Миротворці ООН на тимчасово окупованому Донбасі можуть з’явитись лише після укладення між Україною та Росією мирного договору. Про це в інтерв’ю LB.ua заявив постійний представник України при Організації Сергій Кислиця.
За словами українського постпреда, звернення України до ООН щодо запровадження миротворчої місії на Донбасі залишається чинним. Його ніхто не скасовував.
«По-перше, нині немає практичної дискусії у Нью-Йорку щодо розгортання місії. По-друге, на сьогоднішній день залишається чинним звернення України до ООН з проханням розглянути можливість розгортання місії з підтримання миру, яке направлене було в Секретаріат Радбезу», – повідомив Кислиця.
Кислиця наголосив, що введення миротворців можливе лише після укладання між Україною та Росією мирного договору.
«Послідовність така: сторони конфлікту досягають мирної угоди. Її підтримує ООН, після чого їде місія, яка у співпраці зі сторонами конфлікту, а головне, у співпраці з країною-сувереном, вивчає, який під цю мирну угоду найліпше підходить формат. Глава місії доповідає Радбезу. Далі разом з Україною розробляється мандат, і угода потрапляє до Верховної Ради за ініціативою уряду та президента», – сказав дипломат.
Миротворчі сили ООН – військові контингенти країн-членів ООН, виділені за статутом організації з метою запобігання або ліквідації загрози миру і безпеки шляхом спільних примусових дій, якщо заходи економічного і політичного характеру виявляться або виявилися недостатніми.
Рішення про створення, склад, використання та фінансування миротворчих сил ООН приймаються Радою Безпеки ООН. Стратегічне керівництво здійснюється Військово-штабним комітетом (ВШК).
Війна на Донбасі триває з квітня 2014 року, після захоплення Російською Федерацією Криму, серії проросійських виступів в Україні і проголошення «державних суверенітетів» так званих «ДНР» та «ЛНР».
Конфлікт має характер міжнародного і став продовженням російської збройної агресії проти України. За географічним масштабом є локальним і охоплює частини Донецької і Луганської областей України.
Попри численні факти участі Збройних сил РФ та докази причетності Росії до війни, офіційно Росія не визнає факту свого вторгнення в Україну, тому з українського боку війна розглядається як неоголошена.
Точну кількість загиблих на Донбасі наразі підрахувати неможливо. За різними оцінками, за 6 років війни загинуло не менше 13 тис. осіб, з них близько 4 тис. – українські військовослужбовці.