АМКУ скасує штраф «Газпрому» на понад 7 млрд доларів за монопольні зловживання
Російська та українська сторони також відмовляються від арбітражних та судових справ один проти одного
Антимонопольний комітет України повинен скасувати свій штраф «Газпрому» на загальну суму понад 7,4 мільярди доларів в межах домовленостей про продовження транзиту газу.
Про це йдеться в протоколі, що уклали під час переговорів у Мінську 20 грудня, опублікованому на сайті Кабміну.
«Газпром і Україна укладають безвідкличну мирову угоду у межах справи «Газпром проти України», що наразі розглядається в арбітражному суді в Женеві. Така мирова угода буде передбачати, у тому числі, припинення Україною всіх вимог до Газпрому у межах рішення Антимонопольного комітету від 22 січня 2016 року, включно зі штрафами та виплатою пені», – йдеться у протоколі.
Як інформував ZAXID.NET, у січні 2016 року АМКУ оштрафував «Газпром» за зловживання монопольним становищем на ринку транзиту природного газу в Україні майже на 86 мільярдів гривень. Згодом через пеню та відсотки сума подвоїлася. Наразі сума штрафу становить приблизно 7,4 мільярди доларів. Компанія намагалася оскаржити штраф у Київському апеляційному суді, проте безуспішно.
Додамо, що в межах домовленостей обидві сторони мають відмовитися від арбітражних і судових позовів, у яких ще не ухвалене остаточне рішення. Зокрема, «Нафтогаз України» відкличе позов проти «Газпрому» до Стокгольмського арбітражу на понад 12 млрд доларів. Натомість тримільярдний борг, по якому Стокгольмський арбітраж уже узвалив рішення, Росія зобов'язується виплатити до 29 грудня.
Згідно з протоколом, Україна і Росія мають укласти контракт на транзит російського газу терміном на 5 років з можливістю його продовження ще на 10 років. У протоколі зафіксовані мінімальні гарантовані обсяги транзиту: 65 млрд кубометрів у перший рік і по 40 – у наступні чотири. За словами міністра енергетики та захисту довкілля України Олексія Оржеля, оскільки обсяги транзиту зменшуються, тариф на транспортування газу зросте. Нові угоди сторони мають підписати до 29 грудня, щоб з 1 січня транзит газу продовжився. 21 грудня «Газпром» продовжив переговори про транзит газу з Оператором ГТС України у Відні.
Нагадаємо, 1 січня 2020 року спливає 10-річний транзитний контракт між НАК «Нафтогаз України» і російським «Газпромом». Україна за участю Єврокомісії намагалася домогтися від Росії підписання нового 10-річного договору щодо транзиту газу в обсягах до 90 млрд кубометрів на рік. Щороку транзит приносить Україні 3 мільярди доларів.
За наполяганням України та ЄС, новий контракт мають укласти за європейськими правилами. Для цього в Україні ухвалили закон про анбандлінг «Нафтогазу», який передбачає створення незалежного від «Нафтогазу» Оператора ГТС. Тим часом дочірня компанія «Газпрому» Nord Stream 2 AG будує «Північний потік-2», за допомогою якого Росія зможе транспортувати газ до Європи в обхід України, унеможлививши отримання державою транзитних доходів. Натомість у США затвердили санкції, через які компанія-підрядник зупинила будівництво газопроводу.