У Львові на власні очі можна побачити скарби Підгорецького замку

У Галереї мистецтв виставили 200 оригінальних експонатів живопису, скульптури, зброї

Головні новини Львова 21.03Оксана Сенишин, 21 березня 2017, 14:34 2708 0
дивіться також

Більшість з експонованих у Галереї мистецтв цінностей глядач не бачив впродовж останніх 70 років. «Скарби Підгорецького замку» – це двісті унікальних експонатів. Задля цієї виставки в галереї навіть перемалювали стіни та змінили освітлення.

Підгорецький замок – не лише оздоба Бродівщини, а один з найкращих у Європі. В ньому поєднується ренесансний палац з бастіонними укріпленнями. Однак від сімнадцятого століття вціліли лише стіни. Всі експонати після воєн та пожежі у 1956 -му поховали по музеях України та Польщі. І от тепер по довгій перерві їх показали.

Заглибитися в історію і пізнати всіх власників палацу дозволяє інтерактивний екран.

«На екрані можна знайти всіх власників Підгорецького замку, починаючи від Конєцпольських, тих, які заїхали першими. В нас є портрет Станіслава, польського шляхтича та великого гетьмана коронного. Тут історія скорочена, але дуже цікава. І так про кожного», – розповіла куратор виставки Оксана Козинкевич.

Серед зброї, скульптури, живопису є і полотно з внутрішнім виглядом замку. Це живописна робота Александра Григлєвського за 1871 рік. Вона зберігалася в столичному музеї імені Ханенків як «Інтер’єр палацу». Виявилося, так виглядала «золота зала».

«Матеріалізовується наша уява про те, яким же пишним, багатим був цей палац. Ми знаємо, що ці стропи на стелі, які не збережені, бо була пожежа в 1956 році, була відтворена у Вавельському замку. І коли ми хочемо побачити, які були стелі в Підгірцях, можемо приїхати до замку Польщі, підняти очі – і побачимо», -– розповіла Оксана Козинкевич.

Є на експозиції й візуалізація весілля. Брата господині Підгорецького замку Анни Жевуської Станіслава Любомирського з дружиною. Вони в образах власних портретів начебто сидять у власній кареті, від якої насправді залишився лише корпус. Їдуть на розписку до Варшави.

«Це карета якраз їхня. Виготовлена до дня їхніх заручин і розписки. І вона була замовлена у Франції. І це є оригінал 18 століття. І тут є герби по центру. Бо завжди їх писали, навіть на скринях нареченого та нареченої», – розповіла головний хранитель музею «Олеський замок» Тетяна Сабодаш.

Експозицію зробили лише за два місяці. Деякі експонати передали і з Історичного музею.

«Ми дали «Сон Ісуса» Чеховича. Робота відреставрована. До речі, я би хотів вказати на ювелірну реставрацію, ювелірну», – уточнив завідувач відділу «Палаццо Бандінеллі» Сергій Богданов.

Виставка триватиме до жовтня. А згодом її повезуть і до Польщі, у Краків. Хочуть привернути увагу до Підгорецького замку, який потребує реставрації.

«Я думаю, що Варшава відразу почне ревнувати. Але не тільки вона, а й Вільнюс. Тому що Підгорецький замок починали будувати литовські вельможі. Це не тільки дрібка грошей від них може бути – вони можуть відреставрувати дуже багато експонатів перед тим, як експонувати в себе», – зазначив директор Галереї мистецтв Тарас Возняк.

А Міністра культури України, який теж прибув на виставку, скарби надихнули. Мовляв, ініціюватиме, аби наступний рік назвали Роком реставрації.

«Нам потрібно кинутися на те, щоб робити комплексну реставрацію, відновлення цих культурних надбань. Мені видається, що це додало б сили суспільству», – заначив міністр культури України Євген Нищук.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук