У Львові презентують альбом творчості члена ОУН Ніла Хасевича

Культура27 січня 20113580

4 лютого у книгарні «Є» у Львові відбудеться презентація видання «Альбом. Ніл Хасевич (1905-1952)», впорядкованого Богуславом Любівим, що опікується Львівською галереєю українського військового однострою.

Богуслав Любів віддавна займається вивченням творчості Ніла Хасевича. У жовтні 2010 року у Львівській галереї українського військового однострою 65-й річниці Української повстанської армії він організував виставку Ніла Хасевича "Бей – Зота".

Довiдка ZAXID.NET

Ніл Хасевич — український художник-графік, активний громадський і політичний діяч, член Організації Українських Націоналістів і Української Головної Визвольної Ради. Закінчив Варшавську академію мистецтв відділ графіки майстерні професора В.Скочиляса. Був одним із засновників Товариства українських митців "Спокій" у Варшаві. З 1931 по 1943 рік роботи українського художника експонувалися на 35-ти виставках, зокрема у Празі, Берліні, Чикаго, Лос-Анджелесі, де були відзначені дипломами та іншими престижними нагородами. 1939 року у Варшаві вийшов друком художній альбом "Книжкові знаки Ніла Хасевича", а у Філадельфії побачив світ художній альбом "Екслібрис Ніла Хасевича". Створені Хасевичем портрети князя Володимира Великого, екслібрис президента УНР в екзилі Андрія Левицького, серія творів в альманасі "Дереворити" були високо оцінені фахівцями. Одночасно із творчістю Ніл Хасевич займався громадською і політичною діяльністю: входив до Волинського українського об'єднання, а згодом вступив до ОУН. З квітня 1943 року, коли масово формувалися загони УПА, художник долучився до підпільної роботи. Його було обрано до центрального і крайового проводів ОУН. Як член крайової референтури пропаганди працював у редакції журналу "До Зброї", готував ілюстрації до сатиричних журналів УПА "Український перець" та "Хрін", оформляв летючки, листівки, підпільні видання, випустив альбом карикатур. Митець розробляв також проекти прапорів, печаток, бланків для повстанців. У 1948-49 р. Хасевич виконав знаменитий цикл графічних робіт "Волинь у боротьбі", присвячений героїчній боротьбі УПА. За особливий внесок у розгортанні національно-визвольної боротьби його було нагороджено "Срібним Хрестом Заслуги" та медаллю "За боротьбу в особливо важких умовах". У 1951 році графічні твори Н. Хасевича потрапили до делегатів Генеральної Асамблеї ООН та іноземних дипломатів, а згодом були надруковані в альбомі "Графіка в бункерах УПА". Діяльність Хасевича викликала шалене обурення радянського керівництва з Москви, тож було розпочато масштабну операцію по розшуку та знищенню митця. 4 березня 1952 року, під час штурму криївки, аби не потрапити до полону, Ніл Хасевич застрелився. Місце його поховання досі не встановлене.
Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук