У вівторок, 7 серпня, на пл. Ринок у Львові відбувся пікет, учасники якого вимагали у міської влади збільшити матеріальні виплати учасникам бойових дій на сході України. Організаторами пікету виступила організація, маловідома навіть серед учасників АТО та громадських активістів.
За словами мера Львова Андрія Садового, частина пікетувальників приїхала на акцію з Києва. Врешті пікет під стінами Ратуші перетворився на суперечку між протестувальниками та місцевими АТОвцями.
Організатором акції протесту виступив голова досі малопомітної організації «Воля» Руслан Фігель. Пікет розпочався о 11:00 і виявився вкрай нечисленним: із заявлених 100 осіб з'явилося близько 15 учасників. Більшість пікетувальників становили пенсіонери.
«Для чого ми тут зібралися?», – запитав один із сивочолих чоловіків організатора Руслана Фігеля. Керівник ВПО «Воля» прийшов на акцію в камуфляжі, хоча пізніше зізнався, що в АТО не воював.
«Наступна ситуація: ми підтримуємо учасників АТО. Влада не дає їм квартир, землі. Замість того обіцяє по сто тисяч. А що можна купити за ці сто тисяч?!», – розпочав короткий інструктаж Руслан Фігель
Перед початком пікету учасники зібралися на коротку нараду
Вже за кілька хвилин чоловіки повідомляли журналістам, що вони представляють «групу підтримки» АТОвців.
«Більшість нашої організації складають військовослужбовці, але вони не мають права приходити на пікети, тому прийшли їхні друзі, родичі і просто знайомі», – пояснив Руслан Фігель.
Він розповів, що позиція його організації полягає у збільшенні матеріальної допомоги до 300 тис. – 350 тис. грн, або ж наданні кожному учасникові АТО «квадратних метрів житла по ринковій ціні».
«Хай доплачують!», – вигукнув чоловік у рожевій сорочці, який назвався учасником АТО з 24-ї бригади. Виявилося, що він вже скористався матеріальною допомогою у 100 тис. грн, однак вважає таку суму недостатньою.
«Сто тисяч я їм можу сам віддати! І я не один!», – заявив чоловік.
«Поки що ви такий один», – відреагувала на фразу АТОвця Богдана Сірків, очільниця ГО «Львівська обласна спілка соціального захисту бійців АТО та сімей загиблих».
Вона заявила, що організатори пікету виконують політичні завдання і прагнуть зупинити виконання програми соціальних виплат учасникам АТО. Богдану Сірків підтримала громадська активістка Леся Турашвілі та інші активісти громадських організацій, які представляють інтереси львівських АТОвців. Дискусія швидко перетворилася на емоційну суперечку.
Під час пікету емоції переважали над аргументами
«У 2015 році внаслідок вимог громадських активістів бійцям АТО виділили 600 ділянок у Білогорщі. Також вдалося узгодити суму допомоги на покращення побутових умов. Ми погодилися на 100 тис. грн, оскільки саме такі виплати можна було забезпечити з місцевого бюджету. Більше 1,5 тис. учасників АТО вже отримали ці гроші», – розповіла Богдана Сірків.
На думку громадської діячки, вимоги учасників пікету щодо збільшення суми виплат необґрунтовані і неузгоджені із можливостями міського бюджету.
«Вийде величезна сума, що за розмірами наближатиметься до бюджету розвитку Львова. Громада прийняла рішення забезпечувати учасників АТО виплатами з місцевого бюджету. Жодне інше місто України такого не практикує», – прокоментував претензії учасників пікету начальник управління соціального захисту ЛМР Ігор Кобрин.
фото Павла Паламарчука, ZAXID.NET
Водночас мер Львова Андрій Садовий вважає, що програму підтримки учасників АТО мають прийняти на державному рівні
«Ми у Львові прийняли програму виплат учасникам війни, а ще – квартир для дітей-сиріт, які пройшли війну, для сімей без годувальників, і для хлопців, які отримали важкі поранення. Я був переконаний, що наступними кроками стануть рішення Верховної Ради і постанова Кабміну, які запровадять таку програму на всю Україну. Цього не сталося, і Львів залишився єдиним містом, де учасників бойових дій фінансово підтримують», – прокоментував Анрій Садовий.
Мер Львова додав, що частина учасників пікету приїхала до Львова з Києва. За словами Андрія Садового, між львівськими та київськими учасниками АТО відбулася «світоглядна дискусія», після якої пікетувальники зі столиці повернулися додому.
Відео ЛМР
Пікет під стінами Ратуші тривав близько 30 хвилин, після чого учасники почали згортати транспаранти. Принесену в мішках ґрунтову суміш вирішили не висипати на бруківку.
На акції взагалі не з’явився найвідоміший із заявлених учасників – керівник київської організації учасників АТО «Справедливість» Тарас Костанчук, якого пов'язують із однойменним політичним проектом Валентина Наливайченка.
Організатор акції Руслан Фігель теж має політичне минуле. У період 2011-2014 рр. він працював керівником економічного відділу «Партії Регіонів» на Львівщині.
У вересні 2014 року Руслан Фігель очолив Львівську обласну організацію «Партії регіонів». Наприкінці 2014 року він називав війну на Сході України «братовбивчою», висловлював упевненість у відродженні «Партії регіонів» і припускав, що найближчим часом в Україні можлива нова революція.