівники держструктур та органів місцевого самоврядування, судді, адвокати, нотаріуси, педагогічні працівники та науковці, медичні працівники державних і комунальних закладів охорони здоров’я повинні обов'язково володіти українською мовою. Ця норма набуде чинності через півтора року.

Це стосується і Верховної Ради, де депутати зобов'язані використовувати виключно українську мову. Допускаються виступи негромадян України у ВР іноземними мовами, проте в стенограмі засідань їхні промови також перекладатимуть українською.

Важливо зазначити, що хоч депутати Верховної Ради і повинні володіти українською, проте вони не проходитимуть процедуру сертифікації свого рівня володіння мовою. Депутатів вилучили із категорії тих, хто повинен проходити сертифікацію, під час розгляду правок до закону, оскільки їх вибирають, а не призначають.

На які сфери закон не поширюється?

Цей закон не регулює сферу приватного спілкування та мову релігійних обрядів. У побуті громадяни мають право спілкуватися будь-якою мовою без обмежень. Представникам нацменшин створюють умови для вивчення державної мови і при цьому надають право та можливість вивчати мову нацменшини поряд з українською.

Хто та як стежитиме за дотриманням цього закону?

В Україні з'явиться уповноважений із захисту державної мови, якого призначатиме Кабінет міністрів терміном на п’ять років. Ця людина не буде держслужбовцем, але її посаду за умовами оплати праці й соціального забезпечення прирівняно до посади міністра. Також закон передбачає створення секретаріату, який буде підпорядковуватись уповноваженому із захисту державної мови. Але те, як саме він функціонуватиме та скільки людей налічуватиме, повинен визначити Кабінет міністрів України.

Також законом передбачено створення Національної комісії зі стандартів державної мови. Вона визначатиме рівень володіння державною мовою кандидатів на посади президента, депутатів, їхніх помічників, чиновників, суддів та їхніх помічників, адвокатів, нотаріусів, керівників навчальних закладів та інших. Також ця комісія видаватиме сертифікати про рівень володіння українською мовою.

Які санкції передбаченні за його недотримання?

Порушення цього закону регулюється адміністративним кодексом і за це передбачений штраф від 3,4 тис. грн до 10,5 тис. грн. Повторне порушення впродовж року може спричинити позбавлення права обіймати певну посаду чи займатися певною діяльністю. Ця норма вступає в дію через три роки.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук