Суд забрав палац Терещенків на Житомирщині в монастиря УПЦ МП

Пам’ятку повернули у державну власність

19:46, 30 серпня 2023

Господарський суд Житомирської області задовольнив позов прокуратури і повернув у державну власність палац родини Терещенків у с. Червоне, яким користувався монастир УПЦ МП. Про це рішення суду 30 серпня повідомила представниця сім’ї Олена Терещенко, дружина спадкоємця династії Мішеля Терещенка. Палац XIX ст. є пам’яткою місцевого значення.

«Сьогодні святкуємо ПЕРЕМОГУ над московським патріархатом у Господарському суді Житомирської області!», – написала вона у Facebook.

Суди щодо палацу тривали дуже довго. Суд першої інстанції, апеляцію позивач програв. Олена Терещенко зазначила, що завдяки суспільному резонансу справу повернули з Верховного Суду на розгляд суду першої інстанції.

«Попереду ще дуже багато роботи – московський патріархат заявив, що здаватися не збирається. Ми також сподіваємося, наші дорогі друзі, на вашу потужну підтримку», – повідомила Олена Терещенко.

Палац у Червоному у занедбаному стані (фото ZAXID.NET)

Зазначимо, що неоготичний палац у селищі Червоне Бердичівського району на Житомирщині у XIX ст. збудували для Адольфа Грохольського. Однак після його смерті палац викупили підприємці Терещенки. У селищі працював їхній цукровий завод та авіазавод, де конструювали власні літаки. У будівлі палацу є театральна зала. Після Першої світової війни у палаці влаштували притулок для дітей, згодом там було ПТУ. У будівлі кілька разів виникали пожежі. 1997 року садибі надали статус пам’ятки архітектури місцевого значення. Після ліквідації училища споруду передали на баланс місцевому ВАТ «Червоненський цукровик». Однак, як повідомляє Житомирська прокуратура, у 2000-2002 роках відкрите акціонерне товариство безкоштовно передало у користування нерухомість площею понад 4,4 тис. м2, а потім у приватну власність Житомирській єпархії УПЦ МП, яка влаштувала там жіночий монастир. Це було незаконно, без дозволу міністерства освіти та науки України та без погодження органу охорони культурної спадщини.

Черниці не дбали про пам’ятку, встановили в ній пластикові вікна, на припалацовій території засадили город. Монахині неохоче допускали до палацу туристів, через що місцеві краєзнавці та гіди постійно з ними конфліктували. Обласна прокуратура від 2021 року судиться за палац.