У Львові розробили план впровадження нової технології прибирання вулиць взимку, який передбачає використання спеціального реагенту та щебеневого відсіву для посипання, а також придбання відповідної техніки. Такий план у відповідь на петицію мешканців з вимогою відмовитись від піскосуміші презентувала під час засідання сесії Львівської міськради 21 червня директорка департаменту житлового господарства та інфраструктури Ірина Маруняк. Утім коштів на його впровадження в бюджеті міста поки немає.
Нагадаємо, петиція з вимогою відмовитись від посипання вулиць піском взимку набрала понад 500 голосів лише за чотири дні, встановивши таким чином рекорд. Автор петиції Мирослав Голяк пропонує «для посипання проїжджих частин використовувати чисту сіль або знайти нешкідливі для взуття і лап тварин реагенти, а на тротуарах прибирати сніг без використання матеріалів для посипання або посипати дрібними камінцями – відсівом граніту, базальту тощо». 17 травня депутати підтримали петицію та доручили виконавчим органам ЛМР розробити дорожню карту реалізації петиції.
21 червня Ірина Маруняк презентувала депутатам дорожню карту реалізації петиції. За словами Маруняк, зміна підходу до прибирання снігу взимку дозволить забезпечити комфортне і здорове середовище для мешканців та гостей міста.
План передбачає чотири складові: максимальне очищення вулиць від снігу, мінімальне застосування реагентів і піскосуміші, максимальне застосування механізованого прибирання та наявність відповідної техніки.
За словами Маруняк, зараз близько половини всієї снігоприбиральної техніки у Львові застаріла. Тому місту необхідно придбати сім піскорозкидувачів, чотири великі та чотири малі навантажувачі для прибирання взимку, а також три прибирально-підмітальні причепи та 18 вакуумних порохотягів різного об’єму. Загалом на закупівлю такої техніки необхідно буде знайти в бюджеті близько 150 млн грн.
У департаменті житлового господарства та інфраструктури ЛМР також дослідили різні матеріали для посипання вулиць взимку. Згідно з розрахунками, спеціальний не шкідливий для довкілля реагент АНС коштуватиме 19 тис. грн за тонну, технічна сіль 1,8 тис. грн за тонну, а звична піскосуміш – 450 грн за тонну. Однак, за словами Маруняк, технічна сіль шкідлива для мешканців та псує взуття, тому від цього варіанту відмовились і розглядають можливість закупівлі реагентів. Таких реагентів, наголосила Маруняк, раніше у Львові не використовували. Крім того, для переходу до посипання вулиць реагентами доведеться збудувати спеціальні склади для їхнього зберігання.
Для посипання тротуарів взимку в ЛМР планують почати використовувати щебеневий відсів, який є дешевшим за реагенти та дає змогу повторного використання.
Загалом, згідно з розрахунками мерії, для посипання вулиць реагентом на рік знадобиться близько 251 млн грн, технічною сіллю – 40 млн грн, піскосумішшю – 50 млн грн. Зазначимо, що одразу всі види матеріалів для посипання не використовуватимуть, а виберуть наоптимальніший. Ще близько 23 млн грн потрібно на посипання тротуарів щебенем.
Також Маруняк зазначила, що в бюджеті на 2018 рік на прибирання вулиць передбачено 151 млн грн. У разі впровадження нової технології вартість прибирання зросте приблизно вдвічі – до 303 млн грн. Тож імовірно, що взимку 2018-2019 років таку технологію ще не запровадять. Натомість планують передбачити кошти в бюджеті 2019 року на придбання техніки і реагентів для того, щоб перейти на нову технологію вже в наступні зими. При цьому розпочати перехід планують з Галицького району, а пізніше поширити на інші райони.