Верховна Рада України схвалила заяву щодо необхідності реформування Організації Об’єднаних Націй та нелегітимності перебування Росії в ООН. Про це повідомив нардеп Ярослав Железняк.
Документ було запропоновано для ухвалення Ініціативною групою Громадського Хабу «Геть росію з ООН», а його текст було розроблено за безпосередньої участі членів Ініціативної групи, зокрема народного депутата Дмитра Наталухи, Максима Баришнікова та Юрія Луценка.
Це вперше на рівні держави Україна заявила про нелегітимність перебування Росії в ООН. У зверненні зазначається, що РФ перебуває в ООН нелегітимно.
«Хоча Росія претендує на продовження членства СРСР, насправді 26 грудня 1991 року Рада Республік Верховної Ради СРСР чітко зазначила, що "зі створенням Співдружності Незалежних Держав СРСР як держава і суб’єкт міжнародного права припиняє своє існування", і тому Російська Федерація не може набути статусу держави-продовжувача СРСР», – йдеться у зверненні.
Українські парламентарі також вказують, що з 2014 року ООН проявила нездатність повноцінно виконувати покладені на неї обов’язки, зокрема реагувати на міжнародні конфлікти. Причиною цього, серед іншого, є застосування права вето постійними членами Ради Безпеки ООН, зокрема Росією, на резолюції Ради Безпеки, що стосуються реакції на її ж агресію проти України, що повністю блокує діяльність цього ключового органу.
У парламенті наголошують, що вищезгадані фактори обумовлюють нагальність питання про реформування Організації Об’єднаних Націй.
«Верховна Рада України висловлює підтримку докорінної реформи Організації Об'єднаних Націй, яка стосувалася б не лише розширення кількості постійних і непостійних членів, а й обмежувала використання права вето», – йдеться в заяві.
Членів ООН закликають вжити заходів для позбавлення РФ прав та обов'язків, що випливали з членства СРСР в ООН, визнати Російську Федерацію державою спонсором тероризму, а режим РФ терористичним.
Також пропонується запровадити обмеження проти членів усіх російських політичних партій, які відповідальні за російську агресію в Україні.