Столичний клуб програв три останні домашні поєдинки, а головний тренер команди шокував вболівальників словами про можливу відставку. «Динамо» не програвало два домашні матчі поспіль ще з далекого 1997 року, а тут одразу три поразки – від «Ворскли», «Наполі» та «Зорі».
Як результат, після восьми турів чемпіонату України кияни вже відстають у боротьбі за перше місце донецькому «Шахтарю», і навіть поступились другим місцем у турнірній таблиці УПЛ луганській «Зорі».
Якщо у ситуації з «Зорею» це може бути лише тимчасовою втратою позицій, то наздогнати і обігнати донецький «Шахтар» команді Сергія Реброва буде дуже важко. І справа не у кількох поспіль програних матчах. Криза, яка охопила «Динамо», має глибоке коріння і вже веде до дуже серйозних наслідків.
Чому так сталося, хто винен і як Сергій Ребров опинився заручником такої ситуації – ZAXID.NET розповіли футбольні оглядачі телеканалу «2+2» та видання Sport Arena.
No money, no party
Журналіст телеканалу «2+2» Дмитро Поворознюк впевнений: аби пояснити те, що зараз відбувається з «Динамо», варто виділити кілька причин:
«Причина перша – це серйозне зменшення бюджету. Якщо станом на 2012 рік бюджет столичного клубу становив приблизно $60 млн, то тепер ці цифри значно і значно нижчі. Команда не володіє потрібними ресурсами на здійснення трансферів. Зверніть увагу, за останні два роки «Динамо» придбало лише одного футболіста за великі гроші – Дерліса Гонсалеса, який обійшовся клубу у $10 млн. І все. Раніше «Динамо» виділяло на трансферні кампанії не менше $20 млн».
Зараз у киян популярна тенденція не купувати, а продавати гравців. І продають, в першу чергу, кого? Легіонерів із високими зарплатами.
«Це теж свідчить про те, що команда серйозно зменшує бюджет, - продовжує Дмитро Поворознюк. - Єдиний футболіст «Динамо», який зараз отримує дуже високу платню – це Андрій Ярмоленко. Відповідно, такі дії впливають на якість футболістів, які залишаються в команді. Це друга причина провальної гри «Динамо» - відсутність якісних виконавців, у той час, коли до команди залучають вільних агентів, які потім навіть не грають в основі».
У свою чергу, журналіст видання Sport Arena Андрій Недбайло порівнює теперішнє «Динамо» із будинком, який стоїть на гнилому фундаменті:
«Теперішня команда без якісної селекційної служби і грамотного менеджменту нагадує хмарочос, збудований на фундаменті, який прогнив. Колись такий будинок завалиться, скільки його не перефарбовуй в інший колір. Беззаперечно, індивідуальна майстерність гравців «Динамо» вища, ніж у більшості команд УПЛ. Однак, якщо рік-два тому «Шахтар» разом з іншими східноукраїнськими клубами був у розібраному стані і для досягнення результату достатньо було лише трохи напружитися в очних дуелях (та й то не завжди), то сьогодні, коли ситуація стала більш стабільною і клуби обжилися на нових місцях, цього вже недостатньо».
Чи винен Сергій Ребров?
Звинувачувати Сергія Реброва у тому, що команда опинилась у кризовій ситуації, - немає сенсу, зазначає Дмитро Поворознюк.
«Він прийшов на посаду головного тренера «Динамо» у перехідний для команди час. Тоді він зібрав молодих та голодних футболістів і зумів два роки поспіль бути першим у чемпіонаті України. Однак, як свідчить практика великих компаній, така стратегія діє перші два роки. На третій рік чи то велика компанія, чи то футбольна команда вимагає оновлення, свіжої крові, якої «Динамо» зараз ніхто не дасть. Сильні футболісти пішли, новачків не підписали, а структура гри не змінилась. Звідси третя причина кризи в «Динамо» – відсутність мотивації», - наголошує експерт.
