Працівники Державного бюро розслідувань завершили розслідування масштабної справи щодо колишнього керівництва держави за організацію розгону та розстрілів мітингувальників під час Революції гідності 18-20 лютого 2014 року. Обвинувальний акт вже направлено до суду, повідомило ДБР у середу, 4 жовтня.
У вчиненні цих злочинів правоохоронці обвинувачують членів злочинної групи – колишніх високопосадовців:
- екс-президента України Віктора Януковича;
- екс-міністра внутрішніх справ України Віталія Захарченка;
- екс-заступника Міністра внутрішніх справ України Віктора Ратушняка;
- екс-голови СБУ Олександра Якименка;
- колишнього першого заступника Голови СБУ – колишнього керівника Антитерористичного центру Володимира Тоцького;
- екс-міністра оборони Павла Лебедєва;
- колишнього начальника Головного управління – командувача внутрішніх військ Станіслава Шуляка;
- колишнього виконувача обов’язків начальника ГУМВС України в Києві Валерія Коряка;
- колишнього заступника начальника ГУМВС України – начальника міліції громадської безпеки Петра Федчука;
- екс-командира ПМОП «Беркут» при ГУМВС України в Києві Сергія Косюка.
«Встановлено, що вони 18-20 лютого 2014 року віддавали накази та приймали відповідні рішення щодо застосування працівниками правоохоронних органів без відповідних на те підстав і з порушенням норм чинного законодавства спеціальних засобів, військової техніки, вогнепальної зброї для силової протидії та розгону демонстрантів у центрі столиці та припинення акцій протесту. Також посадовці організували штурм Майдану під виглядом “антитерористичної операції”, а вранці 20 лютого наказали розстрілювати мітингувальників. Це робилося з перевищенням влади, службових повноважень, без жодних законних підстав», – наголосили в ДБР.
Там зазначили, що такі дії колишнього Президента та екс-керівників правоохоронних органів призвели до масових жертв серед учасників акцій протесту в центральній частині Києва, в тому числі до смерті 67 цивільних. Всього постраждали 887 людей та 132 правоохоронці. Завдано майнових збитків на суму понад 16 мільйонів гривень.
Для уникнення відповідальності колишні посадовці втекли з України, тому досудове розслідування здійснювалось за спеціальною процедурою, а слідчий суддя обрав їм запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Це кримінальне провадження об’єднує в собі 1019 епізодів злочинного перешкоджання акціям протесту та налічує 1878 томів зібраних матеріалів. Колишнього президента та колишніх керівників силового блоку обвинувачують у організації вчинення з 18 по 20 лютого 2014 року у складі злочинної групи незаконного перешкоджання проведенню зборів, мітингів, походів і демонстрацій, перевищення працівниками правоохоронних органів влади та службових повноважень, умисних вбивств та закінчених замахів на вбивства, заподіяння умисних тяжких тілесних ушкоджень, а також організації терористичного акту.
Під час досудового розслідування слідчі також встановили, що колишні Голова СБУ та командувач внутрішніх військ МВС України після розпаду СРСР проходили військову службу у російських збройних силах, та, як наслідок, набули громадянство рф, отримали допуск і доступ до військової й державної таємниці РФ, склали присягу на вірність її народу та перебували на усіх видах забезпечення у збройних силах РФ.
«Віддаючи накази на застосування насильства щодо мітингувальників, вони діяли в інтересах Російської Федерації, якій давали присягу», – наголосили в ДБР.
Там додали, що, зважаючи на те, що частина обвинувачених переховується в окупованих Криму й Севастополі, їх буде взято під варту і передано суду одразу після звільнення цих територій Збройними силами України. Максимальне покарання за названі злочини передбачене у вигляді довічного позбавлення волі.
21 листопада 2013 року в Україні почався Євромайдан. Він став відповіддю на рішення тодішньої влади зупинити підготовку до підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Протести набули більших масштабів після розгону 30 листопада і тривали до лютого 2014 року. Силовики кілька разів намагалися розігнати учасників протестів.
За даними прокуратури, всього під час Революції Гідності постраждали 2,5 тисячі людей, 107 її учасників загинули – більшість у лютому 2014 року. Згодом загиблих учасників акцій протесту почали називати Небесною сотнею. За даними Міністерства внутрішніх справ, від 18 лютого по 2 березня 2014 року під час виконання службових обов’язків у центрі Києва загинули також 17 силовиків.