СБУ виклала у відкритий доступ документи про одну з наймасовіших депортацій українців
До теми
Галузевий держархів СБУ та Центр досліджень визвольного руху оприлюднили документи Міністерства держбезпеки СРСР про проведення однієї з найбільших депортацій українців. Йдеться про так звану операцію «Захід», в результаті якої майже 80 тис. українців із західних областей примусово відправили на Сибір.
«"Захід" — таку назву несла операція з виселення десятків тисяч українських сімей із західних областей України, проведена МДБ СРСР 21 жовтня 1947 року. До роковин цього злочину Центр досліджень визвольного руху та Галузевий державний архів СБУ публікують на Електронному архіві Українського визвольного руху документи МДБ про планування та здійснення депортації майже 80 тис. українців», – повідомила прес-служба Центру досліджень визвольного руху.
Депортація українців здійснювалась із Волинської, Рівненської, Дрогобицької, Івано-Франківської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької області. Більшість виселених становили жінки та діти до 15 років.
«Метою проведення операції було остаточне знищення українського визвольного руху під проводом Організації українських націоналістів, яке діяло за підтримки та сприяння місцевого населення, та було продовженням операції з виселення в Сибір сімей заарештованих чи вбитих учасників ОУН та УПА, а також тих, хто перебував на нелегальному становищі чи підозрювався у співпраці з повстанцями», – повідомили історики.
Кількість примусово відселених українців у документах радянських спецслужб неодноразово змінювалася. У «Довідці про кількість сімей активних учасників...» від 27 травня 1948 року йдеться про 26 332 сім’ї – 77 791 особу. Більшість потягів зі «спецпереселенцями» прибували на підприємства вугільної промисловості східних районів СРСР. Окрім того «активних українських націоналістів» відправили під конвоєм в Омську область для роботи на підприємствах і в сільському господарстві.
Зазначимо, електронний архів визвольного руху реалізовується спільно Центром досліджень визвольного руху, ЛНУ ім. І. Франка та музеєм «Тюрма на Лонцького» за участі Архіву СБУ, Українського інституту національної пам’яті та НУ «Києво-Могилянська академія». Зараз в архіві доступні копії більше 24 тис. документів.