У карпатському місті Сколе на Львівщині завершили ремонт даху історичної пам’ятки – палацу Гредлів XIX століття. Йому повернули автентичний вигляд: бляху замінили на керамічну дахівку. Для мощення покрівлі знадобилося 55 тис. штук черепиці «бобрівки», яку спеціально для палацу виробляли в Німеччині за зразками автентичної, її залишки знайшли на горищі палацу. Наступним кроком буде ремонт електропостачання і опалення, а тоді вже перейдуть до внутрішніх робіт, розповів ZAXID.NET Василь Приндак, директор парку «Сколівські Бескиди», який орендує палац.
Як повідомили 4 липня у Франкфуртському зоологічному товаристві в Україні, яке було посередником і виконавцем проєкту, ремонт розпочали із лагодження кроквяної системи, після цього приступили до влаштування покрівлі. Вежу та ті частини схилів даху, які не мали достатнього кута нахилу для черепиці, покрили титан-цинком.
«Якби ми зараз не відремонтували дах, впродовж кількох років це приміщення перейшло б в аварійний стан. Подальші наші кроки будуть націлені на те, щоб забезпечити сучасне електрооснащення та опалення палацу. Зараз завершують розробку проєктно-кошторисної документації на поточний ремонт всього палацу та системи опалення», – прокоментував директор НПП «Сколівські Бескиди» Василь Приндак.
На ремонт даху палацу виділили близько 400 тис. євро, які через Франкфуртське зоологічне товариство надали кілька приватних донорів – німецьких фондів. Ці гроші використали для напрацювання документації, закупівлі матеріалів покрівлі, оплати роботи підрядників, 90% лісоматеріалів надав сам парк.
На початку війни сколівський палац став прихистком для переселенців. Через свій стан будівля була у непридатному для проживання стані, зокрема, через зруйнований дах. Згодом міськрада розселила біженців в інші місця, а в палаці розпочали ремонт.
Завдяки новому даху палац вже не протікає. Наступним кроком є ремонт системи опалення та електрифікації. І лише після цього, коли пам’ятка буде в належних температурних умовах, можна буде відновлювати її інтер’єр.
«Зараз ми розглядаємо пропозиції на різні види опалення. Приміщення має площу 2500 м2, там високі стелі, великі вікна і двері, тому це все треба врахувати: не тільки економічність, але й екологічність. Коли оберемо якусь пропозицію, буде більш зрозуміло про вартість робіт цього другого етапу», – розповів ZAXID.NET Василь Приндак.
Двоповерховий палац у Сколе збудували у необароковому стилі в середині XIX століття. Маєток з парком заклали для барона Еугеніуша Кінскі. Згодом його купили бізнес-партнери Грьодлі і Вільгельм Шмідт.
«1886 року купують палац і навколишні ліси та засновують фірму “Брати-Грьодель і Шмідт”. Це були свого часу найбільші власники лісів на Сколівщині. Брати Грьодлі були гебрейського походження. Герман, Бернард і Альберт народилися в середині ХІХ ст. в сім’ї підприємця Цадика Гредля в німецькому місті Фрідберг неподалік від Гессена, але власну промислову імперію побудували в карпатських лісах», – розповіли про історію палацу у Франкфуртському зоологічному товаристві.
У 1939 році палац став відділом НКВС. З 1956 його пристовували для школи-інтернату на 260 дітей. Споруда є пам’яткою архітектури місцевого значення і перебуває у довгостроковій оренді НПП «Сколівські Бескиди». У майбутньому адміністрація парку бачить палац осередком екологічної освіти та візитною карткою сколівських Карпат. Там буде офіс національного парку, еколого-освітній візит-центр, кафе-ресторан, гостьові кімнати та інші корисні для місцевої громади та туристів простори.