Зелений квартал з офісами, готелями і без житла
Львівська міськрада показала власну концепцію розбудови приміського вокзалу
15Управління архітектури та урбаністики Львівської міської ради розробило концепцію розвитку території між головним залізничним вокзалом та вул. Городоцькою. Йдеться про величезну площу, розмір якої сягає 18 га і де зараз розташований приміський вокзал та будівлі різного призначення.
Плани мерії реорганізувати цю територію частково збігаються із намірами «Укрзалізниці», яка раніше задекларувала намір перенести приміський вокзал і освоїти вільну територію. Однак на місці приміського вокалу залізничники запланували звести житловий квартал. Натомість згідно з планами мерії, на цій території планують облаштувати офіси, підземні паркінги, виставкові зали та збільшити площу зелених зон. Більша частина цієї території належить саме «Укрзалізниці», тому доведеться шукати компромісне рішення.
Концепцію нового простору представив 2 червня керівник управління архітектури та урбаністики Львівської міськради Антон Коломєйцев. За словами Коломєйцева, незабаром розпочнеться реконструкція вулиці Чернівецької, яка веде до головного вокзалу «Львів». Згідно з проектом, по центру вулиці облаштують пішохідну алею, виділять смуги для громадського транспорту та замінять покриття дороги.
Продовженням розвитку території вокзалу мало би стати масштабне оновлення простору між площею Двірцевою та вул. Городоцькою. Це величезна за площею територія, де розташований приміський вокзал та різні будівлі залізниці. Площа цієї зони майже удвічі більша за парк імені Франка перед Львівським університетом.
Частина земель на цій території належить «Укрзалізниці», інші перебувають у комунальній та приватній власності. Ідея міських архітекторів полягає у тому, щоб фактично об’єднати приміський вокзал із головним, а вільну територію перетворити громадсько-діловий квартал.
Нинішній вигляд території між вокзалом і вул. Городоцькою
«Впродовж останніх місяців місто напрацювало концепцію розвитку цієї території. В її основі лежить принцип того, що приміський вокзал буде перенесено ближче до головного вокзалу. Тоді стане зручнішим сполучення між регіональними перевезеннями і буде покращено пішохідні зв’язки з автобусною станцією та іншими видами транспорту. Дуже важливо зберегти масштабність цієї історичної території, але при тому внести сучасну архітектуру, сучасні підходи урбаністики», – розповів Антон Коломєйцев.
Як уточнив Антон Коломєйцев у розмові із ZAXID.NET, переважну частину території займуть офіси, громадські будівлі та готелі. Загалом передбачається, що офісна забудова займатиме площу 65 тис. м2, будівлі з готельними функціями – 90 тис. м2, під громадські функції передбачено 30 тис. м2, під заклади громадського обслуговування та торгівлю – 60 тис. м2. На території кварталу заплановано збудувати цілодобовий конгрес-хол для проведення концертів, конференцій тощо. Висота усіх будівель буде становити 5-6 поверхів. Загалом цей квартал за своїми функціями буде подібним до ІТ-парку на вул. Стрийській, однак буде більшим за нього.
Окрім того, планується будівництво підземних паркінгів, які частково забезпечать паркомісцями і вокзал. На підземні паркінги можна буде заїхати одразу з перехрестя Кульпарківська-Городоцька і таким чином потрапити на вокзал. «Доїхати до підземного паркінгу, там припаркуватися, і не виходячи на вулицю, через приміський вокзал зайти до головного», – пояснює Коломєйцев.
При будівництві нового кварталу планують дотримуватися принципу екологічності, зокрема унеможливити перегрівання будівель та громадських просторів. Планується висадка дерев, озеленення дахів будівель та формування газонів.
«Пропонуються засоби акумулювання дощових вод і запобігання надмірного перегріву. Адже ми перебуваємо поруч із залізничним вокзалом, сортувальною станцією, і ці простори влітку перегріваються, що негативно позначається на міському кліматі. Тому пропонується висадити нові дерева, сформувати нові газони, озеленити дахи цих кварталів, і акумулювати воду, яка випадає у вигляді дощу, тобто не навантажувати каналізацію у цьому районі», – розповідає головний архітектор міста.
Щоб розпочати роботи з розбудови простору біля львівського вокзалу, необхідно внести зміни до детального плану цієї території та обговорити ідею на громадських слуханнях. Окрім того, переважна кількість споруд на цій території належить «Укрзалізниці», тому вона також має погодити концепцію міськради. Нагадаємо, що пропозиція «Укрзалізниці» стосовно освоєння території приміського вокзалу передбачала будівництво офісів, житла та двох паркінгів.
«Залізниця раніше представляла концепцію, де переноситься приміський вокзал. Ми бачимо дуже незручний зв'язок для пасажирів між головним і приміським вокзалами. Для людей долати ті 500-800 метрів з сумками незручно. Тому перенести приміський вокзал до головного було би дуже розумним рішенням. Але те що стосується іншої забудови, то там була пропозиція житла. На нашу думку, житло там є неприпустимим, це надто цінна територія для такої функції», – каже Антон Коломєйцев.
За словами Коломєйцева, представники мерії на спільних зустрічах із «Укрзалізницею» раніше обговорювали компромісні рішення щодо розбудови території між площею Двірцевою і вул. Городоцькою. Концепцію міста мають ще презентувати представникам залізниці і вона має стати базою для спільних рішень, каже головний архітектор міста.
Яким довго цей проект буде реалізовуватись і як виглядатиме фінансування масштабного будівництва – наразі ще обговорюється. Міський голова Львова Андрій Садовий переконаний, що територія між площею залізничним вокзалом і вул. Городоцькою має стати привабливим простором для інвесторів.
«Це такі приклади, як в Лондоні чи Парижі. Взагалі такі вокзальні простори часто є центрами, які притягують. Тут планується конгрес-центр, виставкові площі, нові магазини, хороші готелі. Думаю, тут буде створено декілька тисяч нових робочих місць. Тому інвестиції, які ми зробимо, дадуть великий поштовх для нової праці та достатку для людей», – впевнений мер міста.
Нагадаємо, у Львові триває масштабна реконструкція площі Двірцевої, яка стартувала у березні 2019 року. Перший етап реконструкції завершили торік, запустивши оновленою площею трамваї. Також у липні планують відкрити новий фонтан перед головним входом на вокзал. А до кінця року підрядник завершить реконструкцію скверу біля вокзалу.