У селі Липники, що розташоване в Пустомитівському районі, запрацювала перша у Західній Україні бананова ферма. Її власники – місцева сім'я Трушів. Вирощуванням цього тропічного фрукта Андрій, його дружина Надія та батько Ярослав займаються уже два з половиною роки. Також на 6 сотках теплиці ростуть кавові деревця, лимони й лайми, апельсини, кумквати, інжир і навіть папайя.
Акцент Труші роблять на бананах, яких у вегетарію росте кілька десятків дерев. Серед них – карликовий сорт, а також тропікана, що сягає 4 метрів у висоту. Їх господарі привезли з Києва – із такої ж ферми. Фрукти, які родять, є лише приємним бонусом, адже рослини сім'я вирощує задля саджанців та озеленення.
«Банан буде плодоносити, якщо у його горщику є не менше, ніж 57 літрів об'єму ґрунту. Також скажу: для того, щоб утримувати ферму, яка спеціалізуватиметься тільки на плодах, потрібно вкладати мільйони, а також будувати кілометрові теплиці», – пояснює власник бананової ферми Андрій Труш.
Другою за популярністю серед покупців екзотичною рослиною, яка росте в теплиці сім'ї Трушів, є кавове дерево. Його саджанців на стелажах – поза тисячу. Багато горщиків містять по кілька таких.
«Їх потрібно розсаджувати й раз на півроку збільшувати горщик. Тоді через деякий час вони зацвітуть і утворять зерна», – розповідає Надія Труш, дружина Андрія.
Тропічні рослини господарі живлять кінським перегноєм та закордонною органічною сумішшю.
«Наприклад, банан страждає від хімічних сполук: його листя жовтіє, опадає. Найбільше органіку любить папайя», – каже Ярослав Труш, батько Андрія.
Для того, щоб екзотичні рослини прижились, потрібні +16-20 градусів. Їх у вегетарію забезпечує котел, який розробили за голландською технологією: він нагріває до 2 тонн води, а насоси перекачують її теплицею. Серед клієнтів фермерського господарства – не лише прихильники екзотичних фруктів, а й дизайнери, які озеленюють приміщення.