Продовжую розповідати у своїх влогах на YouTube про актуальні ремонти вулиць у Львові і не тільки. Сьогодні підготував невеликий апдейт по площі Двірцевій – одному з улюблених проектів у Львові.
На площі Двірцевій завершується реконструкція, яка є чудовим прикладом переосмислення простору для зручності всіх учасників руху. Якщо згадати, який вигляд мали площа перед вокзалом і вулиця Чернівецька ще два роки тому, то не виникає сумнівів, що тепер цей простір нарешті став привабливим.
Площу Двірцеву та вулицю Чернівецьку проектував «Інститут просторового розвитку», яким керує Олег Шмід. Ми почали роботи у березні 2019 року, і зараз вони добігають кінця. Ця площа стала не лише зручним місцем для пересування і очікування поїздів, а й важливим пересадковим майданчиком для пасажирів трамваїв та автобусів.
Потоки громадського та приватного транспорту на площі Двірцевій тепер розділені на окремі зони, навпроти входу на вокзал з'явився 30-метровий фонтан, а в оновленому сквері триває облаштування дитячого майданчика. У листопаді підрядник заасфальтував вулицю Чернівецьку, зараз доробляє хідники. Ця вулиця стає гарним продовженням площі Двірцевої, де приємно не лише їздити, але й ходити пішки.
Ми також домовились з підрядником, що навесні треба замінити пошкоджену плитку і кілька стовпців, які погнули водії автомобілів, які паркувались на тротуарі. Загалом на площі Двірцевій є можливість для зупинки до 30 автомобілів, у тому числі таксі. Решта повинні шукати місце на платному паркінгу «Укрзалізниці» біля вокзалу. Ми домовились з поліцією: тепер патрульні часто проводять рейди і штрафують порушників, які паркуються на пішохідній зоні.
Стосовно підземного паркінгу, який передбачався на площі Двірцевій, то довелось цю ідею поки що поставити на паузу. Чому? За оцінками фахівців, підземний паркінг на 300-340 місць буде коштувати близько 400-500 млн грн. Була ідея збудувати паркінг за кошти інвестора, але він відмовився від цього. На жаль, ми також не змогли домовитися з «Укрзалізницею» про зміну вартості паркування. Бо розуміємо, що якщо підземний паркінг буде коштувати 35 грн за годину, а наземний за 20 грн, то ніхто не буде лишати авто на підземному паркінгу.
Та це не означає, що ми взагалі відмовляємось від задуму будувати підземний паркінг. Зараз з’явилась ідея перенести приміський вокзал ближче до головного і розбудувати квартал біля вокзалу. Тоді підземні паркінги можна буде облаштувати в офісах та торгових центрах, які там збудують. Тобто нові простори для паркування біля вокзалу будуть, треба лише вирішити, яким чином це все зробити правильно.
І наостанок ще раз поясню, чому ми забрали з вулиці Чернівецької бруківку. Чинні норми забороняють на магістральних вулицях влаштовувати бруковане покриття. Виключенням є вулиці, де проїжджою частиною проходить трамвай (як на вул. Бандери) або ж проводиться не реконструкція, а капітальний ремонт (як на вул. Пекарській).
У своєму влозі на YouTube показую, як зміниться будівля автовокзалу і як водіїв таксі вчили правильно паркуватись на площі Двірцевій.