У Львові показали золотий емальований колт візантійських майстрів XI-XII століть

В Історичному музеї — виставка «Пригоди з музейними раритетами»

Головні новини Львова 09.10Оксана Сенишин, 9 жовтня 2018, 14:47 1183 0

Найцінніші речі Львова, а також осіб, які були пов’язані з містом, показали на виставці «Пригоди з музейними раритетами» в Історичному музеї. Там виставили близько 200 експонатів з дійсно детективними історіями.

Серед цікавинок ‒ пасмо волосся самого Наполеона Бонапарта. І навіть карти для ворожіння, на яких мадам де Ленорман, знана паризька ворожка, передбачила долю імператора. Всі ці речі ‒ з архіву Історичного музею. Більшість колись експонували, однак ще десятиліття тому. А деякі, надто цінні, показують вкрай рідко. Як, до прикладу, золотий емальований колт візантійських майстрів XI-XII століть.

«Є такий головний убір ‒ чільце. Збоку, обабіч звисають ланцюжки рясно і завершуються такими колтами торбинкового типу. Це надзвичайно вишуканий ювелірний твір. Він всередині пустотілий і туди закладається змочена в ароматичних рідинах тканина», ‒ розповіла співкураторка виставки Ольга Перелигіна.

Цей колт майже вісімдесятиріччя тому, у 1940-му році, при розкопках Галича знайшов археолог Ярослав Пастернак. Ймовірно, в наш край оздобу привезли з Константинополя. Науковці думали, що в час німецької окупації прикрасу знищили. Та археолог, емігрувавши, вивіз її і кістяну пластину з давньоруським воїном, яку теж знайшов при розкопках Галича, за океан. І просив дружину, а та його ученицю Лідію Палій в час незалежності України повернути знахідки сюди.

«Лідія приїхала до Львова. Прийшла до нашого музею і принесла дві коробочки. Коли потім я їй написала, чи вона знала, що зберігала, то відповіла, що їй Пастернак за життя нічого не говорив. І вони зберігались не в неї вдома десь в шафці, а у вогнетривкій коробочці в одному з банків Торонто», ‒ вела далі Ольга Перелигіна.

А в другому залі ‒ семиметрове полотно «Відсіч Відня» XVII століття. Його швейцарський художник Мельхіор Відмар, що розписував храми, малював для парадної зали палацу італійського графа Рікардо Елті. А за два століття полотно викупив наш колекціонер Владислав Лозинський.

«З лівої сторони є Леопольд І зі своєю свитою. З правої сторони ‒ польський король Ян ІІІ Собеський зі своїм сином і військами. А в центрі ‒ облога Відня турками. Полотно має дуже цікаву форму, з вирізом. Воно було зроблене спеціально для кімнати, посередині якої був камін», ‒ пояснила співкураторка виставки Ольга Сторож.

Виставка діятиме щонайменше до нового року за адресою площа Ринок, 6, третій поверх. І на ній можна побачити відгомін Голокосту, «націоналістичні» пам’ятки, вцілілі в роки сталінщини, а також ланцюг президентів Львова.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук