Ціна видобутого в Україні газу перевищує 5 гривень за кубометр, – «Нафтогаз»

НАК «Нафтогаз України» провела розрахунки собівартості видобутого публічним акціонерним товариством «Укргазвидобування» природного газу і з'ясувала, що економічно обґрунтована собівартість видобутого в 2015 р. газу складе 5430 грн за тисячу кубометрів, або $319,4 за курсом 17 грн/$1.

Про це йдеться в інформаційній записці «Нафтогазу», складеній у відповідь на запит Міністерства енергетики та вугільної промисловості, яку НАК надала на запит редакції газети «Дзеркало тижня. Україна».

Згідно з документом, при розрахунку економічної собівартості були враховані експлуатаційні витрати, які без амортизації та плати за користування надрами становлять 208 грн/тис. куб. м, і адміністративні витрати, які, згідно з розрахунками «Нафтогазу», становлять 19,4 грн/тис. куб. м.

Також враховувалися й інші операційні витрати, зокрема, проведення сейсмічних, науково-дослідних робіт, які складають 21,9 грн/тис. куб. м.

Крім того, при розрахунках собівартості апарат НАК враховував амортизаційні витрати основних засобів (302,9 грн/тис. куб. м) і амортизаційні витрати права на користування надрами (311 грн/тис. куб. м).

НАК враховувала і вартість капіталу компанії, який, за її розрахунками, становить 2854,2 грн/тис. кубометрів. Згідно з документом, вартість капіталу дорівнює доходу, який могла б отримати «Укргазвидобування» від вкладення капіталу в альтернативний актив зі схожим рівнем ризику.

Як зазначається в публікації, сьогодні «Нафтогаз» фактично готує ґрунт для переходу вітчизняного ринку на ринкову ціну газу. Схоже, це може статися швидше, ніж можна було очікувати. Вже тому, що і міжнародні кредитори уряду і «Нафтогазу» вимагають підвищення цін для всіх категорій газоспоживачів до рівня ринкових.

«Піднявши ціну газу для населення, нехай і не до 5340 грн за кубометр, Кабмін, можливо, і отримає бажані мінімум $15 млрд. Але чи не доведеться їх віддати споживачам газу у вигляді дотацій і субсидій?» – пише видання.

При цьому зазначається, що поки незрозуміло, чи зроблені такі розрахунки для обґрунтування збільшення бюджетних субсидій на різницю цін чи для підвищення ціни газу, що поставляється населенню і теплокоммунальным підприємствам.

Як відомо, весь газ, який видобуває «Укргазвидобуванням», використовується для потреб українських домогосподарств. Цей газ покриває близько 70% потреб населення в газі і теплі.

Решту газу для потреб населення та пільгових категорій споживачів «Нафтогаз» імпортує за ринковою ціною.

Граничні ціни на природний газ для виробників і споживачів в Україні встановлює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП).

Зараз ціна на газ для населення коливається від 1182 до 4011 грн за тисячу кубометрів, залежно від наявності лічильників та обсягів споживання.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів

Дискусія 8

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
 • Юрий Семенович 19 січня 2015, 00:01

  Брехня. Заберіть фірми-прокладки і собівартість газу зменшиться вчетверо.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Yuriy Vinyars'kyy 18 січня 2015, 12:21

  НАК Нафтогаз - чисто українське економічне диво. За підрахунками фахівців, ціна нашого газу - максимум 100-120 баксів за 1000 кубів. Решта - це утримання нікому непотрібної адміністративної надбудови. Це найдорожча складова навіть у НАКівських розрахунках. Особливо вбила фраза "НАК враховувала і вартість капіталу компанії, який, за її розрахунками, становить 2854,2 грн/тис. кубометрів. Згідно з документом, вартість капіталу дорівнює доходу, який могла б отримати «Укргазвидобування» від вкладення капіталу в альтернативний актив зі схожим рівнем ризику." Тобто, ми мали б платити за те, що мала отримати б "Укргазвидобування", якби вложила наші з вами гроші ( нагадую, компанія - державна) у, наприклад, виробництво і продаж нароктиків. Чи зброї. Фантазії НАКівських "економістів" воістину безмежні.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • николай бутенко 18 січня 2015, 11:38

  Все недра Украины принадлежат народу Украины.Поэтому за потребление этого газа мы ничего не должны платить этому бандитскому предприятию-нафтогазу.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Більше коментарів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук