Львівська мерія прийняла рішення відновити гуцульську гражду на території Музею народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького, яка згоріла уночі на неділю, 6 лютого.
«Ми прийняли рішення про те, що на цьому місці буде відновлюватись об’єкт. Яким чином це буде здійснено – прийматимемо рішення на науково-методичній раді. Можливо, нам вдасться реконструювати цю будівлю або будемо перевозити об’єкт такої тематики з інших населених пунктів», – розповів 7 лютого перший заступник міського голови Львова Андрій Москаленко.
Обставини та причини пожежі зараз з’ясовують правоохоронці. «Серед основних причин виникнення пожежі розглядають дві версії: це пічне опалення та занесення джерела вогню ззовні», – зазначив речник ГУ ДСНС Львівщини Ігор Курус.
Інших версій немає, адже зона Гуцульщини у гаю не є електрифікованою. Та музей постійно патрулюють охоронці.
«Тут був доглядач вдень, закрив, все було гаразд. О 23:30 був контрольний обхід охороною, жодних підозрілих задимлень, запахів, бо могло пахнути, нічого стороннього не було. А в 2 годині ця будівля вже повністю палала», – розповів в.о. директора Музею народної архітектури та побуту Михайло Закопець.
У мерії кажуть, що є розроблений план дій зі збереження і реставрації об’єктів на території скансену. Минулого року було виконано проект із модернізації електромереж музею, провезені нові електрокабелі. Також планують облаштувати в музеї відеоспостереження та впроваджувати якісніші заходи безпеки. Окремі заходи безпеки впроваджували і раніше.
Разом із хатою полум’я знищило і зо дві сотні експонатів побутового вжитку.
«Насправді втрата неоціненна. Там під низом залишки цих всіх експонатів, які ми точно будемо шукати, окремо відсортовувати все, що залишилось. Точно залишилась кераміка. Навіть якщо вона потріскала, вигоріла. Металеві предмети, замки також», – додав Михайло Закопець.
Пожежа на території Музею народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького сталася близько 2:00 ночі 6 лютого. Вогонь повністю знищив гуцульську гражду середини ХІХ століття з села Криворівня Верховинського району Івано-Франківської області.
Територія скансену – це практично 37 гектарів із понад сотнею об'єктів. Загорання вже тут бували. Востаннє горіла хата з десяток років тому, до слова також у гуцульській зоні музею.