У жовківську церкву ЮНЕСКО повернули відреставрований іконостас

Відновлення церкви 1720 року тривало чотири роки

20:57, 16 червня 2023

У церкві Святої Трійці в місті Жовква, що належить до восьми дерев’яних храмів України, які входять до спадщини ЮНЕСКО, змонтували відреставрований іконостас. Реставрація храму XVIII ст., яка тривала понад чотири роки, практично завершена.

«Цього дощового дня ми завершили монтувати фантастичний величезний іконостас церкви Святої Трійці в Жовкві. Також дякуємо реставраційному центру і особисто Тарасу Отковичу за реставрацію ікон», – повідомили 16 червня у Львівській галереї мистецтв.

Настоятель церкви о. Василь Батюк розповів ZAXID.NET, що в храмі залишилося замінити центральний павук і ще раз полакувати підлогу. Коли у відреставрованому храмі знову почнуть відправляти богослужіння, поки невідомо. Його має освятити єпископ.

«У святилищі є стінопис: сцена жертва Авраама і молитва Мойсея на горі Синай. Вони теж потребують відновлення, бо трохи замокли. Але невідомо, чи їх реставруватимуть зараз», – зазначив священик.

Стінопис святилища теж потребує реставрації (фото ZAXID.NET)

Реставрація храму Святої Трійці розпочалась у 2019 році. Під час ремонту підлоги майстри натрапили на порожню крипту. Роботи планували закінчити за рік, але через брак фінансування їх призупинили. Церква замокала у напіврозібраному стані.

«Церкву почали відновлювати чотири роки тому, але через брак фінансування роботи призупинили на два роки. Наприкінці минулого року на відновлення церкви виділили 10,5 млн гривень з держбюджету. За ці кошти завершили зовнішні реставраційні роботи, повністю замінили дерев’яну покрівлю. Також реставратори замінили деякі дерев’яні балки та дошки», – інформувала навесні Львівська РДА.

Новий ґонт на церкві Святої Трійці навесні 2023 року (фото ZAXID.NET)

Дерев’яний ґонт постелили і на захристії, яка раніше була під бляхою, зазначає настоятель. На крипті зі сходу раніше було замуроване вікно, на нього поставили ґрати. На подвір’ї встановили відеонагляд і шість прожекторів вуличного освітлення. Довкола церкви постелили плитку.

Вечірня підсвітка церкви Святої Трійці (фото Уляни Рожкової)

П’ятиярусний іконостас, який виконали майстри Жовківської школи іконопису і різьби, зокрема Іван Руткович та Василь Петранович, відновлювали у Національному науково-дослідному реставраційному центрі. Після відновлення 50 ікон експонувалися у львівському музеї Пінзеля.

«Під час рентгенографічних досліджень були виявлені перемалювання зображень Богородиці з Дитям та Христа-Учителя (орієнтовно друга половина XVII ст., можливо, авторства Івана Рутковича), виконані пізніше – у першій половині XVIIІ ст. Василем Петрановичем», – повідомляли тоді у реставраційному центрі, що свідчить про те, що іконостас давніший ніж церква.

Після реставрації іконостас жовківської церкви експонувався у львівському музеї Пінзеля (фото ZAXID.NET)

Дерев’яну церкву Святої Трійці збудували у Жовкві 1720 році на місці згореної попередниці. Вона належить до галицького типу архітектури. На її спорудження частину коштів дав королевич Якуб Собеський. Муровану ризницю добудували у XIX ст. Вікно туди перенесли з розібраної вежі Жовківського замку. Іконостас, що містить близько 50 ікон, виконаний в стилістиці українського бароко. Рами мають різьбу Ігнатія Стобенського, ікони писали майстри школи Рутковича.

У радянські часи церква стояла закрита, зараз у ній моляться вірні УГКЦ. У 2013 році вісім дерев’яних церков з України (серед них жовківська) та вісім з Польщі, що теж є спадщиною українців, внесли до переліку спадщини ЮНЕСКО. Церква є пам’яткою національного значення, входить до історико-архітектурного заповідника, після ліквідації його адміністрації нею опікується Львівська галерея мистецтв.