Зараз багато хто згадує іспанського спеціаліста Рауля Ріанчо, якого називали «сірим кардиналом «Динамо». Ще на посаді помічника Сергія Реброва іспанець говорив, що, принаймні, чотирьох футболістів основного складу, які втратили мотивацію, потрібно відпустити з клубу, а натомість запросити 5 нових гравців. Однак його ніхто не послухав, тому він вирішив піти, отримавши непогану посаду у збірній України.
«Сергій Ребров теж це розумів, однак покинути клуб після двох чемпіонських сезонів поспіль було б нелогічним рішенням. Команда у нього залишилась та сама, структура гри не змінилась, а футболісти вже не грають, а більше б’ються на полі. І зараз він опинився перед вибором – або покинути клуб, або провести перезавантаження. Один із перших кроків перезавантаження головного тренера «Динамо» - це вихід в основі 18-річного півзахисника Віктора Циганкова у матчі проти «Наполі». Також Сергій Ребров почав частіше випускати на поле Євгена Макаренка, і думаю, такі експерименти продовжаться», - прогнозує Дмитро Поворознюк.
Андрій Недбайло додає, що за відсутності зіркових гравців та економії на трансферах Сергій Ребров став заручником ситуації і заручником клубу, тому мусить працювати з тими, хто є. І навіть, аналізуючи останні три сезони, працює дуже непогано. Однак теперішній склад «Динамо» є найслабшим за останні три роки.
Відсутність лідерів
«Четверта причина усіх бід «Динамо», - продовжує Дмитро Поворознюк, - полягає у тому, що команда не має кістяка, не має лідера. До прикладу, мадридський «Атлетіко» щороку продає 10 футболістів і стільки ж купує, але є скелет команди, який залишається недоторканним - Годін, Габі, Коке, Хуанфран. Ось ці хлопці завжди ведуть команду вперед. У «Динамо» такого, на жаль, немає».
Андрій Недбайло додає, що жорстка критика, яка зараз полилась в бік «Динамо», можливо, по-своєму струсоне гравців. Можливо, у найближчих матчах вдасться побачити більш згуртовану команду і навіть здобути одну перемогу в Лізі чемпіонів. Однак, це локальні успіхи, які напевно чергуватимуться з різкими провалами.
«Динамо» потребує ресурсів, кадрів і часу, аби перебудувати команду, адже старі механізми для команди Сергія Реброва вже не працюють.
«У цій ситуації боротьба киян з «Шахтарем» за першу позицію в чемпіонаті виглядає нелогічною. Якби головний тренер і президент клубу звернулись до вболівальників, мовляв, нам потрібен час перебудувати команду, потрібне перезавантаження – ніхто б їх не осудив. Однак «Динамо» продовжує битись за перше місце, бо це гарантований вихід у груповий етап Ліги чемпіонів, що гарантує додаткових €12 млн до бюджету, які команда отримає лише за участь в ЛЧ. Друге місце у турнірній таблиці УПЛ такого не гарантує – потрібно пройти ще матчі кваліфікації. Тому й тут усе впирається в гроші», - підсумовує Дмитро Поворознюк.
Щоправда, з кожним туром все менше залишається вболівальників, які вірять, що «Динамо» зможе вибороти третє чемпіонство поспіль.
«Я не бачу причин, чому «Шахтар» повинен упустити золоті медалі в цьому сезоні. Команда на голову сильніша за всіх суперників в чемпіонаті України і заслужено йде до чемпіонського титулу. Конкурентів у «гірників» зараз просто немає. Друге місце від «Динамо» нікуди не дінеться, як би «Зоря» не намагалася і скільки б сил не віддавала на полі. На жаль для киян, ймовірність і в третій раз поспіль стати чемпіонами країни, вкрай мала», - зазначив Андрій Недбайло.
«Аби змінити стан речей, клуб повинен знайти або нового тренера, або нових футболістів. І це нормальний процес. Тим більше, що 75% футболістів «Динамо» зараз перебувають у зоні комфорту. У них нема мотивації, аби прогресувати, відповідно, нема й результату», - підсумував Дмитро Поворознюк.
Фото: ФК «Шахтар».