Україна уклала з Росією нову угоду про транзит газу

Договір підписали на п'ять років з можливим продовженням ще на десять років на тих же умовах

23:55, 30 грудня 2019

За підсумками тристоронніх перемовин між Україною, Росією та Європейським Союзом була підписана нова угода про транзит російського газу. Про це 30 грудня повідомив прем'єр-міністр України Олексій Гончарук на своїй сторінці в Facebook. Окрім того, відповідну інформацію також оприлюднили на урядовому порталі.

Угоду укладено на п’ять років з можливістю пролонгації ще на 10 років на аналогічних умовах.

Зазначається, що мінімальні гарантовані обсяги прокачки — 65 млрд м3 газу на перший рік та по 40 млрд м3 на наступні чотири роки. За словами Гончарука, при цьому фактичні обсяги можуть бути вищими.

«Це позитивно вплине на енергетичні ринки та стане значним фактором зниження ціни газу на ринку», – повідомив Гончарук.

«Україна вкотре довела європейським партнерам, що є надійним партнером, який виконує свої зобов’язання та гарантує енергетичну безпеку в регіоні», – додав він.

За словами міністра енергетика Олексія Оржеля, однією з умов України під час переговорів була сплата «Газпромом» 2,9 млрд доларів відповідно до рішення Стокгольмського арбітражу.

«Ці гроші ми вже отримали. Плюс, з урахуванням того, що українська газотранспортна інфраструктура залишається повністю задіяною, а нові маршрути доставки газу в Європу ще тривалий час можуть бути не реалізовані, ми будемо отримувати за транзит протягом наступних п’яти років орієнтовно 2-3 млрд доларів щорічно», – наголосив Оржель.

Виконавчий директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко повідомив, що контракт на транзит газу уклали за принципом «качай або плати» на п’ять років.

«Уперше в історії України, коли «Газпром» уклав контракт на транзит за європейським принципом «качай або плати». До цього часу тільки закупівлі газу в «Газпрому» покривалися схожим, але невигідним для України та вигідним для Росії, принципом «бери або плати», – наголосив він.

Юрій Вітренко також зазначив, що гарантовані обсяги транзиту за цим принципом значно перевищують обсяги, які називали міжнародні партнери як варіант, який вони спробують забезпечити для України, і на який Україна могла погодитися.

«Гарантовані обсяги – це мінімум, а не максимум, якого ми очікуємо. При цьому додаткові обсяги з більшою гнучкістю бронювання будуть оплачуватися за більш високим тарифом», – додав Вітренко. Знаменною подією він також назвав перехід на європейські правила транзиту газу.

Крім контракту на транзит газу, Україна і Росія також підписали угоду про врегулювання. Згідно з цією угодою, «Газпром» повністю припиняє оскарження рішень Стокгольмського арбітражу. «Це означає, що ми можемо остаточно підбити підсумки арбітражних проваджень, які тривали майже шість років», – наголосив Вітренко.

Водночас згідно з даними Вітренка, доходи від транзиту газу, які Україна отримає протягом наступних п'яти років відповідно до підписаних між «Нафтогазом» та «Газпромом» контрактів, становитимуть 7,2 мільярда доларів.

Відомо також, що підписані угоди не стосуються питання судових позовів підприємств групи «Нафтогаз» проти Російської Федерації щодо захоплених активів групи в АР Крим.

Нагадаємо, раніше стало відомо, що «Газпром» погодився до 29 грудня виплатити «Нафтогазу» 2,9 мільярда доларів, як це передбачає рішення Стокгольмського арбітражу від лютого 2018 року. Також сторони відкликають всі позови, за якими наразі немає ухвалених рішень, зокрема – позов «Нафтогазу» до російської енергетичної корпорації на 12,2 мільярда доларів.

Окрім того, з активів та майна «Газпрому» знімають арешти, сторони відмовляються від претензій в майбутньому щодо претензій через контракти на постачання та транзит газу від 19 січня 2009 року. Після виконання цих умов – «Газпром» та «Нафтогаз» укладають договір про транзит газу через Україну​.

27 грудня уряд схвалив підписання мирової угоди з «Газпромом».

Попередній 10-річний транзитний контракт між «Нафтогазом» та «Газпромом» добігає кінця 1 січня 2020 року о 9:00.