До польського Інституту Нацпам'яті передадуть тисячі документів про злочини НКВС проти поляків

СвітРоман Ганкевич, 22 березня 20186072
До польського Інституту Нацпам'яті передадуть тисячі документів про злочини НКВС проти поляків
фото PAP
Архіви IPN

Тисячі документів про так звану «Польську операцію НКВС» 1937-38 років в СРСР передадуть до Інституту Народної Пам'яті (IPN) Польщі. Про це інформує «Польське радіо».

Як зазначається, відповідна угода між президентом IPN Ярославом Шареком і директорами українських архівів Одеси, Вінниці і Хмельницька буде підписана у понеділок, 26 березня.

Згідно з угодою, польські архівісти відвідають Україну, щоб оцифрувати тисячі документів для IPN з використанням спеціалізованого обладнання. За словами директора архівів IPN Мажени Крук така співпраця стане в нагоді не лише польським дослідникам, але й українським працівникам архівів, які отримають цифрові копії документів.

Після того, як копії документів опиняться у Польщі, вони будуть доступні не лише для журналістів і науковців, але й для родичів закатованих НКВС поляків. Перший масив документів передадуть до IPN вже цього року. Документація з України також є дуже важливою для відділу інституту у Щеціні, працівники якого займаються так званою «Польською операцією НКВС» - операції в результаті якої у 1937-38 роках в СРСР було вбито щонайменше 111 тис. осіб, в тому числі 29 тис. поляків.

Представники IPN впевнені, що документи з українських архівів дозволять визначити обставини і винуватців злочинів проти поляків напередодні Другої світової війни.

До слова, «Польська операція» почалася 15 серпня 1937 року згідно з наказом №00485, що був підписаний тогочасним головою НКВС Миколою Єжовим, і тривала до 15 серпня 1938 року.

Президент IPN Ярослав Шарек заявив, що злочин, скоєний над поляками під час Великого терору 1937-1938 рр., є «одним з найбільших і найзабутіших з-поміж злочинів, скоєних в Радянському Союзі над польським народом». Він додав, що вбивство поляків - громадян Радянської держави - було частиною значно більших злочинів, що мали місце у 1930-х роках по всій території СРСР, хоча поляків вбивали саме через їхню національність.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук