Сполучені Штати Америки надіслали на адресу Координаційної платформи донорів лист із переліком реформ України, необхідних для продовження надання їй допомоги. У вівторок, 26 вересня, інформацію щодо списку реформ підтвердили у прес-службі посольства США в Україні.
У понеділок, 25 вересня, «Українська правда» повідомила, що заступник радника Білого дому з національної безпеки з питань міжнародної економіки Майк Пайл розіслав листи з переліком необхідних реформ. За даними видання, листи отримали прем'єр-міністр України Денис Шмигаль та Офіс президента України.
«УП» оприлюднила текст листа, в якому йдеться про необхідні зміни у функціонуванні Наглядових рад Державних підприємств, антикорупційних органів (САП, НАБУ, НАЗК), Вищої ради правосуддя, та загалом судової гілки влади. Окрім того, лист визначає пріоритетними зміни в роботи українського Міноборони та інших силових відомств. У видання додали, що лист є попереднім проектом та підлягає подальшому розгляду.
«У межах діалогу, що триває з Україною та сторонами, зацікавленими у майбутньому успіху України, США надали запропонований перелік пріоритетних реформ для обговорення та зворотного зв’язку на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України у Брюсселі. Цей перелік був наданий як основа для консультацій з урядом України та ключовими партнерами в рамках нашої незмінної підтримки України та її зусиль з інтеграції в Європу – мети, яку США рішуче підтримують», – підтвердили у прес-службі посольства США.
У посольстві додали, що метою цього листа є визначення кроків щодо ефективного реформування українських систем. Також і відомстві наголосили, що США прагнуть допомогти Україні відновитися та відбудуватися – включно з реформами, спрямовані на боротьбу з корупцією.
Доповнено. Журналіст «Голосу Америки» Остап Яриш згодом повідомив, що у розʼясненні від Білого дому про перелік реформ, який США передали Україні, йдеться про те, що цей перелік передали для обговорення та зворотного зв’язку.
«Він не є умовою для майбутньої військової підтримки України, і такі повідомлення в ЗМІ є неточними», – написав журналіст.
Своєю чергою, керівник Офісу президента України Михайло Подоляк в ефірі національного телемарафону заявив, що переданий від Сполучених Штатів Америки перелік пріоритетних реформ для якнайшвидшої інтеграції в Європу є саме пропозицією, а не ультиматумом.
«По-перше, ми прагматично та раціонально ставимось до будь-яких пропозицій від партнерів. Це саме пропозиція, а не ультиматум», – йдеться у заяві.
Подоляк пояснив, що ці пропозиції лунають, бо війна потребує певних реформ щодо оборонної промисловості, щодо інвестиційної привабливості, щодо справедливості як такої.
«Наші партнери говорять так: дивіться, якщо Росія спроможна частку своїх ресурсів інвестувати в продовження війни і навіть, якщо Росія програє, потрібно, щоб Україна виглядала інакше, то ми повинні розуміти свої стратегічні пріоритети. Тобто і ми, і партнери маємо розуміти, куди інвестувати гроші», – сказав Подоляк, пише «РБК-Україна».
Зазначимо, 25 вересня президент Володимир Зеленський заявив, що до України прибули перші американські танки Abrams. Хоч точна кількість прибулої техніки не уточнюється, загалом Україна має отримати 31 американський танк.