Заступник міністра фінансів США Сігал Манделькер оголосила, що латвійський банк ABLV є об'єктом «першочергової заклопотаності» як організатор схем із відмивання капіталів, у тому числі українського бізнесмена Сергія Курченка. Про це повідомляє портал Lsm.lv.
Як зазначається, впродовж 2014 року український бізнесмен Сергій Курченко перевів мільярди доларів через рахунки своєї підставної компанії в ABLV. Про це свідчить йдеться у висновку відповідальних установ США FinCEN (The Financial Crimes Enforcement Network) відносно діяльності ABLV, зробленого на підставі 311 статті т. зв. «Патріотичного закону» США (Patriot Act). У ньому також йдеться про те, що Мінфін США повідомляє про пропозицію заборонити відкриття або утримання кореспондентських рахунків у США самому ABLV або на його користь.
«Банк ABLV інституціоналізував відмивання капіталів як основу своєї бізнес-практики. Незаконна фінансова діяльність у банку включає в себе здійснення транзакцій для сторін, пов'язаних з юридичними особами, які знаходяться в списках ООН, деякі з яких беруть участь в постачаннях Північній Кореї або експорті з неї балістичних ракет. До того ж, ABLV створював умови транзакцій особам, причетним до політичної корупції, спрямовуючи мільярди доларів, отримані від корупції та розграбування активів у громадському секторі, на рахунки «вітринних компаній». ABLV не зменшив ризики, пов'язані з цими рахунками, операції з якими включали в себе великомасштабну незаконну діяльність, пов'язану з Азербайджаном, Росією та Україною», - заявила Манделькер.
Вона нагадала, що міністр фінансів США наділений повноваженнями для «особливих заходів» щодо боротьби з відмиванням капіталів, які можуть варіюватися від вимоги додаткової ретельної перевірки і особливої уваги відносно конкретних операцій з рахунками серед фінансових установ США до заборони на відкриття або обслуговування будь-яких кореспондентських або розрахункових рахунків.
«Ми сповнені рішучості використати наші економічні органи влади для вжиття заходів проти іноземних банків, які ігнорують заходи з боротьби з відмиванням капіталів і стають провідниками широкомасштабної незаконної діяльності, включаючи діяльність, пов'язану з програмою озброєнь Північної Кореї і корупцією, пов'язаною з незаконними діячами в Росії та Україні», — сказала заступник міністра.
Її промова була представлена як головна доповідь на конференції, присвяченій боротьбі з відмиванням капіталів і фінансовими злочинами, організованій американською Асоціацією ринків цінних паперів і фінансів. У ній міститься чіткий меседж, що США не налаштовані терпіти банки, підозрювані в легалізації тіньових капіталів - навіть у країнах, у яких є партнерські стосунки з Вашингтоном. У ABLV є 60 днів, щоби висловити американській стороні свою думку про висновок.
Як писав ZAXID.NET, у травні 2017 року прокуратура направила Сергію Курченку повідомлення про підозру у створенні злочинної організації та ухилення від сплати податків при реалізації 800 тис. тонн нафтопродуктів. Тоді зазначалось, що до злочинної організації були причетні 19 осіб.
В червні 2017 Генпрокуратура повідомила, що Сергію Курченку складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень за 9-ма статтями Кримінального кодексу України. Сам Курченко від 2014 року переховується від українських правоохоронців за кордоном.