«Суспільне» заявило про вихід із телемарафону «Єдині новини»

Компанія вестиме цілодобове мовлення у межах власного марафону на «Першому каналі»

13:08, 21 травня 2024

«Суспільне» заявило про вихід з телемарафону «Єдині новини», проте продовжуватиме створювати контент в проекті «Єдині новини #UAразом». Відтак компанія вироблятиме свій власний марафон на «Першому каналі». Інші учасники марафону не транслюватимуть інформаційний блок «Суспільного», водночас співпраця та обмін контентом продовжиться. Про це повідомило «Суспільне» з посиланням на офіційну заяву компанії у вівторок, 21 травня.

«Команда “Суспільного” розширює виробництво власного контенту на “Першому каналі” у межах невід’ємної частини телемарафону “Єдині новини #UАразом”. Ми готові зі свого боку максимально посилювати мовлення, ділитись якісними документальними фільмами, регіональними історіями, актуальними розслідуваннями та використовувати можливості найбільшої в Україні мережі кореспондентів по всій країні», – заявив голова правління «Суспільного мовлення» Микола Чернотицький.

У компанії зазначають, за домовленістю з іншими виробниками телемарафону, це буде в межах розширення створення контенту в контексті цілодобового інформаційного марафону «Єдині новини». Відповідні зміни закріплені у меморандумі.

«На мій погляд, це цивілізоване “розлучення”, якого вдалося досягти в рамках розширення виробництва контенту. Ми отримали письмові гарантії від РНБО, що такими діями не порушуватимемо рішення Ради безпеки. Команда “Суспільного” готова до поновлення цілодобового мовлення на “Першому”»,прокоментувала голова наглядової ради Світлана Остапа у коментарі ДМ.

Наразі тривають перемовини відносно можливого обміну контентом між «Суспільним» та комерційними каналами-учасниками «Єдиних новин». Поки що контент «Суспільного» комерційні мовники транслювати не будуть.

Своєю чергою голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин переконаний, що цілодобове мовлення на «Першому каналі» в межах власного марафону посилить роль суспільного мовника. Про це він сказав у коментарі «Детектор медіа».

«Відзначу конструктивну позицію усіх сторін пошуку рішення для безперервності роботи “Суспільного”. Мовлення у рамках “Єдині новини #UAразом” на «Першому каналі» дозволить максимально посилити можливості суспільного мовника у виконанні своєї місії, а саме “...надавати суспільству достовірну та збалансовану інформацію про Україну та світ, налагоджувати громадський діалог задля зміцнення суспільної довіри, розвитку громадянської відповідальності, української мови та культури, особистості та українського народу”», – переконаний Юрчишин.

Цілодобове мовлення на «Першому каналі» в межах власного марафону «Суспільне» почне у вівторок, 21 травня, о 15:00.

Що відомо про тиск та маніпуляції навколо Суспільного мовлення

У середині квітня народна депутатка Мар’яна Безугла розпочала інформаційну кампанію проти «Суспільного». Згодом з’явилась інформація про ініціативу забрати вечірні праймові слоти «Суспільного» в телемарафоні, і залишити йому лише нічні та ранкові слоти. Своєю чергою керівництво «Суспільного», яке про такі наміри не знало, запропонувало у відповідь або залишити чергування в слотах, як раніше, або передати «Суспільному» всі вечірні слоти.

На захист «Суспільного» висловились Європейська мовна спілка, Комітет з питань інтеграції України до ЄС Верховної Ради України, Медіарух, Громадська рада при Комітеті свободи слова.

2 травня під час засідання Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики голова правління НСТУ Микола Чернотицький заявив, що «Суспільне» готове до двох варіантів розвитку подій: припинення тиску на нього та збереження паритетних умов участі в телемарафоні, або вихід «Суспільного» з марафону та розширення мовлення на «Першому каналі». При цьому мовник має отримати письмові гарантії, що його вихід з марафону не загрожуватиме санкціями і не буде суперечити указу президента та рішенню РНБО про марафон.

До слова, марафон почав мовити 26 лютого 2022 року. До нього приєдналися спочатку найбільші комерційні мовники та державний канал «Рада», а згодом – «Суспільне». Такі телеканали, як «5-й канал», «Еспресо» та «Прямий» не були включені до телемарафону та були відключені від цифрового мовлення 4 квітня 2022 року.

30 травня 2022 року шість медіагруп та каналів: Starlight Media, «1+1 media», «Медіа Група Україна», Inter Media Group, державний канал «Рада» та «Суспільне», — підписали меморандум про взаємодію та співпрацю щодо забезпечення цілодобового інформаційного марафону «Єдині новини UA/разом».

Неприкінці квітня Держдепартамент США вніс телемарафон «Єдині новини» до свого звіту про порушення прав людини в Україні за 2023 рік. У документі зазначають, що законодавство України передбачає свободу преси, проте марафон «дотримується урядової лінії» та демонструє контроль з боку держави.

Згідно з опублікованими результатами проекту «Індекс медіаграмотності української аудиторії», відсоток тих, хто вважав існування єдиного телемарафону виправданим, у 2023 році знизився із 58% до 41%. Також за даними Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), станом на лютий цього року телепроекту довіряли 36% українців, не довіряли – 47%.