Врегулювання ситуації на Донбасі має завершитися підписанням нового договору з Росією за участю міжнародних партнерів, який зафіксував би територіальну цілісність України. Про це 23 вересня в інтерв'ю LB.ua заявив помічник президента Володимира Зеленського Андрій Єрмак.
«У нас є ідея - зараз я кажу про це вперше - яка тепер лунає на різних переговорах, щоб урегулювання ситуації закінчилося підписанням масштабного міжнародного договору, в якому взяли б участь усі найбільші гравці: Сполучені Штати, Великобританія, Німеччина, Франція, Китай, які зафіксували б на роки, а краще на століття, наш суверенітет, територіальну цілісність», – розповів Єрмак.
На його думку, нова угода повинна прописати наслідки за її невиконання. А для того, щоб цей документ дійсно працював, на відміну від Будапештського меморандуму, він пропонує заснувати в Україні штаб-квартири міжнародних організацій.
«Пройшовши важкий трагічний шлях, ми як країна розуміємо, яке місце у світовому співтоваристві повинна зайняти Україна. Я вважаю, це було б величезним досягненням і проривом», – зазначив Єрмак.
Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (більш відомий як Будапештський меморандум, — ред) — міжнародна угода, укладена 5 грудня 1994 року між Україною, США, Росією та Великою Британією про неядерний статус України і містить пункти, що надають гарантії суверенітету та безпеки Україні.
Згідно з Меморандумом США, РФ і Велика Британія зобов'язалися, зокрема, поважати незалежність, суверенітет та існуючі кордони України, утримуватися від застосування сили проти територіальної цілісності України і утримуватись від економічного тиску на Україну.
Вказана угода позиціонується як обов'язкова до виконання всіма сторонами без винятку. В 1995 роцi Генеральна Асамблея ООН прийняла меморандум як офiцiйний документ.
У 2014 році Росія в односторонньому порядку фатично порушила угоду, коли 1 березня президент Росії Володимир Путін отримав у Ради Федерації (верхньої палати парламенту) дозвіл на введення військ до України, обґрунтувавши це «екстраординарною ситуацією, що склалася в Україні, загрозою життю громадян РФ в особового складу військового контингенту ЗС РФ.
Про ввід військ не було заявлено офіційно, але за фактом російські кадрові військові приймали участь в анесії Криму та захопленні частини Донбасу.
17 грудня 2015 року на щорічній пресконференції Володимир Путін визнав наявність російських військових котрі виконують військові завдання на території Донбасу.