«Газпром» виплатив Україні $2,9 млрд за рішенням Стокгольмського арбітражу
Переговори про продовження транзиту газу через Україну продовжуються
Російський «Газпром» погасив свій борг за рішенням Стокгольмського арбітражу на суму понад 2,9 мільярда доларів. Це зробили в межах домовленостей щодо продовження транзиту газу, укладених у Мінську 20 грудня. Про це повідомив виконавчий директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко.
«Так, Україна отримала 2,918 мільярда доларів США від Газпрому на виконання рішення Стокгольмського арбітражу! Подробиці згодом...», — повідомив Вітренко. Пізніше виплату Уккраїні $2,9 млрд з почиланням на представників «Газпрому» підтвердили і російські ЗМІ
У прес-службі «Нафтогазу» додали, що сумарно «Газпром» за рішенням Стокгольмського арбітражу заплатив «Нафтогазу» 5 млрд доларів: решту боргу українська компанія отримала у вигляді погашення боргів за газ одразу у лютому 2018 року.
«Сьогоднішній платіж Газпрому включає погашення як невиплаченої раніше частини присудженої компенсації (2,56 млрд доларів), так і відсотків, накопичених з дати оголошення рішення 28 лютого 2018 року. Нафтогаз вітає визнання російською стороною необхідності виконувати рішення арбітражів 2017-2018 років та її намір продовжувати транспортування газу в ЄС територією України», — прокоментували отримання коштів «Газпрому» у прес-службі «Нафтогазу».
Водночас переговори про продовження транзиту газу через Україну продовжуються. Фінальних контрактів сторони ще не підписали.
Нагадаємо, у процесі українсько-російських перемовин про подальший транзит російського газу через Україну сторони домовилися, що «Нафтогаз України» відкличе позови до «Газпрому», зокрема позов до Стокгольмського арбітражу на понад 12 млрд доларів, а також відмовиться від нових претензій до компанії. В обмін на це «Газпром» прокачуватиме газ через Україну до Європи упродовж наступних п’яти років.
Транзит російського газу через Україну опинився під загрозою через будівництво Росією «Північного потоку-2», який даватиме можливість доставляти російський газ до Європи в обхід України. Наразі газопровід не добудований. Україна оцінювала втрати від можливого припинення транзиту російського газу через її територію в кілька мільярдів доларів на рік.