Польський Сейм ухвалив законопроект провладної партії «Право і справедливість» (PiS) про створення «Інституту солідарності та мужності», метою якої є «протидія неправдивій інформації про наслідки історичної політики». Про це пише wPolityce.pl.
Планується, що новостворений Інститут буде нагороджувати заслужених діячів польського народу. Організація буде виділяти кошти на наукові стипендії і допомагати людям польського походження, які стали жертвами нацистських або радянських злочинів. Очолить новий інститут міністр культури і національної спадщини країни Пйотр Ґлінський. «Протягом десятків років дуже важливі розділи польської історії не досліджувалися. Ми повинні надолужити цей час, тому нам потрібна серйозна наукова організація, яка буде займатися аналізом польської історії і вести відповідальну історичну політику», - заявив міністр Ґлінський.
У проекті постанови, авторами якої були делегати Сейму від партії PiS йдеться, що метою діяльності Інституту є «започаткування, здійснення та підтримка заходів, спрямованих на вшанування живих, померлих і замордованих людей, які служили польському народові у Польщі і за кордоном». Також Інститут має на меті «вшанувати пам'ять і підтримати людей, які допомогали польським громадянам або особам польського походження в інших країнах, і через це стали жертвами радянських злочинів, німецько-фашистських злочинів, націоналістичних, військових та інших злочинів проти людства у період між 8 листопада 1917 року та 31 липня 1990 року».
Представники PiS зазначили у пояснювальній записці до законопроекту, що крім необхідності розповісти «часто гірку і болючу правду» про трагічні події минулого, мають за обов'язок оцінити тих, хто рятував поляків і часто платив за це своїм життям та життям своїх сімей. «Ми також хочемо вшанувати пам'ять поляків, які рятували своїх співгромадян. Важливо оцінити тих, хто говорив правду про злочини проти польської нації або допомагав розповідати про ці злочини наражаючись на репресії», - заявили представники провладної партії Польщі.
Депутати Сейму також схвалили створення нової нагороди - Virtus et Fraternitas (Відвага і братерство, - ред.).
Зазначається, що відповідний закон тепер повинен розглянути Сенат, після чого його має підписати президент.
Раніше ZAXID.NET писав, що 9 листопада, у Сеймі Польщі уряд представив інформацію про актуальні відносини країни з найближчими сусідами, зокрема і Україною. Питання внесли до порядку денного після звернення депутата опозиційної партії «Громадянська платформа» Славоміра Нітраса, якого стурбували висловлювання міністра закордонних справ Польщі Вітольда Ващиковського про Україну
Нагадаємо, днями Ващиковський заявив, що Польща ніколи не погодиться поставити знак рівності між УПА і Армією Крайовою. У липні 2017 року голова МЗС РП стверджував, що Україна «не увійде до Європи з Бандерою».
Також він під час свого візиту до Львова демонстративно відмовився відвідати музей «Тюрма на Лонцького». Польський міністр провів нараду польських консулів і зустрівся з представниками польських середовищ. Під час цієї зустрічі він прокоментував заяву українського МЗС про те, що в Україні немає антипольських настроїв і дорікнув, що Міністерство закордонних справ України та Інститут національної пам’яті нічого не роблять для українсько-польського порозуміння.