Збірна Іспанії відмовилась від квоти вболівальника на 70-тисячному НСК «Олімпійський» у Києві. У прийдешньому матчі відбору до Євро-2016 проти збірної України іспанці залишаться без підтримки.
Причиною такого рішення могли стати два фактори: перший – іспанські вболівальники не хочуть їхати в Україну через політичну ситуацію, другий – супортери «Червоної фурії» не виявили аж такого інтересу до матчу з Україною, аби долати цілий континент.
Зрештою, усе б нічого, якби це не був вже другий випадок за тиждень, коли іноземні вболівальники відмовилися їхати до України. Нагадаємо, що минулого тижня матч групового етапу Ліги чемпіонів без власного сектору вболівальників провів французький «ПСЖ» на стадіоні «Арена Львів».
Чому іноземні вболівальники відмовляються їхати в Україну – намагався з’ясувати ZAXID.NET.
Війна, політика, вуличні бійки
«Враховуючи політичну ситуацію в Україні, «ПСЖ» не організовуватиме виїзд своїх вболівальників на цей матч. Крім того, «ПСЖ» рекомендує вболівальникам відмовитися від самостійних поїздок до Львова», - йшлося у повідомленні французького клубу напередодні матчу із «Шахтарем».
Така заява обурила не лише звичайних вболівальників, а й головного тренера «гірників» Мірчу Луческу. Наставник клубу, у рідному місті якого понад рік триває справжня війна, обурився таким рішенням французів.
«Дивуюсь, чому «ПСЖ» не взяв своїх вболівальників, адже футбол зближує, футбол дає те, що нам так зараз потрібно – шанс на нормальне життя», - прокоментував Мірча Луческу.
Головний тренер французького клубу Лоран Блан теж не зміг пояснити рішення босів «ПСЖ», наголошуючи, що це делікатне питання, до якого команда і тренерський штаб не мають жодного відношення.
У зв’язку із проведенням військових дій на Донбасі футбольна вісь України різко перехилилась у бік Заходу: УЄФА дозволив проводити міжнародні матчі лише у Києві та Львові. За бортом залишились – Харків, Дніпропетровськ, Одеса, Запоріжжя та, із зрозумілих причин, Донецьк.
За цей час у Львові провели три матчі відбору до Євро-2016 – проти збірних Македонії, Люксембургу та Білорусі, а також товариський матч проти Латвії. Також тут проводили єврокубкові поєдинки донецький «Шахтар» і харківський «Металіст».
За цей час серйозних інцидентів, спричинених футбольними фанатами на стадіоні у Львові, трапилося двічі. У поєдинку «Шахтар» - «Порту» у груповому етапі Ліги чемпіонів (30 листопада 2014 року) та у матчі відбору до Євро-2016 Україна – Македонія, який відбувся 12 жовтня 2014 року, місцеві вболівальники кинули на поле запалений фаєр, а також використовували впродовж матчу піротехніку. За це стадіон «Арена Львів» могли дискваліфікувати, враховуючи про покарання у відборі до ЧС-2018 від ФІФА, натомість обійшлися лише закритою трибуною та грошовим штрафом.
Олександр Кучер забирає запалений фаєр з поля. Фото: Reuters.
Далі небезпечну картинку для ЗМІ створювали столичні вболівальники, а також фани дніпропетровського «Дніпра», які відзначилися кривавою бійкою із вболівальниками французького «Сент-Етьєна» у Києві. Із останніх небезпечних інцидентів за участю столичних вболівальників – масова бійка у серпні цього року із ультрас варшавської «Легії», в якій взяли участь майже 50 осіб.
На фоні загальних фанатських безладів в Європі, де голландські вболівальники трощать старовинний фонтан у Римі, а італійські та російські фани кидають один в одного фаєрами під час матчу (не згадуючи про Грецію, де футбольні зустрічі часто завершуються масовими бійками), такі сутички в принципі не повинні були привернути загальної уваги, або ж стати пересторогою для приїзду в Україну.
Однак гостроти українській картині у французькому чи будь-якому іншому телевізорі додає війна. Адже для звичайного обивателя, якому показують страшні кадри із окупованого Донецька, або ж із обстріляного бойовиками Маріуполя, новини про Україну зливаються в одне страшне слово – «війна». І байдуже, що Львів розташований за тисячу кілометрів від зони бойових дій, а столиця України живе нормальним спокійним життям – усе, що відомо в Європі про українські реалії, – незрозуміла війна, яка з подачі російських ЗМІ обростає міфічними «фашистами», а український футбол – суцільними право-радикалами.
Хоча з іншого боку – це не перешкоджало приїжджати до Львова португальським, іспанським, німецьким та австрійським фанатам, чи англійцям та італійцям - до Києва.
Нема інтересу
З іншого боку іспанська збірна могла відмовитись брати на матч до України власних вболівальників через відсутність інтересу. Фани «Червоної фурії», яка навіть після провалу на ЧС-2014 залишається однією із найпопулярніших у світі, часто можуть проігнорувати матчі рідної збірної на виїзді.
Підопічні Вісенте дель Боске вже вирішили для себе завдання виходу на Євро-2016 і матч з Україною не передбачає ані драматизму, ані жорсткого протистояння. Їхати через цілий континент до Києва на матч нехай і не аутсайдера групи, та все ж не лідера, напевне, виявилось непривабливим для іспанської торсиди. Тим більше, коли домашній матч зі збірної України у Севільї не зміг зібрати серед іспанців аншлагу. Однак рішення на рівні збірної не організовувати гостьовий сектор взагалі – викликає запитання.
Сектор підтримки іспанської збірної у матчі з Білоруссю.
Адже матч відбору до Євро-2016 проти Білорусі теж не передбачав особливої інтриги, однак іспанські вболівальники були на «Борисов-Арені», нехай і в кількості 100 осіб. Також про скасування гостьового сектору не йшлося ні у матчах проти відвертих аутсайдерів як от збірна Люксембургу чи Македонії.
Слідом за скасуванням гостьового сектору «ПСЖ» відсутність іспанців на матчі відбору до Євро-2016 звучить тривожним дзвіночком для футбольної України – нас ігнорують. І нехай це лише кілька випадків із десятка, однак може послужити прикладом для інших європейських збірних і клубів, чому не варто їхати в Україну зі своїми вболівальниками. А це вдарить не лише по іміджу України футбольної, але й України туристичної – спитайте, скільки б могли заробити у Львові із приїздом до прикладу тисячі вболівальників «ПСЖ»?
Варто додати, що відповідні рішення європейців стали непоганим інформаційним приводом для деяких російських ЗМІ, які одразу ж пов’язали неприїзд фанів «ПСЖ» до Львова із сумнозвісними літніми подіями у Мукачево.