Українські архіви передали Інституту національної пам’яті Польщі приблизно 60 тисяч сторінок документів про радянські репресії щодо поляків у 1930-х роках.
Як інформує «Польське радіо», директорка Архіву Інституту національної пам'яті Польщі Мажена Крук назвала документи «безцінними». У них йдеться про переслідування та репресії щодо поляків, які жили в Радянському Союзі.
«Для польської сторони — це безцінні документи для публікацій про історію 1930 років, зокрема про переслідування поляків, котрі жили на теренах Радянського Союзу і проти яких застосовувалися жорстокі репресії під час так званої польської операції НКВС. Вперше ми маємо доступ до подібних матеріалів, що більше не є окремими наказами або звітами про проведення польської операції, ми дістаємося до так званого ядра, тобто до конкретних справ, до історії конкретних людей», — сказала Крук.
Вона додала, що документи є важливими не лише для історії, а й для родин жертв репресій — «до Інституту національної пам’яті постійно звертаються рідні з третього та навіть іноді четвертого покоління, котрі шукають інформацію про своїх предків. Дотепер ми не могли їм допомогти, а тепер можемо».
Документи вже почали вивчати, а доступ до них відкриють на початку 2019 року. Зазначимо, що це цифрові копії матеріалів.
Директор Державного обласного архіву міста Хмельницького Володими Байдич назвав передачу архівів «моральним обов'язком», зазначивши, що моменти історії 1930 року об'єднують українців та поляків, адже обидва народи репресувала радянська система.
«Уже давно померли діти та внуки тих, котрі тоді загинули, а тому ми зобов’язані відновити пам’ять про них. Ми передаємо документи, аби вони були відкриті і доступні», — сказав Байдич.
Як писав ZAXID.NET, нещодавно Музей Відня передав «Національному музею України у Другій світовій війні» 1215 листів, які забрали на поштамті Кам’янця-Подільського у червні 1941 року та вивезли до Австрії. Через понад 70 років майже половина листів знайшла своїх адресатів.