У Львові відреставрували історичну браму зі слідами влучання бомби в часи війни

На сецесійній брамі початку XX століття відновили первісний темно-зелений колір

18:49, 10 лютого 2021

У Львові реставратори відновили історичну браму будинку на вул. Чернігівській, 27. Їй повернули первісний колір — темно-зелений, засклили світлик (вікно над дверима), який був закладений фанерою, відреставрували автентичні завіси і замок, а клямку замінили на нову. На металевих конструкціях брами є сліди від влучання бомби в часи Другої світової війни. Їх залишили як свідчення історії.

Як повідомляє «Бюро спадщини», браму на Чернігівській відновлювали близько двох місяців. Роботи проводив фахівець по металу Юрій Миколаїшин. Мешканці будинку оплатили 18,5 тис. грн, а 42,5 тис. грн виділили з бюджету міста за програмою співфінансування для відновлення історичних брам.

Перед реставрацією брама була помальована в чорний колір, місця, де бракувало скла, були закриті фанерою. Тепер майстри відновили той колір, якого вона була з самого початку, — темно-зелений. Він гармонійно доповнює сецесійні рослинні елементи оздоблення.

Фото після і до реставрації

Під нашаруваннями фарби реставратори виявили сліди від уражень бомби. Керівниця управління охорони історичного середовища Лілія Онищенко розповіла ZAXID.NET, що це вмятини від уламків на світлику, які були зашпакльовані замазкою. Їх розчистили і навмисне залишили як пам'ять.

«Раніше навпроти нашого будинку стояв ще один, — розповів мешканець будинку на Чернігівській, 27, Ігор Турчин. — Під час Другої світової війни його повністю знищила авіаційна бомба, а уламки залишили декілька відмітин на цій металевій брамі. Якщо придивитися — на світлику можна побачити на ній ці історичні штрихи. Вона в цей момент була, мабуть, відчинена, тому не постраждала».

фото Бюро спадщини

Нагадаємо, впродовж 2020 року «Бюро спадщини» разом із небайдужими мешканцями, які погодилися на співфінансування, відновили 46 брам у Львові. Цього року місто допомагатиме відреставрувати не лише історичні брами та вікна, а й сходові клітки, ліхтарі, холи, вітражі та декоративні елементи на головних фасадах житлових будинків.