У Львові пропонують дозволити роботу літніх майданчиків цілий рік

Львівська міськрада натомість розглядає можливість встановлення «зимових» майданчиків на свята

20:18, 20 березня 2018

У Львові ініціюють пілотний проект з роботи літніх майданчиків протягом цілого року у пішохідній частині міста. Розробник цієї ініціативи, Львівський регуляторний хаб, також пропонує продавати площі під літні столики через електронну платформу продажів.

Нова програма регулювання сферою літніх майданчиків передбачає три нововведення:

Новий спосіб погодження встановлення літніх майданчиків

Суть. Мова йде про те, аби підприємець подавав у міську раду разом зі стандартним набором документації декларацію про намір встановлення майданчика. Цю декларацію має напрацювати мерія, і там має вказуватись кінцева дата, до коли міськрада повинна документи підприємця розглянути. Якщо до цієї дати підприємець не отримує від міста відмови, то спрацьовує принцип мовчазної згоди – тобто встановлюється літній майданчик і ведеться діяльність. Якщо пізніше виявиться, що підприємець працює з порушеннями, то мерія зможе розірвати договір оренди та демонтувати майданчик. Окрім того, передбачається збільшення терміну оренди землі, на якій ці майданчики функціонують.

Як є зараз? Підприємець, який хоче встановити літній майданчик подає до міської ради пакет документів і чекає на погодження. Основною умовою отримання дозволу є дотримання архітектурно-художніх вимог. Іноді процес отримання дозволу може тривати місяцями, і, згідно аналітики регуляторного хабу, частина з підприємців вирішує довго не чекати, а встановлює столики незаконно. Оренду підприємцям під літні майданчики зараз видають на термін від одного до п’яти років.

Прозорий продаж

Суть. Ініціатори нового підходу регулювання сфери літніх майданчиків пропонують проводити електронні торги на оренду земель під літні майданчики, що функціонують без прив’язки до певного закладу (наприклад, на площі Ринок біля Ратуші). За словами керівника Львівського регуляторного хабу Тараса Хавунки, торги могли би проводитись на платформі Prozorro.Продажі. Також він вважає, що аукціон сприятиме зменшенню корупційних ризиків та появі конкуренції серед учасників.

Як є зараз? Спочатку Львівська міська рада погоджує перелік площ під літні майданчики, а потім проводить відкриті неелектронні торги.

Літні майданчики 365 днів на рік

Суть. Львівський регуляторний хаб пропонує місту запустити пілотний проект, що передбачає роботу літніх майданчиків цілий рік у центрі Львова. У межах пілотного проекту взимку столики виставлятимуть лише ті заклади, що розташовані у пішохідних зонах міста.

«З-поміж іншого, від всесезонного користування комунальною землею збільшиться надходження до місцевого бюджету. Також ми розуміємо, що у Львові є доволі критичний підхід до літніх майданчиків. Саме тому ми пропонуємо це у вигляді пілотного проекту на пішохідних вулицях. Це дасть змогу глянути, які є плюси та мінуси цього нововведення», - пояснив Тарас Хавунка.

Всесезонні майданчики у Кракові (фото Тараса Хавунки)

За попередніми розрахунками фахівців регуляторного хабу, місто впродовж зими може заробити на оренді літніх майданчиків до 2 млн грн.

Під час розробки цього пілотного проекту за приклад бралися різні міста Європи, зокрема польський Краків, де частина літніх майданчиків працює взимку. Аби відвідувачі не мерзли, біля столиків встановлюють спеціальні лампи-обігрівачі.

Як є зараз? У Львові сезон літніх майданчиків триває з 1 квітня до 1 листопада. Усі майданчики, які підприємці не забрали до листопада, міська рада має право примусово демонтувати.

***

Водночас керівник відділу архітектурно-художнього оформлення Львівської міської ради Віктор Пецух розповів ZAXID.NET, що місто не готове залишати літні майданчики на зимовий період року у тому вигляді, в якому вони функціонують зараз.

«Тут є ризик, що ті літні майданчики засклять, і вони перетворяться на закриті павільйони, які не підходять під статус літнього майданчика», - каже головний художник міста.

Павільйон ресторану "Піноккіо" на проїзді Крива Липа, який працює цілий рік (фото Tomato.ua)

Водночас у місті розглядають можливість встановлення майданчиків на період зимових свят, проте, за словами Віктора Пецуха, виглядати та функціонувати вони мають зовсім по-інакшому, ніж ті, що розміщуються влітку. Та й назву «літній майданчик» у такому разі не застосовуватимуть.

«Це мав би видаватися, як на різдвяний ярмарок, дозвіл, має оголошуватися конкурс. Цю процедуру треба опрацьовувати в іншому контексті, не прив’язуючи до літніх майданчиків», - зазначив Віктор Пецух.

Решту пропозицій регуляторного хабу у місті готові обговорювати і приймати в майбутньому відповідні рішення.

Зазначимо, що 29 березня у конференц-залі УКУ (вул. Свєнціцького, 17) відбудеться громадське слухання стосовно програми змін у регулюванні сфери літніх майданчиків. Обговорення ініціативи стартує о 18:30.

Львівський регуляторний хаб, який ініціює проведення слухань, створили у 2016 році. Він напрацьовує нові можливості для бізнесу у місті та області. Окрім того, фахівці хабу працюють разом з Львівською міською радою, Львівською ОДА над впровадженням якісної регуляторної політики на місцевому та регіональному рівнях.

Нагадаємо, торік орендна плата для власників літніх майданчиків у Львові зросла більше, ніж уп'ятеро - від 14 грн/ м2 до 72 грн/м2 в місяць. Минулого року у Львові працювали 254 літніх майданчики від ресторанів і кафе. А у 2016 році у Львові почала діяти ухвала, яка дозволяє міській владі демонтовувати незаконні літні майданчики без рішення суду. За виконанням ухвали стежить адміністративна комісія.