У ритмі «Мальме»

Як «Шахтар» несподівано зазнав поразки у Швеції

08:40, 22 жовтня 2015

«Гірники» програли третій матч у Лізі чемпіонів поспіль. Програли несподівано, однак цілком виправдано. Хоча перед матчем мало хто сумнівався, що «Шахтар» не зуміє привезти додому такі бажані три очки.

Натомість або ейфорія від недавнього розгрому «Динамо» розслабила підопічних Мірчи Луческу, або ж «гірники» просто недооцінили пасіонарність шведського клубу, «Шахтар» програв у Мальме 1:0. Програв аутсайдеру групи й тепер потом і кров’ю вибиватиме для себе місце у весняній частині Ліги Європи.

Кореспондент ZAXID.NET Галина Чоп вирушила разом із донецькою командою у Мальме і стала свідком неймовірного за емоціями поєдинку «Шахтаря», який хоч і програв, але обіцяв взяти реванш у Львові.

Тихе Мальме на півдні Швеції дивує красивими будинками, казковими парками, близькістю моря і неймовірно дорогим цінами. Місцеві мешканці, спокійні і ввічливі, вільно спілкуються англійською і без проблем покажуть дорогу до стадіону – «Malmo New Stadium».

Напередодні гри із «Шахтарем» у місті жодної згадки, що невдовзі тут відбудеться двобій за Лігу чемпіонів. Жодної реклами чи великих біг-бордів, а перші шпальти газет про цей поєдинок зарясніють заголовками вже у день матчу.

Однак незрозуміла на перший погляд байдужість мешканців Мальме до поєдинку з українським клубом виявиться помилкою першого враження. Насправді ж, квитки на матч із «гірниками» шведи викупили ще задовго до зустрічі. Більше того – ажіотаж навколо гри місцевої команди у Лізі чемпіонів настільки великий, що Златан Ібрагімович, який невдовзі приїде у Мальме разом із «ПСЖ», організував у центрі міста великі екрани для перегляду матчів тим, хто не потрапив на стадіон.

«А ви чули про наших вболівальників?, - запитує прес-аташе «Мальме» Пітер Оландер. – Бо багатьох, хто приїжджає до нас вперше на футбол, вони вражають. Приємно вражають».

І як виявилося, Пітер не перебільшив. Фани «Мальме» приходять на арену за дві години до початку матчу, п’ють пиво у ресторанчиках поруч, скупляються у клубному фан-шопі і до початку зустрічі організовано займають свої місця. Із першими звуками пісень шведських супортерів стає зрозуміло – для них «Мальме» більше ніж клуб, а сьогоднішня гра більше, ніж просто футбол.

Фани не змовкають впродовж гри. Такої підтримки не має на жодному зі стадіонів України. Сюди приходять дійсно за футболом – ні тобі флегматичного плювання насінням, ні відсиджування на центральних трибунах – у Мальме вболівають абсолютно усі. Компактна арена із чудовою акустикою додає загальній атмосфері відчуття справжнього дому. Недарма ж місцеві ультрас називають себе «родиною».

«Мені здається, - говорить перед грою місцевий спортивний коментатор Кріс Харенстам, - наші вболівальники не зовсім розуміють, якою командою є «Шахтар». Вони дуже здивуються, наскільки «Шахтар» сильний, адже це команда, яка постійно грає у Лізі чемпіонів».

У сьогоднішній грі Кріс розцінює шанси суперників як 50/50, а ось у Львові перевагу віддає «Шахтарю».

Тим не менше, рахунок відкривають саме господарі поля – на 17 хв у ворота Андрія П’ятова забиває знайомий «Шахтарю» із фіналу за Кубок УЄФА-2009 Маркус Розенберг.

Здавалося б, несподівано пропущений гол повинен був розгнівати «Шахтар», який хоч і володів м’ячем понад 70%, проте все не міг добратися до воріт супротивника. Не допомагали ні навіси Даріо Срни, ні простріли Олександра Гладкого чи Алекса Тейшейри – м’ячі, немов зачаровані, летіли повз ворота «Мальме».

Тим часом місцева арена у ніжно-блакитних тонах вибивала свій особливий ритм, вела команду, пресингувала потужним голосом суперника. Пізніше головний наставник «гірників» Мірча Луческу наголосить, що саме вболівальники зі своєю шаленою підтримкою впливали на рішення головного арбітра, які часто були не на користь «Шахтаря».

Однак не менше помилялися і самі «гірники». Мірча Луческу визнав, що цього вечора «Шахтар» провалив гру у центрі поля, де Фред і Тарас Степаненко не були тими гравцями, які б зв’язували гру. Також «Шахтар» давав занадто багато вільного простору супернику, дозволяв підловити себе на контратаках і, звісно ж, провалився в обороні, де усі гравці, окрім Ісмаілі, заробили по «гірчичнику».

Валідольним, але водночас приємним моментом зустрічі став пенальті у ворота «Шахтаря» через фол Даріо Срни. На 56 хв у ворота Андрія П’ятова пробивав Нікола Джурджіч – і голкіпер «гірників» зумів парирувати цей удар! При чому П’ятову вдалося здійснити той самий фокус вдруге за тиждень, враховуючи відбитий пенальті у матчі за збірну України проти Іспанії.

А потім гравці «Мальме» зуміли повести «Шахтар» у своєму ритмі, нав’язуючи багато єдиноборств, які «гірники» раз за разом програвали. Адже «Шахтар», який звик зі слабшими суперниками завжди грати першим номером, не міг відсиджуватися у матчі зі шведами в обороні і до останнього пробував взяти, здавалося б, залізобетонну оборону «Мальме».

Коли ж арбітр оголосив про завершення зустрічі, рахунок на табло продовжував вганяти в ступор – «Шахтар» програв третій поспіль матч у Лізі чемпіонів. Програв відвертому аутсайдеру, з яким доведеться ще добряче поборотися, аби зачепитися за Лігу Європи.

«В матчі у Львові нам треба перемагати з різницею у два голи», - скаже потім Мірча Луческу. «А нам вистачить нічиєї», - прокоментує усміхнений наставник «Мальме» Оге Харейде. Тому львівський двобій обіцяє бути не менш запеклим і не менш насиченим, аніж поєдинок у Мальме.

До речі, шведи планують приїхати до Львова із численною підтримкою – понад 1500 місцевих вболівальників вже зголосилися летіти до столиці Галичини.

«А війна їх не лякає?, - запитую. – Адже французи недавно відмовились летіти на матч «ПСЖ» до Львова». «Ні, - відповідає місцевий коментатор Кріс. – Більше лякає те, що нема прямих рейсів до Львова. А війна ж від вас далеко. Тим більше «Шахтар» уже не перший матч приймає у Львові, тому якихось особливих переживань щодо цього нема».

Усі фото: ФК «Шахтар».