Суд Європейського Союзу виніс рішення щодо скасування санкцій ЄС за позовами Віктора Януковича, Олександра Януковича, Олександра Клименка, Сергія Арбузова, Віктора Пшонки, Артема Пшонки та Андрія Клюєва. Про це в четвер, 11 липня, пише «Інтерфакс-Україна» з посиланням на прес-службу суду.
У прес-релізі, поширеному за результатами розгляду їхніх скарг, йдеться, що вони були вперше включені 2014 року в санкційних список, що передбачав заморожування коштів, на тій підставі, що підпадали під кримінальне переслідування в Україні через розслідування злочинів, пов'язаних з розтратою українських держкоштів і їхнє незаконне виведення за межі України.
«Рішення про заморожування коштів стосовно цих осіб неодноразово продовжувалося на один рік на тій підставі, що українська влада притягала їх до кримінальної відповідальності за незаконне привласнення державних коштів або активів. Вони подали позови до Генерального суду, оскаржуючи дії (ЄС), що продовжують заморожування їхніх коштів у 2016 та 2017 роках у тому, що стосується Віктора Януковича і одного з його синів, а у 2018 році стосовно інших осіб, на тій підставі, що, зокрема, Рада не виконала критеріїв включення до переліку. Згідно з сьогоднішнім рішенням, Генеральний суд підтримує дії українців, скасовуючи обмежувальні заходи, прийняті проти них протягом цих періодів», - наголошено в прес-релізі.
Суд зазначає, що постанова стосується лише тієї частини санкцій, які Європейська Рада продовжувала протягом 2016-2018 років. Уперше до санкційного списку Рада Європи внесла екс-чиновників у 2014 році на підставі кримінального провадження проти них в Україні за розкрадання державних коштів. Янукович та його прибічники подали до суду ЄС й тепер той постановив, усі їхні рахунки розморозити.
На думку Суду, жодна інформація, що міститься в листах української влади, на підставі яких Рада ЄС приймала своє рішення про застосування обмежувальних заходів, не дозволяє вважати, що Рада мала у своєму розпорядженні достатню інформацію для перевірки того, що права зазначених осіб були дотримані.
Крім того, суд вважає, що Рада була зобов'язана проводити таку перевірку незалежно від будь-яких доказів, представлених українцями, зацікавленими в заморожуванні засобів.
У той же час санкції Євросоюзу щодо 12 колишніх українських високопосадовців та їхнього найближчого оточення були продовжені у березні 2019 року і залишаються чинними.
Зазначимо, що раніше речниця Генпрокурора Лариса Сарган раніше інформувала щодо можливого зняття санкцій з Януковича і його оточення.
«Рішення Суду ЄС жодним чином не вплинуть на хід розслідувань щодо згаданих осіб, які здійснюються правоохоронними органами України», – наголосила вона.
За її словами в цьому суді Україна не була стороною і рішення не означає припинення справ проти екс-чиновників в Україні. Також вона наголосила, що чинні санкції ЄС щодо 12 колишніх українських високопосадовців та їхнього найближчого оточення були продовжені у березні 2019 року і залишатимуться чинними.
4 березня ЄС оприлюднив рішення про продовження санкцій проти Януковича і 11 його соратників до 6 березня 2020 року. Щоправда, у ЄС тоді вирішили виключити із санкційного списку екс-главу адміністрації президента Януковича Андрія Клюєва.