Приблизно місяць тому у 8 львівських школах запровадили уроки риторики. Під час занять учні не лише вправляються у красномовстві, а ще імпровізують. Знання з цього предмета школярам передають студенти кафедри театрознавства й акторської майстерності Львівського національного університету ім. Івана Франка.
Один із середніх навчальних закладів, який долучився до експериментального вивчення риторики, – ліцей №51 ім. Івана Франка, що розташований на вул. Скісній, 1. Поки що така дисципліна не є тут предметом, радше гуртком, який двічі на тиждень відвідують 10-15 учнів. Кожне заняття вони розпочинають із розігріву тіла та розминки артикуляційного апарата.
«Поки що це основна наша діяльність із дітьми. Вправи допомагають їм бути відкритішими до глядачів і чіткіше говорити», – пояснює викладач риторики Данило Хромов.
Наступний етап – імпровізація. Учень має швидко зорієнтуватись, як зіграти того чи іншого персонажа: без підготовки придумати текст і увійти в образ. Наразі школярі вправляються в комічному жанрі, розігруючи між собою сценки.
«Наприклад, для мене це легко, бо я ніби завжди був артистичним. Тому після того, як нам кажуть, кого треба показувати, ми одразу щось думаємо», – розповідає учень 8-А класу Максим Гаєвський.
Наразі уроки риторики викладають у восьми школах Львова. Проект є спільною ініціативою Першого українського театру для дітей та юнацтва й міського управління освіти.
«Цього року студенти-викладачі та учні школи матимуть тільки тренажі, а вже з наступного – будуть ставити перемовини, дебати, захисти презентацій», – каже помічниця художнього керівника Першого театру Ірина Артем'як.
Поки що Львів є першим містом, яке ініціює у школах вивчення ораторського мистецтва.
«Треба повертатись до древніх греків. Це вони запропонували людям філософію розвитку і у своїх школах вивчали два предмети: риторику, тобто, вміння комунікувати, й етику – правила, як це робити», – переконаний народний депутат, голова фракції Об'єднання «Самопоміч» Олег Березюк.
Якщо експеримент виявиться успішним, то уроки риторики з наступного року можуть запровадити у всіх львівських школах.
Нагадаємо, у квітні минулого року депутати Львівської міської ради під час сесії підтримали звернення до Міністерства освіти і науки (МОН) з проханням зробити християнську етику обов'язковим предметом у всіх навчальних закладах, а також запровадити низку спецкурсів релігійного спрямування у ВНЗ. Також у вересні депутати обласної ради звернулися до керівництва держави із проханням зробити християнську етику обов'язковим уроком у школах.