США, Велика Британія та Австралія створили оборонний альянс AUKUS

Ініціатива спрямована на протидію китайській загрозі в Індо-Тихоокеанському регіоні

10:59, 16 вересня 2021

Велика Британія, США та Австралія оголосили про створення нового тристороннього партнерства в області безпеки в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні. З відповідною заявою 15 вересня виступили президент США Джо Байден, прем'єр-міністри Австралії Скотт Моррісон і Великої Британії Борис Джонсон, повідомляє BBC.

«Хоча партнерство Австралії, Британії і США – AUKUS – звучить дивно з усіма цими абревіатурами, але це добре. Наші країни оновлять і зміцнять нашу загальну здатність протистояти загрозам XXI століття так само як ми це робили в ХХ столітті: разом», – сказав Байден, презентуючи новий альянс.

За його словами, ця ініціатива спрямована на забезпечення того, щоб кожен з її учасників володів найсучаснішими можливостями, які необхідні, для маневрування і захисту від нових загроз.

«Світ стає все складнішим, особливо в Індо-Тихоокеанському регіоні. Щоб допомогти забезпечити безпеку і стабільність, яких потребує наш регіон, ми повинні зараз вивести наше партнерство на новий рівень», – прокоментував створення альянсу Скотт Моррісон.

На думку лідерів держав, AUKUS допоможе захистити інтереси трьох країн в Індо-Тихоокеанському регіоні і дозволить Австралії вперше побудувати атомні підводні човни, відмовившись від закупівлі підводних човнів у Франції.

Першою ініціативою в рамках нового альянсу AUKUS стане створення атомних підводних човнів для військово-морського флоту Австралії. Країна отримає передову ядерну технологію, щоб посилити субмарини, а не для розробки програми ядерної зброї. Це дозволить австралійському флоту працювати тихіше і протягом тривалого проміжку часу в Індо-Тихоокеанському регіоні, надаючи новому альянсу сильнішу присутність у регіоні.

«Впродовж наступних 18 місяців ми будемо працювати разом, щоб визначити найкращий шлях для досягнення цієї мети. Ми маємо намір побудувати ці підводні човни в Аделаїді (Австралія) в тісній співпраці з Об'єднаним Королівством та Сполученими Штатами», – заявив Моррісон.

Він водночас наголосив, що Австралія не прагне отримати ядерну зброю або створити ядерний потенціал.

Хоча жоден із трьох лідерів не згадував Китай, однак, як пише The Guardian, немає жодних сумнівів у тому, що ця ініціатива швидше за все, буде розглядатися як провокація у Китаї, який має напружені відносини з трьома країнами з багатьох питань, включаючи права людини, торгівлю і статус Гонконгу.

Посольство Китаю у Вашингтоні вже заявило, що країнам «не слід створювати обмежувальні блоки, спрямовані на порушення інтересів третіх сторін чи завдання їм шкоди».

«Зокрема, їм слід позбутися менталітету Холодної війни й ідеологічних упереджень», – йдеться у повідомленні, повідомляє «Радіо Свобода».

Варто зауважити, що донині США ділилися своїми ядерними технологіями тільки з Великою Британією — в межах домовленостей 1958 року. Тепер атомна енергетика дозволить австралійським ударним підводним човнам залишатися в морі до п'яти місяців і працювати більш тихо, ніж нинішні дизельні судна класу Collins. Це дасть можливість краще ухилятися від виявлення противником.